Autor: Christopher Siemieński
Tytuł: Inspektor Parma i afera środowiskowa
Ilustracje: Martin Siemienski
Wydawnictwo: Poradnia K
Seria: Inspektor Parma
Tom: 2
Liczba stron: 184
Oprawa: twarda
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66555-22-8
Inspektor Parma i afera środowiskowa Christophera Siemieńskiego to drugi tom cyklu dla dzieci Inspektor Parma, w którym autor porusza ważne problemy i zagrożenia tego świata. Tym razem postawił na ekologię i podał ją małym czytelnikom w detektywistycznych ekoakcjach.
Aresztuję pana za trucie mojego miasta smogiem! (s. 40)
Mieszkańcy Jagodna cenią sobie to, co naturalne i dbają o równowagę między przyrodą a postępem. Niektórym to nie pasuje i próbują zburzyć tę harmonię w imię zysków. Doktor Truj i Grupa Khemia zostały pokonane dzięki zaangażowaniu detektyw Parmy i Szpreka. Serano wrócił do pracy w policji. Życie wróciło do normy, lecz na kilka dni przed wigilią znacznie wzrosła ilość zachorowań wśród jagodzian. Mieszkańcy kaszlą, duszą się, kichają. W powietrzu unosi się gęsta mgła, a na ulicach przybyło samochodów. Ostatnio zaginęło kilku naukowców. Widocznie ktoś się poczuł zagrożony wynikami testów środowiskowych. Susza w Jarskim Lesie i wybuch pożaru zagroziły rodzicom Szpreka. Z kolei w Bułach Wielkich na oceanie szalał potwór, dopóki go inspektor w turkusowym płaszczu i żółtym kapeluszu nie pokonała. Jednak jej działania komuś się nie spodobały. Parmę porwano, a Szprek musi radzić sobie sam…
Źle to wygląda. Bardzo źle! (s. 101)
Parma ze Szprekiem, który wszedł w detektywistyczny tryb rozumowania, tropią różne afery ekologiczne przy wsparciu Serrano i policji oraz doktora Endo. Czasami do akcji dołącza FBŚ, czyli Federalne Biuro Śledcze i agentka Dana Fox. Szukają odpowiedzi w szczegółach, dopóki nie rozwiążą sprawy. Jednak w tym wszystkim najbardziej cierpi środowisko naturalne. Inspektor mierzy się ze smogiem, tlenkami azotu, efektem cieplarnianym, wycinką drzew, suszą, śmieciami wyrzucanymi do wody, piecami niskiej jakości, paleniem śmieciami, plastikiem i węglem niskiej jakości, zatruwaniem wód gruntowych nawozami azotowymi, rozrostem alg, śnięciem ryb… Sporo tych problemów, a wszystkie mają wspólny mianownik.
Żaden rząd nie poczuwa się do odpowiedzialności za to, co się tam dzieje. (s. 77)
Zwierzęcy bohaterowie przykuwają uwagę dziecka na różne sposoby – gatunkami, nazwiskami, zajmowanymi stanowiskami i pełnionymi funkcjami, sposobem bycia i wysławiania się. Zwierzęta to alegorie, pod którymi ukryci są ludzie, ich cechy, ich słabości. Autor w ten sposób zwraca uwagę opinii publicznej, a szczególnie młodego czytelnika, na problem, jakim jest wpływ zanieczyszczeń na Ziemię. Porusza szereg zagadnień związanych z ochroną środowiska. Do pewnego stopnia tłumaczy politykę i wykorzystywania luk w prawie do własnych interesów i wzbogacenia się kosztem innych. Pokazuje krótkowzroczne myślenie niektórych firm i biznesmenów dla osiągania znacznych zysków. Co dla mnie było istotne, autor sięgnął po prawdziwe zdarzenia takie jak: wielka góra śmieci na oceanie, żółw ze słomką w nozdrzach.
Chyba już wszyscy widzimy, w czym tkwi problem. (s. 101)
Dziecko nie tylko bierze udział w śledztwach z inspektor Parmą i przeżywa niebezpieczne przygody, ale mimowolnie się uczy. Autor ma smykałkę edukacyjną. W prostych słowach i obrazowo tłumaczy, czym jest smog, efekt cieplarniany, lignit, tlenki azotu, gazy cieplarniane. Rzeczowo informuje, co ma wpływ na klimat i jak się on zmienia. Ponadto pokazuje skutki działań ekspansywnej gospodarki i destrukcyjnej działalności człowieka.
Stoimy na lądzie ze ŚMIECI!!! (s. 67)
Książkę pochłonęłam, gdyż tematycznie zawojowała moje serducho. W trakcie czytania czułam niedosyt, bo chciałam więcej i więcej, żeby mały czytelnik miał jeszcze szerszy i prawdziwy obraz tego, co się dzieje z Ziemią i na Ziemi. Żeby za pomocą książki przygodowo-detektywistycznej poznał rzeczywiste problemy tego świata. Dużą rolę mają tu do odegrania rodzice, którzy powinni rozmawiać z dzieckiem o śledztwach pewnych raciczek i łapek, postępowaniu bohaterów i skupić się na zagadnieniach ekologicznych poruszonych w książce. Po zachwycie nad kolorowymi ilustracjami dobrze skomponowanymi z fabułą powinni pójść z dzieckiem krok dalej i pokazać mu, co dzieje się na zewnątrz, choćby w pogodzie.
Środowisko! To jest to, doktorze! (s. 114)
Inspektor Parma i afera środowiskowa to pięć opowiadań, pięć skandali z ekologią w tle. Autor w przystępny sposób w formie przygody okraszonej różnymi niebezpieczeństwami, z nutą humoru i lekko zarysowanym wątkiem miłosnym, z nauczycielską pasją, lecz bez moralizowania, tłumaczy dziecku realne zagrożenia dla naszej planety i wyzwania, przed jakimi stoimy my, ludzie.
Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:
Przystępnie podana wiedza dla dziecka to świetna sprawa.
OdpowiedzUsuńIdealna dla dzieciaków, żeby zaczęli poznawać zagrożenia.
OdpowiedzUsuńWartościowa publikacja dla najmłodszych.
OdpowiedzUsuń