piątek, 25 stycznia 2019

Zabójstwo w Mille


Autor: Dagmara Andryka
Tytuł: Tajemnice Mille
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Marta Witecka
Tom: 3
Liczba stron: 358
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8123-330-9Na Gali Premier Grandy dowiedziałam się o nowej powieści Agnieszki Pruskiej Tajemnice Mille. Jakoś umknęła mi informacja, że to trzeci tom cyklu Marta Witecka, dlatego przeczytałam kryminał bez znajomości poprzednich dwóch tomów.  
Mieszkańcy nie szczędzili informacji, jakby każdy chciał zasłużyć na miano przyjaciela, więc jak to w przyjaźniach bywa, zdradza sekrety i tajemnice. Tajemnice Mille. (s. 111)
Marta Witecka, dziennikarka śledcza, napisała reportaż Mrowisko, czyli nie jesteś mile widzianym gościem. Przedstawiona w nim historia Katarzyny Pieckowej, dawnej mieszkanki Mille, to był pretekst, by przyjrzeć się roli kobiet i ich przedmiotowemu traktowaniu na przestrzeni lat. Temat chwytliwy, więc nic dziwnego, że na podstawie reportażu powstaje scenariusz do filmu, a Mille staje się obiektem zainteresowania. W miasteczku pojawiają się weekendowi turyści, scenarzyści, producent z reżyserem. Na pewien czas zamieszkała w nim polska gwiazda filmowa odnosząca sukcesy w USA – Joanna Walczak. Aktorka chciała dobrze przygotować się do roli i wchłonąć atmosferę lokalnej społeczności, dlatego rozpytywała mieszkańców Mille. Łatwo nawiązywała z nimi kontakty, to i ludzie złaknieni sławy i popularności, tracąc codzienną czujność w ukrywaniu sekretów, mimochodem wyjawiali jej różne tajemnice.
Mille. W dwudziestym pierwszym wieku ludzie wciąż wierzyli tam w klątwę. (s. 17)
Małe miasteczko na trasie Warszawa-Gdańsk funkcjonuje niby współcześnie, ale poniekąd w innym wymiarze czasowym. Ludzie po dwustu latach wciąż wierzą w klątwę Pieckowej, rzuconą przez nią w ostatnich chwilach życia, gdy była palona na stosie jako czarownica. Mieszkańcy Mille są niejako więźniami miasteczka – enklawy, zamkniętej społeczności. Wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, nienawidzą się wzajemnie, ale dla postronnych i w obliczu zagrożenia stanowią jedność, twardą, zbitą grupę. Niby uśmiechają się do innych, a za plecami obgadują. 

Silną władzę dzierży burmistrz, ale to kobiety się wyróżniają swoją charyzmą, osobowością, odwagą, przykuwają uwagę czytelników tak jak stary milicjant, alkoholik Bolo Markusz. Co więcej, Mille ma dwa oblicza – inne w dni robocze, a inne w weekendy. Rytualne zachowania mieszkańców znikają w weekendy, kiedy to przyjeżdżają autokary pełne ciekawskich turystów, by poznać historię Pieckowej, poczuć klimat Mille, kupić książkę Witeckiej z autografem. Dziwni ludzie, dziwne miasteczko, w dodatku wykluczone cyfrowo. Czy to na pewno XXI wiek?
Ona nie żyje… Piotrunia, myśmy trupa znaleźli. (s. 6)
Początek powieści od razu przykuwa uwagę. Rano nad brzegiem rzeki znaleziono zwłoki kobiety. Następnie przedstawione są wydarzenia sprzed pamiętnej nocy, a potem to, co dzieje się na bieżąco. Nazwisko ofiary i nazwa miasteczka są na ustach całej Polski. Zabójstwo budzi wiele emocji, „góra” naciska, by jak najszybciej znaleźć mordercę i go ukarać. Pod lupę brani są mieszkańcy, filmowcy i Marta Witecka.
Może wpadnie na jakiś sensowny trop. (s. 226)
Autorka umiejętnie podrzuca różne hipotezy i podejrzanych. Wszystkie wydają się wiarygodne. Marta Witecka prowadzi własne dochodzenie, a czytelnik staje się jej asystentem śledczym. Mylenie tropów, niedopowiedzenia czy drobne szczegóły, stopniowe odsłanianie kart, rysunki dziecka, krótkie fragmenty dzienników okiennych, aż do finału nakręcają mroczną, gęstą atmosferę Mille. Czuć niepokój, napięcie, podejrzliwość, tajemniczość, a także ową „dziwaczność” Mille i jego mieszkańców, dbający o to, aby ich sekrety nie ujrzały światła dziennego. To wszystko działa na wyobraźnię czytelnika, który wie, że zaraz coś się wydarzy.
Tajemnice tego miasta to dopiero kopalnia wiedzy. (s. 316)
Kryminał Tajemnice Mille tylko częściowo odsłania sekrety miasteczka. Mieszkańcy przenoszą je z pokolenia na pokolenie i tkwią w nich po uszy. Zmowa milczenia to podstawa ich funkcjonowania, a Marta Witecka musi zdobyć od nich informacje, by udowodnić swoją niewinność. Jak tego dokona? Przekonajcie się sami i dajcie się otulić mrocznymi tajemnicami.


8 komentarzy:

 1. Lubię takie książki, dlatego też z chęcią się za nią zabiorę.

  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może poszukaj dwóch wcześniejszych powieści autorki.

   Usuń
 2. Twórczość autorki ciągle jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie a twórczości autorki nie znam... Trupy powiadasz? :)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.