wtorek, 29 stycznia 2019

Szwajcarski scyzoryk mózgu


Autor: Tony Buzan
Tytuł: Mistrzowskie mapowanie myśli. Podręcznik użytkownika najpotężniejszego narzędzia rozumowania
Tłumaczenie: Leszek Sielicki
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 216
Oprawa: miękka
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-283-4592-8

 
Chcesz uzyskać dostęp do własnej, wielorakiej inteligencji? Chcesz urzeczywistnić swój skrywany potencjał? Sięgnij po książkę Mistrzowskie mapowanie myśli Tony’ego Buzana. Ja jestem po lekturze tej publikacji i stworzeniu swej pierwszej mapy myśli – wyjazdu na ferie.
Twój mózg to śpiący olbrzym, a książka Mistrzowskie mapowanie myśli została napisana po to, aby pomóc Ci go obudzić! (s. 13)
Przypomnij sobie, jak wygląda komórka mózgu, jak ona łączy się z innymi. Taki był początek powstawania map myśli. Ich wynalazcą jest Tony Buzan, który w latach 60. XX wieku udoskonalił swój sposób prowadzenia notatek poprzez tworzenie map, co przełożyło się na osiąganie lepszych wyników w nauce. Wkrótce okazało się, że mapy myśli to wspaniałe narzędzie do stosowania na wiele sposobów, pogłębiania kreatywności, doskonalenia pamięci, aż do wspomagania walki z demencją. Tony Buzan pomógł milionom osób na świecie usprawnić pamięć, odblokować zdolności twórcze, rozwinąć procesy myślowe. W 2008 roku wraz z Chrisem Griffitshem opublikował iMindMap – przełomowy program komputerowy do mapowania myśli.
Zastosowanie map myśli ukazane za pomocą mapy myśli:


Mapy myśli to potężne narzędzia gromadzenia i przetwarzania informacji, opracowywania planów działania i rozpoczynania nowych projektów. (s. 7)

To narzędzie umożliwia odkrywanie nieograniczonego potencjału własnej wyobraźni i kreatywności, wzmacnia naturalne funkcje mózgu. Jego wszechstronność tkwi w prostocie – to kolorowy diagram, który angażuje do pracy obie półkule mózgu. Mapy myśli mają charakter analityczny, ponieważ pozwalają rozwiązywać wszelkie problemy, docierają do ich sedna i ukazują je w szerokiej perspektywie. Myślenie promieniste, a nie liniowe. Mózg przestaje być pojemnikiem na informacje, lecz aktywnie uczestniczy w procesie poznawczym.
Mapa myśli ułatwia działania, rozkładając zadania, teksty czy określone sytuacje na elementy składowe. (s. 121)
Autorowi przyświecał cel – pokazać, jak dobra mapa myśli może wspomóc każdego człowieka we wszystkich aspektach życia, a także jak rozwija się ta koncepcja. W jego podręczniku za pomocą rysunków jest przedstawiony krok po kroku proces powstawania mapy myśli. Spójrzcie, jak powstała mapa myśli o sztukach Szekspira:


1.     Narysuj obraz centralny.
2.     Poprowadź pierwszą grubą, kolorową gałąź.
3.     Oznacz gałąź (podpis).


4.     Narysuj pędy drugiego poziomu, a z nich trzeciego poziomu. Napisz słowa kluczowe, narysuj symbole.
5.     Innym kolorem narysuj kolejną gałąź główną.
6.     Wypełniaj luki, dodając kolejne pomysły i skojarzenia.

A to jej efekt:W specjalnej tabelce autor przedstawia 99 zastosowań map myśli, a to na pewno nie wszystkie, bowiem ten szwajcarski scyzoryk myśli można stosować w każdej dziedzinie życia. Nie wierzycie? To przykładowe mapy myśli zawarte w podręczniku:
Plan tygodnia

 Planowanie wakacji

Przyjęcie dla dzieci

Rozwiązanie problemu

Makbet – powtórzenie materiału

Wykorzystanie wolnego czasu

 Jednak żeby dobrze wykorzystać potencjał map myśli, trzeba wiedzieć, jak się nim posługiwać i nie mylić z innymi narzędziami. Mapa musi być dobrze sporządzona.
Dobra mapa myśli przypomina w pełni rozwiniętą komórkę mózgową. (s. 54)
W tym praktycznym podręczniku oprócz teorii, nuty historii i przyszłości zawarty jest zbiór ćwiczeń, pytań pomocniczych i sprawdzających, są testy. Autor w przystępny sposób, małymi krokami objaśnia, co jest potrzebne do tworzenia map myśli, jakie są zasady ich tworzenia, od czego zacząć mapowanie, jakie dalsze kroki wykonywać, jak udoskonalać swoje mapy. Całość wzbogacają rozmowy z osobami ze świata, które zajmują się tym zawodowo i są mistrzami świata w tej dziedzinie, oraz ich mapy.
Co ciekawe, autor wysoko ceni naszego rodaka, Marka Kasperskiego, polskiego mistrza mapowania myśli, który jest przedsiębiorcą, redaktorem internetowego pisma Synapsia, wykładowcą. Kasperski porównuje mapowanie myśli do ogrodu, a nawet zaskakuje Buzana pewnym rewelacyjnym stwierdzeniem na temat programu iMindMap. Mapa Kasperskiego dotycząca zarządzania projektem wygląda tak:

To teraz przygotuj:
Ø     białą kartkę,
Ø     kolorowe pisaki lub kredki,
Ø     mózg,
Ø     otwarty umysł,
Ø     wyobraźnię,
Ø     temat, który zamierzasz zbadać.
I do dzieła! Pamiętaj, zaczynasz od obrazu centralnego – głównego tematu rozważań, a potem promieniste grube gałęzie, poziome gałązki, strzałki, słowa klucze, obrazy, symbole, kody, połączenia wizualne. W kolorach! Bo kolory są ważne. Maksymalnie pracuj w sesjach po 20 minut i rób przerwy, aby Twój mózg odpoczął. I zapomnij o tym, że nie masz uzdolnień artystycznych. Twórz swoją pierwszą mapę myśli.
A dla piszących do szuflady książkoholików mapa myśli dotycząca wydania książki!


 Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:


Książka bierze udział w wyzwaniu:

1 komentarz:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.