piątek, 24 listopada 2017

Król królowa JadwigaAutor: Janina Lesiak


Tytuł: Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny  
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 224
Oprawa: twarda
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7779-418-0
Album rodzinny to niezwykła książka w każdym domu. Zawiera wiele zdjęć utrwalających ważne chwile, w których uczestniczyli członkowie rodziny, bliżsi i dalsi krewni oraz znajomi. Dziś sięgnijmy po album jednej z najważniejszych królowych polskich – świętej Jadwigi. Zajrzyjmy do niego i spójrzmy na króla-królową oczami jej najbliższych. Poznajmy ją taką, jaką postrzegali ją inni. Poznajmy spadkobierczynię wielkiego królewskiego rodu i następczynię sławnych dynastii. Zapraszam do recenzji najnowszej powieści Janiny Lesiak Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny, wydanej nakładem Wydawnictwa MG.


Składa się jakby z dwóch Jadwig: jednej królewskiej, zachwycającej urodą i dobrocią, wyrozumiałej i łagodnej, i drugiej: kapryśnej, niestałej w emocjach, drażliwej i gniewnej! (s. 157)

Król-królowa Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa skrywa swoją twarz. Poznajemy ją taką, jaką widzieli ją jej najbliżsi. Poznajemy ją utkaną ze wspomnień i opowieści – matki Elżbiety Bośniaczki, siostry Marii Węgierskiej, poślubionego w dzieciństwie Wilhelma Habsburga, pogańsko-chrześcijańskiego męża Władysława Jagiełły oraz uczonego Stanisław ze Skarbimierza. Każda z wymienionych osób narysowała własny portret Jadwigi i go upubliczniła. Czytelnik ogląda cztery portrety Jadwigi i zastanawia się, jaka ona naprawdę była. Owszem, znajduje wiele cech wspólnych, jednakże inaczej o królowej mówi wzgardzony narzeczony, inaczej niekochany małżonek. Inna była Hedwiga jako dziecko, inna jako dorosła królowa władająca potężnym państwem europejskim. Inna jako królowa, inna jako zwykła chrześcijańska kobieta. I trzeba przy tym pamiętać, że b y ł a zwykłą kobietą, a więc oprócz zalet, miała i wady…
Najkrwawsze i najokrutniejsze wojny, jaki zna świat, toczone są w rodzinach, i to w imię miłości! (s. 15)
W książce Janiny Lesiak bywamy na dworach królewskich, na których gorliwa pobożność przeplatała się z rozpustą, na których uczono wszystkiego oprócz… miłości dzieci do rodziców i rodziców do dzieci. Bierzemy udział w ucztach królewskich. Zaglądamy do alków królów. Poznajemy prawdziwe oblicza władców Europy z XIV wieku, choćby ojca Jadwigi, w którego żyłach krążyła zatruta krew, jej okrutnego szwagra, króla Węgier i Chorwacji, Zygmunta Luksemburskiego, czy dość liczną rodzinę jej męża. Słuchamy rad matki Władysława, Julianny Twerskiej, na temat rządzenia krajem. I przyglądamy się chorobrej (dzikiej) Litwie i dzikim Litwinkom.
W Albumie nie brak intryg, kłamstw, tragedii, wojen czy zabójstw. Zaczyna się on mocnym akcentem, przerażającym w swym poetyckim opisie i historycznym fakcie. Taka była ówczesna polityka – wielka gra o każdy tron królewski, o władzę, o koligacje dynastyczne, o sojusze. Autorka nie oszczędza czytelników – serwuje im fakty znane i nieznane, często nieprzyjemne czy brutalne, z historyczną dbałością opisuje ówczesne realia, stroje, smaki i wszelkie „zapachy” tamtych czasów, podając je w pięknej, literackiej formie, szkoda tylko, że nieco uszkodzonej przez korektora.

Cała recenzja TUTAJ.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Kocham królową Jadwigę:) Nie mogę doczekać się na film Korona Królów O Władysławie Jagielle :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiedziałam, że taki film powstaje! Dzięki za cynk! :)

   Usuń
 2. Hmm... Chyba nie do końca dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że korektor się nie popisał, ale samo wydanie faktycznie piękne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak bywa. A seria o królowych Polski wygląda pięknie i jest bardzo ładnie wydana.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.