poniedziałek, 18 marca 2019

Zakorzenić zło


Autor: Adrian Bednarek
Tytuł: Skazany na zło
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 262
Typ książki: e-book
Format: epub
Rozmiar: 1,2 MB
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83- 8147-159-6O Skazanym na zło Adriana Bednarka słyszałam wcześniej. Chciałam przeczytać tę powieść. Swój egzemplarz w postaci e-booka zdobyłam na portalu Czytam Pierwszy.
Ciągle wpadałem we własne pułapki i próbowałem się z nich wydostać.
Wiktor Hauke lat dwadzieścia osiem żyje w luksusie na kredyt. Jeździ audi Q7, jest współwłaścicielem małej firmy z problemami finansowymi, spłaca raty kredytu na dom. Niepijącego alkoholika wspiera w walce z nałogiem kochająca żona. Pewnego razu wszystko przekreślił, jego życie się zmieniło diametralnie. Wiktor zdradził żonę z młodą, śliczną Moniką. Zaprosił kochankę na piknik do lasu, który się szybciej skończył, niż zaczął. W wyniku nieszczęśliwego wydarzenia mężczyzna popełnił niewybaczalny błąd brzemienny w długofalowe skutki. Z jednej strony stracił wszystko, co było dla niego najważniejsze, a z drugiej stał się marionetką w rękach innej osoby. Został głównym aktorem w sztuce reżyserowanej na bieżąco przez tajemniczego reżysera.
Jestem twoim Reżyserem.
Na początku powieści czytelnik osobiście poznaje Reżysera. Od razu wyczuwa w nim duże problemy psychiczne, zbytnią pewność siebie i nieomylność, rozdmuchane ego oraz osiąganie fizycznej przyjemności w nietypowych sytuacjach. Mężczyzna na myśl o przyszłych wydarzeniach czuł wielkie podniecenie, pożądanie czekało na spełnienie. Dla swojego nowego Aktora zaplanował największą rolę z dotychczasowych. Debiutant pasował prawie do każdej roli, bo w mniemaniu Reżysera był on Aktorem doskonałym i wierzył w jego ukryty talent. Zaplanował dla niego rolę w kilku aktach. Rozpoczęła się sadystyczna gra w reżyserii bezwzględnego i zwyrodniałego twórcy… Jak swoją rolę odegra Aktor Wiktor? Jaką postawę przyjmie wobec swojego oprawcy? Na czym będzie mu najbardziej zależało?
Jeśli zrezygnujesz z zaproponowanej roli, zmienię twoje życie w piekło.

Wiktor nie rozumie, jak doszło do tragedii w lesie. Wyrzuty sumienia męczą go tak, jak i zdrada żony. Próby zatuszowania swych niecnych uczynków na nic się zdają. Dochodzą nowe problemy ze strony grożącego mu nieznanego mężczyznę, niejakiego Reżysera. Wyrządzone zło i późniejsza walka o normalność, o odzyskanie dawnego życia na niewiele się zdają. Stopniowo Wiktorowi ziemia usuwa się spod nóg…
Zostawił ślad, a spełnianiem swoich fantazji zakorzenił we mnie zło.
Gdy czytałam thriller psychologiczny Skazany na zło, od początku zastanawiałam się nad tytułem. Skazany, wybrany, wytypowany, naznaczony? Inaczej wygląda wybór, gdy go sami dokonujemy i ponosimy wszystkie jego przyszłe konsekwencje, a zupełnie inaczej, gdy jesteśmy do czegoś przymuszani. Na przykładzie działania socjopaty autor pokazuje, jak łatwo i w bardzo krótkim czasie zwykłego człowieka zamienić w potwora, zakorzeniając w nim zło, które potem rośnie i może osiągnąć zaskakujące rozmiary, nakręcając spiralę zbrodni. Z jednej strony mnie to dziwiło i przerażało, z drugiej wydawało mi się nie do końca wiarygodne. Zastanawiałam się nad wyborem, lecz co tu wybierać, skoro jedno i drugie jest złe. Pozostaje wybrać mniejsze zło. Dziwił mnie fakt, że bohater już na początku niejako pomógł swemu oprawcy, gdy zrezygnował z powiadamiania policji. Zaskoczyła mnie postawa żony Wiktora w szpitalu i niecodzienna pasja jego szwagra. Zmartwiła sprawiedliwość.
Odmienność czyniła go wyjątkowym.
Adrian Bednarek obu swoich bohaterów wykreował bardzo dobrze, stosując narrację pierwszoosobowa Reżysera i trzecioosobową Aktora. Obraz psychopaty i wizja jego kolejnej sztuki wzbudzają zaciekawienie i grozę. Wyjątkowa brutalność połączona z ogromnym pożądaniem i szybkim spełnieniem była momentami niesmaczna i trudna w czytaniu. Okrucieństwo wylewa się z tej powieści szeroką rzeką. Zło w ludzkiej postaci ma potworny wydźwięk. Autor umiejętnie używa suspensu, a najbardziej zaskakuje czytelnika na końcu – postawienie kropki nad i w takim wydaniu to był strzał w dziesiątkę. Przy tym autor doskonale operuje uczuciami nie tylko bohaterów. Mnie imponowała inteligencja Aktora i Reżysera i umiejętność planowania, a że to są tylko ludzie, więc czynnik ludzki odgrywał w ich działaniach istotne znaczenie.
Reżyser zmienił wszystko.
Skazany na zło to mroczny thriller psychologiczny, który uświadamia czytelnikowi, czym jest zło w ludzkiej postaci i w ludzkim wydaniu, jak szybko można go w kimś zakorzenić, jak stać się psychopatą. Nie bez znaczenia okazuje się słuchanie i wypełnianie poleceń, uczenie się oraz dotrzymanie małżeńskiej obietnicy. Zagraj i ty.

Książka bierze udział w wyzwaniu:

6 komentarzy:

 1. Rewelacyjny thriller. Uwielbiam prozę Adriana Bednarka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również uwielbiam twórczość autora :) książka jak dla mnie świetna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko mroczna i krwawa, ale świetna w swym gatunku.

   Usuń
 3. Chętnie zagram, tym bardziej, że uwielbiam książki podparte warstwą psychologiczną. Dawno nie czytałam powieści tego gatunku więc chętnie sięgnę, tak dla odmiany.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.