piątek, 13 marca 2020

Doktor Tekla i bomby


Autor: Christian Unge
Tytuł: Przejdź przez wodę, krocz przez ogień
Tłumaczenie: Agata Teperek
Wydawnictwo: Wielka Litera
Seria: Tekla Berg
Tom: 1
Liczba stron: 493
Oprawa: miękka
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-8032-424-40 


Christian Unge to nowe nazwisko wśród autorów thrillerów skandynawskich. Jego thriller Przejdź przez wodę, krocz przez ogień to pierwszy tom trylogii Tekla Berg.
Ogłoszono stan kryzysowy! Wieżowiec Söder torn eksplodował. (s. 28)
W szpitalu im. Alfreda Nobla na SOR-ze pracuje Tekla Berg. Po wybuchu pożaru od razu jest skierowana do prowadzenia pierwszej grupy pomocy medycznej. Wygląda to na zamach terrorystyczny. Ostatnia wydobyta ofiara pożaru ma rozległe poparzenia. To prawdopodobnie jeden z terrorystów. W chwili przytomności szepcze: „Pływać”. Lekarkę atakuje lawina wspomnień, gdyż ranny wydaje jej się dziwnie znajomy… Czyżby to jej brat, którym miała się opiekować? Tekla zostaje lekarzem prowadzącym poparzonego. Policja chce go jak najszybciej przesłuchać.
Przemoc musi się wreszcie skończyć. (s. 54)
Uzbek Wiktor Umarow, wor kontrolujący handel heroiną w Sztokholmie i odpowiadający przed Federalną Służbą Bezpieczeństwa, ma nowy problem. Ktoś dźgnął nożem chłopaka z Red Bears. Prawdopodobnie sprawca był z Sieci Północy. Poleje się krew. Umarow bierze sprawę w swoje ręce, bo na synu się zawiódł. Marzy mu się, by jego dorosłe dzieci prowadziły legalny rodzinny biznes. Tymczasem przybywa osób zatrutych heroiną.
Jesteś bardzo osobliwą lekarką, Teklo. (s. 316)
Z miejsca polubiłam główną bohaterkę. Podziwiałam jej umiejętność pracy pod presją. Podejmowanie odważnych, nieprzewidywalnych, ryzykownych decyzji w sytuacji zagrożenia życia i kontrowersyjne metody leczenia mogą wydawać się szaleństwem i zagrozić jej karierze, lecz nie w wykonaniu Tekli. Ten idealny obraz lekarki burzy nałóg, co tylko podkreśla, że jest ona zwykłym człowiekiem. Ta intrygująca kobieta skrywa tajemnice. Pierwsza to fotograficzna pamięć. Chaotyczne obrazy atakują jej myśli, przepływają i powodują ogromne cierpienie. Tylko narkotykowe bomby pomagają je uporządkować i pozwalają lekarce funkcjonować. Druga wiąże się z jej bratem – Simon zaginął, nikt nie potrafi tego wyjaśnić. Wydarzenia i troska o brata powodują, że Tekla nadużywa amfetaminy.
Ty urodziłaś się w czepku, Sardor z naładowanym pistoletem. (s. 470)

Na uwagę zasługują pozostali bohaterowie, których autor wiernie odmalował. Monica Carlsson, dyrektorka szpitala, to inteligentna i bystra manipulatorka, która ma na celu dobro swojego szpitala. Trudno nadążyć za jej zwrotami myślowymi. Tariq Mouusawi, doświadczony chirurg, początkowo jawił mi się jako ignorant zadzierający nosa, lecz z czasem zapunktował. Nie mogłam polubić młodego lekarz Hampusa ani Görana, szefa Tekli. Nie do końca mam sprecyzowane zdanie co do Simona. Miękki charakter, ale i szczwany lis. Wiktor Umarow to twardy mężczyzna o słabych punktach złożona osobowość. Irytował mnie jego agresywny syn, a przebiegła córka zaimponowała. Z miejsca polubiłam antyterrorystę Marcusa, a jego przyjaciel Håkan od początku mi się nie podobał.
Zakładam, że w zasadzie mieszkasz w szpitalu/ (s. 276)
Opisy wydarzeń z SOR-u są bardzo realistyczne i autentyczne, choć pierwsze scena wydała mi się trochę niewiarygodna. Lekarka zajmuje się jednocześnie dwoma przypadkami zagrożenia życia, radzi sobie z agresywnym mężczyzną słusznej postury, pilnowana jest przez dwóch gangsterów, a całości dopełnia akcja antyterrorystów. Szpital staje się areną zamachu, walk gangów, politycznych intryg. Opis leczenia, procedur, wyglądu i pracy szpitala, środowiska lekarskiego, interakcje między personelem są w mojej ocenie prawdziwe. Nic dziwnego. Autor jest lekarzem, ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych w sztokholmskim szpitalu. 
Do tego gang ma masę pionków. (s. 352)

Christian Unge pokazał uzależnienie od narkotyków i konsekwencje tego; przedstawił strukturę gangu narkotykowego, narkotyczny łańcuch powiązań, porachunki gangsterów oraz rozgrywki z nimi, współzawodnictwo między szpitalami. Pytania nasuwały się same: kto dla kogo pracuje?, kto z kim pogrywa?, jak dalece słowa przywódców gangów są wiążące? Rozgrywka między szpitalami to też istna wojna. W powieści przewija się pojęcie „rodzina” i różne jej pojmowanie.
W thrillerze autor połączył różne wątki, aby napięcie stale rosło, a całość była interesująca, wciągająca i zaskakująca. Rosyjska przestępczość zorganizowana, wojna narkotykowa, działalność gangów, skorumpowana policja, przepracowani lekarze, środowisko szpitalne to wszystko spaja postać charyzmatycznej bohaterki z tajemnicami. Dynamiczna, wielowątkowa akcja nie pozwala na nudę. Zmusza do uważnego czytania, choćby ze względu na różne perspektywy snucia historii i mnożenie wątków. Początkowo miałam problem z rozeznaniem się w wydarzeniach, ale z czasem trzy główne wątki splotły się w warkocz przetykany wstążką, której rolę pełni Tekla Berg. Książkę czytało mi się dobrze i szybko, a emocji nie zabrakło.
Wszystko jest sankcjonowane na samym szczycie. (s. 322)
Przejdź przez wodę, krocz przez ogień to bardzo dobry thriller psychologiczny z tajemniczą i hipnotyzującą bohaterką, ujawniający prawdę o różnych środowiskach społecznych w Sztokholmie, w którym mnóstwo się dzieje. Tak wiele, jak na SOR-ze. To połączenie thrilleru medycznego z sensacją i powieścią psychologiczną.

8 komentarzy:

  1. Wow co za połączenie, musi być naprawdę dobra.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ten thriller na swojej półce. Cieszę się, że tak dobrze oceniasz tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka zapowiada się ciekawie :D
    Chętnie przeczytam ją w wolnym czasie :D
    Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Tą książkę i ja mam za sobą! Już nie mogę doczekaj się dalszych części!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też czekam z niecierpliwością na kolejne spotkanie z Teklą :)

      Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.