piątek, 5 stycznia 2018

Kara lekarstwem?Autor: Małgorzata Rogala
Tytuł: Zastrzyk śmierci
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Seria: Agata Górska i Sławek Tomczyk
Tom: 4
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7976-738-0 


Jak nigdy nie mogłam się doczekać… zastrzyku! Jednak tym razem w postaci książki Małgorzaty Rogali, czyli najnowszej powieści autorki Zastrzyk śmierci.
Kara jest także rodzajem lekarstwa. (s. 38)
Zależy od kary, powiedziałabym. Nie wiadomo, co takiego uczynił Antoni Frydrych, były szef portalu krytyki kulinarnej Smakosz Doradza, że morderca przyczepił mu kartkę z powyższym cytatem. Mało tego, zabójca dziwnie upozował ofiarę i bezkrwawo dokonał dzieła. Wystarczył zastrzyk z trucizną, by szef firmy Smakosz Doradza rozstał się z tym światem.
Nic mi tu nie pasuje, Tomczyk, i nikt mi nie pasuje. […] To wszystko jest dziwne. (s. 106)
Śledztwo toczy się niemrawo. Brak śladów i świadków. Nie ma punktu zaczepienia. Dochodzenie przyspiesza przy kolejnym morderstwie dokonanym w tym samym stylu. Doktor Śmierć i jego zastrzyk. Zastrzyk śmierci. Jednak starszej aspirant Agacie Górskiej coś nie pasuje w tej sprawie. Jeszcze nie wie co. Komisarz Sławek Tomczyk robi, co może, by sprawca został jak najszybciej ujęty. Pomaga mu Chudy, a także fan Agaty – patolog Sergiusz.
Przez internet można różne rzeczy opowiadać. (s. 181)
Siedemnastoletnia Kinga, siostra komisarza Sławka, pojawia się i pokazuje, na co ją stać. Pragnienie miłości na siłę i szukanie chłopaka przez internet jest brzemienne w skutki. Nastolatka dostaje anonimy, zaczyna się bać. Ponieważ boi się brata, więc prosi o pomoc Agatę. Pojawia się tajemnicza Zosia, którą ktoś musi chronić. Tylko przed czym? Przed kim?
Ludzie mają dość upokarzania i traktowania ich jak śmieci. (s. 168)

W tej powieści autorka porusza ważny problem gospodarczo-społeczny, problem wielu tysięcy ludzi, na który nikt nie znalazł rozwiązania – bezrobocie i nieuczciwi pracodawcy. Jej bohater, Tadeusz Markowski, lat 57, bezrobotny od roku, założył stronę internetową Omijać z Daleka, na której ludzie ujawniają nieuczciwych pracodawców. Opisują swoje doświadczenia, podają nazwę firmy, nazwisko szefa.
Polskie prawo było pełne luk i dawało pracodawcy narzędzia do ochrony swoich interesów… (s. 13)
Wiadomo, że chodzi o koszty utrzymania pracownika. Zgodnie z literą prawa zawierane są umowy śmieciowe, mają miejsce oszustwa podatkowe i ZUS-owskie, ludzie przyjmowani są na darmowe okresy próbne, chamsko traktowani przez pracodawców, jest mobbing. Ludzie po przekroczeniu pewnego progu wiekowego prawie wcale nie mogą znaleźć pracy. Z kolei młodzi są wykorzystywani. Jedną z tych osób jest Pola. Nie traktuje dobrych rad przyjaciółki poważnie, bo ona wierzy w ludzi, w ich szczerość i daje nowym pracodawcom kolejne szanse. A wychodzi na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Sposobem na zarabianie jest… wróżenie. Klara Romaniuk nie narzeka na brak chętnych do poznania tego, co im los przyniesie, co powiedzą karty.
Mówiłam ci, że to będzie trudne. My razem i my w pracy. (s. 70)
Związek Agaty i Sławka nabiera rumieńców, choć nadal oboje ukrywają się ze swoimi uczuciami w pacy. Lecz nawet po pracy telefony potrafią zrujnować im życie uczuciowe. Smakowite kanapki Tomczyka, jego zielona herbata, kot Borys Agaty i jej były to wszystko nadaje realizmu rozgrywanym wydarzeniom. Bohaterowie mocno stąpają po ziemi, czasami aż za mocno, ale można to zrzucić na karb wykonywanego zawodu. Jedyne co mi przeszkadzało w powieści i mnie nużyło, to opisy, którędy bohaterowie jadą na miejsce akcji, jakie ulice przemierzają. Nic mi to nie mówiło, zapewne wielu innym czytelnikom też. Dla mnie to zupełnie zbędne informacje. A chciałabym więcej o Borysie i jego pacaniu.
Na filmach zawsze tak robią. (s. 154)
Kim jest Doktor Śmierć? Co było katalizatorem zdarzeń? Kto grozi Kindze? Kim jest Zosia, którą ktoś musi chronić? Dlaczego bezrobocie w kraju nie maleje? Kto korzysta ze strony internetowej Omijać z daleka? Odpowiedzi znajdziecie w książce. Zastrzyk śmierci to dobry kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym oraz nutą nienachalnego romansu w tle. A zakończenie sprawi, że tak jak i ja, nie będziecie się mogli doczekać piątego tomu serii Agata Górska i Sławek Tomczyk. Pani Małgorzato, kiedy?

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

4 komentarze:

 1. Nieuczciwi pracodawcy to wielki problem. A książkę mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dlatego ten problem poruszyła autorka w swej powieści... ku przestrodze?

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze nie tej autorki. Muszę koniecznie nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.