piątek, 26 sierpnia 2016

Zostań dawcą szpikuWitajcie!
Dziś post, który… mam nadzieję, że trochę poszerzy Waszą wiedzę medyczną i zachęci Was do działania na rzecz innych ludzi, a wszystko dzięki Drużynie Szpiku.
Szpik kostny. Źródło: wikipedia.org
Na początku sierpnia przyjechała do naszej lokalnej siedziby główna szefowa Drużyny Szpiku z Poznania, Dorota Raczkiewicz. Byliśmy po południu w Świętej Lipce na koncercie organowym, oczywiście w czerwonych, firmowych koszulkach. Koleżanki naocznie się przekonały, jak niska jest świadomość ludzi, którzy twierdzą (nie wiem skąd!), że szpik pobiera się z kręgosłupa i że to boli! Boli to raczej głupota ludzka, mnie. A i niektórzy obserwatorzy mojego bloga zadawali pytania na temat zostania dawcą szpiku, więc dziś o szpiku i ratowaniu życia innych ludzi.

Jak zostać dawcą?

 1. Zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, do autobusu RCKiK lub ekip stacjonarnych w pobliżu Twego miejsca zamieszkania z dokumentem tożsamości. Wizyty nie trzeba wcześniej uzgadniać. Można być po lekkim śniadaniu.
 2. Wypełnij ankietę, pisemnie potwierdź chęć zostania potencjalnym dawcą i przejdź wstępne kwalifikacyjne badanie lekarskie (pobranie krwi z żyły łokciowej).
 3. Z pobranej próbki krwi w specjalnym laboratorium oznacza się antygeny zgodności tkankowej.
 4. Wynik badania i dane osobowe zostają umieszczone w bazie potencjalnych dawców szpiku w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej w Poltransplancie w Warszawie.
 5. Co miesiąc rejestr Poltransplantu wysyła wyniki HLA dawców do Bazy Światowej BMDW (Bone Marrow Donors Worldwide) w Leiden (Holandia).

Procedura zarejestrowania się trwa 30-40 minut. Gdzie się zarejestrować? KLIK


Moi drodzy! Dodam od siebie, że podejmując decyzję o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku, stajecie się w tym momencie odpowiedzialni za cudze życie. Uwierzcie mi, nie należy podejmować swej decyzji pochopnie, traktować tego jak zabawy czy istniejącej mody. Życie ludzkie to nie zabawa! Niestety, są osoby które w ostatniej chwili odmawiają…
 
Kto może być dawcą szpiku?
Każdy pełnoletni, zdrowy tj. nieobciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku 18-45 lat.
Na początku tego roku młody mężczyzna z mojej wsi, strażak, uratował życie 18-letniej Norweżce, dzieląc się z nią swoim szpikiem!

Dawstwo szpiku wykluczają:
  Link do Facebooka Drużyny
 • choroby serca, nadciśnienie,
 • hemofilia i inne choroby krwi,
 • epilepsja i inne choroby neurologiczne,
 • choroby nerek i układu moczowego,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • anemia,
 • kiła,
 • gruźlica,
 • cukrzyca,
 • aktywna astma,
 • łuszczyca,
 • przechorowanie wirusowego zapalenia wątroby,
 • nosicielstwo wirusów HBV, HCV, CMV, HIV.
Gdy już zostaniesz potencjalnym dawcą:
Jeśli okaże się, że Twe antygeny zgodności tkankowej są podobne do osoby chorej, to zostaniesz poproszony o zgłoszenie się na badania uzupełniające do placówki służby krwi położonej najbliżej Ciebie. Po potwierdzeniu zgodności rozpocznie się Twoja wnikliwa, ostateczna kwalifikacja medyczna w wyspecjalizowanym ośrodku pobierającym. Potem nastąpi pobranie szpiku z talerza biodrowego lub komórek macierzystych z krwi obwodowej. O rodzaju pobrania decyduje lekarz. Termin pobrania zsynchronizowany będzie z przygotowaniem pacjenta do transplantacji, który otrzyma od Ciebie "nowe życie" w kroplówce.
Pobranie szpiku kostnego lub komórek macierzystych odbywa się w jednym ze szpitali (ośrodek pobierający). Jeśli taki ośrodek znajduje się poza Twoim miejscem zamieszkania, to zostaniesz poproszony o przyjazd do wskazanego szpitala. UWAGA! Ośrodek dawców ponosi wszelkie koszty przejazdu dawcy, koszty ubezpieczenia i ewentualnego pobytu w szpitalu lub hotelu.
Dawstwo szpiku jest dobrowolne, anonimowe, bezpłatne.

Uratowanie komuś życia to zaszczyt!

NA POCIESZENIE: Nie każdy może być dawcą szpiku, tak jak ja, ale każdy może zostać członkiem Drużyny Szpiku! Jeśli chcecie pomóc Drużynie Szpiku jako wolontariusze, wyślijcie e-maila na adres: wolontariat@druzynaszpiku.pl z krótką informacją na swój temat: imię, miejscowość, wiek i w jaki sposób chcecie się zaangażować w działania Drużyny.

Proponuję Wam też dzisiaj poznanie mojej głównej szefowej, Doroty Raczkiewicz – prezesa Fundacji Anny Wierskiej „Dar Szpiku”; pomysłodawczyni, założycielki i szefowej Drużyny Szpiku. Kliknijcie w zdjęcie, a zostaniecie przeniesieni do wywiadu.

http://zycieipasje.net/2016/08/25/spieszyc-z-pomoca-w-gory-rozmowa-z-dorota-raczkiewicz-o-pomaganiu-innym-i-zdobywaniu-gorskich-szczytow/

10 komentarzy:

 1. Wspaniale, że o tym piszesz. Ludzie mało interesują się takimi tematami, a w wielu sytuacjach mogliby uratować czyjeś życie. Z chęcią przeczytam wywiad z panią prezes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesują albo ich wiedza opiera się na bzdurach.
   Szefowa jest normalna, więc wywiad wyszedł naprawdę bardzo fajnie :)

   Usuń
 2. Podziwiam ludzi, którzy mogą i z tego korzystają

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zarejestrowana w DKMS i byłam wolontariuszką na jednej z imprez :) Cudownie było czuć się potrzebnym i bezinteresownie pomagać. Nadal czekam na zgodność i jestem gotowa być dawcą w każdej chwili:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak narazie jeszcze trochę się "cykam" , ale jestem w bazie Dawców Krwi, to i przyjdzie czas na Bazę Dawcy Szpiku. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spiesz się z decyzją. Ona musi być dobrze przemyślana.

   Usuń
 5. Moja córa się zdecydowała zostać ewentualnym dawcą.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.