czwartek, 24 listopada 2016

Od Lolka do KarolaAutor: Anna Czerwińska-Rydel
Tytuł: Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Egmont
Seria: Czytam sobie
Tom: Poziom 1
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-2811-417-3

W szkolnej bibliotece w podstawówce odkryłam wiele ciekawych książeczek z cyklu „Czytam sobie”. Ów cykl to 3-poziomowy program wspierania nauki czytania, przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 lat. Teksty, zgodne z zaleceniami metodyków, piszą wybitni polscy autorzy, a ozdabiają je swoimi rysunkami mistrzowie ilustracji. Każda historia wciąga. Czytanie ułatwiają papier przyjazny oku i duża czcionka.
CZYTANIE=SUKCES
SKŁADAM SŁOWA – krótkie zdania, 150-200 wyrazów w tekście, 23 podstawowe głoski, ćwiczenia głoskowania.
SKŁADAM ZDANIA – dłuższe zdania, także złożone, elementy dialogu. 800-900 wyrazów w tekście, 23 podstawowe głoski oraz „h”, ćwiczenia sylabizowania.
POŁYKAM STRONY – dłuższe i bardziej złożone zdania, 2500-2800 wyrazów, użyte wszystkie głoski, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.
Dziś zaprezentuję po jednej książeczce z każdego poziomu. Następne posty pojawią się o 11.00 i 15.00.
Każdy dorosły, mniej czy bardziej znany, był kiedyś dzieckiem. Nawet święty! Historię o takim człowieku przedstawia w swej książeczce Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II Anna Czerwińska-Rydel wydanej dla dzieci z poziomu 1.
Tekst i rysunki przedstawiają najważniejsze momenty z życia tego wielkiego Polaka, łącznie z zamachem i wybaczeniem, aby 5-letnie dziecko mogło poznać, choć w zarysie, życie Jana Pawła II. Książeczka ma specyficzną budowę. Najczęściej po lewej stronie są ilustracje i tekst opowiadające o Papieżu Janie Pawle II, zaś po prawej o Lolku – Karolu Wojtyle. Takie zestawienie wydarzeń tej samej postaci z rożnych okresów jej życia wskazuje i podkreśla cechy wspólne, np.:
Po lewej: Karol jest wielkim filozofem i teologiem. To poeta. (s. 12)
Po prawej: Lolka interesuje filozofia, teologia i poezja. Ale pracuje. (s.13)

Jednak mam duże zastrzeżenia co do przekazywania informacji dla tak małego czytelnika. Bez pomocy rodzica ani rusz! Trzeba dziecku wyjaśniać trudne wyrazy, a nawet… tłumaczyć z łaciny na polski!
Tu na konklawe. Habemus papam! Tłum wiwatuje. (s. 23)
Poza tym niektóre zdania dziwnie brzmiały z wielokrotność słowa ‘wielu’ czy też równoważniki jak ten:
Karol spotyka wielu, wielu, wielu. Daleko i blisko. (s. 4)
Jeśli chodzi o sam tekst to brakowało mi w nim spójności, i między zdaniami, i między wydarzeniami, bo całość nie była ułożona chronologicznie. To jakby zbiór luźno rzuconych informacji z życia Karola i Lolka. Za to kolorowe ilustracje jak najbardziej zainteresują dziecko i w sposób obrazkowy ukażą życie polskiego Papieża.
Jeśli chodzi o naukę czytania, to w książeczce mały czytelnik odnajdzie mało tekstu na każdej stronie, dużą i wyraźną czcionkę, szeroką interlinię, krótkie zdania lub równoważniki (na stronie 1-2 linijki). Mało tego, na kolorowych ilustracjach z boku umieszczone są wybrane wyrazy podzielone na głoski, by dziecko mogło się przy okazji nauczyć głoskować. Na końcu książeczki znajdują się naklejki oraz „Dyplom sukcesu”, a na początku zdjęcia autorki i ilustratorki, kilka słów od nich oraz notki biograficzne.
Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II to życiorys Papieża Polaka podany w wielkim skrócie i w przystępnej formie dla małych dzieci, o ile rodzic pomoże zrozumieć część tekstu. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla dziecka z rodzicem.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

6 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.