poniedziałek, 15 stycznia 2018

Zielone fascynuje
Autor: Anne-France Dautheville
Tytuł: Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy
Tłumaczenie: Andrzej Stańczyk
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 144
Oprawa: miękka
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-08-06325-5 Masz zielone? Mam. Grasz w zielone? Gram! I ja zagrałam wraz z Anne-France Dautheville, która pielęgnując własny ogródek, zaczęła fascynować się światem roślin. I to tak bardzo, że napisała książkę Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy.
Świat roślin mnie fascynuje. (s. 9)
To prawda, tylko listka, bowiem w książce autorka zawarła tylko ponad 200 faktów z życia różnych roślin z całego świata. Umiejętnie połączyła wiedzę przyrodniczą z historyczną, geograficzną oraz z literatury, a także przywołując mity i legendy. Udowadnia, że rośliny są inteligentne – w procesie ewolucji wypracowały wiele sposobów, by się rozmnażać i przetrwać. W tym celu między innymi nawiązały współpracę z innymi roślinami oraz bakteriami, owadami, ptakami.
Autorka… zaczyna od początku, od przodka życia na Ziemi – sinicy. Przekazuje w sposób krótki i rzeczowy, ale i zrozumiały podstawowe informacje o florze – jak wygląda porządek w świecie królestwa roślin, ile jest gatunków, co kryje się pod nazwami roślin, jak się rozmnażają, porozumiewają, czym się żywią, jak podróżują, o której godzinie się otwierają i zamykają, w jakim wieku one giną, a także jak policzyć nasiona. A nawet ile ważą – na przykład owoc chlebowca jedynie 5 kg.
Melon został przez naturę podzielony na części, by można go było jeść w gronie rodziny. Ponieważ dynia jest większa, można ją spożywać z sąsiadami. (s. 39)
Cos w tym jest, a owe „coś” zauważył Bernardin de Saint-Pierre i napisał w swoim dziele Studia nad przyrodą. Autorka przytacza różne fakty na temat odkryć związanych z roślinami i ich odkrywców. Zgadnijcie, dlaczego Ludwik XIV zakazał jadania ananasa? I dlaczego stary hipis dwumetrową marihuanę chciał przerobić na choinkę?

Jednak najbardziej zainteresowały mnie informacje o roślinach znanych mi na co dzień, a zwłaszcza o tych, które znam organoleptycznie! Taka fasola w ciągu doby nieźle potrafi się zakręcić wokół tyczki, słonecznik jest ratownikiem, buraczki oczyszczają glebę z nitrogliceryny, topola wchłania trotyl, zaś gorczyca uwielbia pochłaniać metale, które potem człowiek może odzyskać. A prawdziwym wrogiem upraw roślin jest mszyca. I na nią autorka podaje prosty sposób. banalnie prosty i powszechnie dostępny.
W mądrych księgach nosi nazwę Atropa belladonna. (s. 15)
Osoby czytające kryminały zapewne wiedzą, że chodzi o trującą roślinę – pokrzyk wilczą jagodę. To ona była hołdem dla urody dawnych Włoszek, które zakrapiały oczy sokiem z tej rośliny. A dziś… dziś oczy zakrapiają swoim pacjentom okuliści! Z kolei drugie nawiązanie do kryminałów to opisanie wydarzenia z 2 lutego 1966 roku i późniejszych, kiedy to Cleve Backster pracując nad wykrywaczem kłamstw, z nudów zainteresował się swoją draceną… Może czytaliście kryminał Mai Kotarskiej Dracena przerywa milczenie? Niewiarygodna historia. A rozmowa z domowymi roślinami na pewno na nie dobrze wpłynie.
Cały ten mikroświat wymienia się pokarmami. (s. 78)
Niepozorna książeczka, zawierająca mnóstwo faktów i ciekawostek oraz cykl „Moja babcia powiada…”, który odwołuje się do przesądów, babcinych wierzeń, wróżb i jest… moim skromnym zdaniem po prostu zbędny, nie pasuje do całości i nieco ją psuje. Ale, ale z tej niewielkiej pozycji dowiedzcie się, która roślina kastruje owce, która nazywana jest „niemoralną”, dlaczego w 1937 roku zakazano uprawy konopi, dlaczego pokrzywa parzy, jakie rośliny wybierają ptaki do fizjoterapii i wiele, wiele innych ciekawostek, a właściwie nieznanych nam faktów z życia zielonych mieszkańców Ziemi.
Poznajcie sekrety roślin i sami uchylcie im lista tajemnicy. Najlepiej na raty, by cieszyć się odkrywaniem nieznanego, lecz fascynującego zielonego.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
 

6 komentarzy:

 1. Z racji tego, że biologia to dla mnie chleb powszedni, to jest to pozycja obowiązkowa w najbliższym czasie. Świetna opinia. Pozdrawiam i zapraszam do siebie Słońce, https://cleosevhome.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Miłej lektury życzę, gdy już książkę zdobędziesz. :)

   Usuń
 2. Zdaje się być bardzo ciekawa. Ostatnio widzę, że taka tematyka jest coraz bardziej popularna. Życie zwierząt, rośliny, drzewa... Fajnie się czyta takie książki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zauważyłam na rynku wydawniczym więcej książek popularno-naukowych o roślinach i zwierzętach. Najciekawsze jest dowiadywanie się o tym, co znamy i co mamy dookoła siebie.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.