czwartek, 20 stycznia 2022

Cesarz

Autor: Mariusz Zielke

Tytuł: Cesarz

Lektor: Kordian Sebastian

Wydawnictwo: EmpikGo

Typ książki: audiobook

Rozmiar: 51355,39 MB

Czas trwania: 11 h 18 m

Data wydania: 2021

 

 

 

Pieniądze nie śmierdzą – z tego założenia wychodzi tytułowy bohater powieści Cesarz Mariusza Zielke.

Przede mną albo się klęka, albo kłania się do pasa.

Hubert Wolski to wszechstronny biznesmen, przedsiębiorca, inwestor i filantrop. Umie zarabiać pieniądze i je prać. Umie robić przekręty, a celuje w te wielkie. Wszystko co robi, robi dla zysku. Manipuluje ludźmi na stanowiskach, by tylko pomnożyć swoje bogactwo. Wokół niego są waldusie i jacusie – ludzie marionetki. Wolski ma wielkie plany po zaliczeniu wpadki z powodu niesłusznego oskarżenia i kilkuletnim pobycie na obczyźnie. Teraz realizuje projekt „Powrót”. Wraca do kraju, by odzyskać to, co jest jego. W swych działaniach będzie bezwzględny.

Jestem złym człowiekiem.

Wolski opowiada o ludziach, z którymi najbliżej współpracuje, którym ufa. Przedstawia przyjaciół z czasów liceum, dzieci i trzecią żonę, z którą łączy go układ, oraz kochankę. Przedstawia również swojego wewnętrznego diabła, z którymi czasami rozmawia. Kraj w jego oczach jawi się jako kraj podłych i zawistnych ludzi. On sam jest cyniczny, bezwzględny, nienawistny, straszny, lecz także skrupulatny i rzetelny. Spodobały mi się odniesienia do polskiej rzeczywistości. Powieść jest mocno osadzona w realiach współczesnej Polski. Pojawiają się postaci znane z pierwszych stron gazet – Krauze, Kulczyk, agent Tomek jako poseł, a nawet gangster Masa i młody prezydent nieuwikłany… Jak to wszystko znajomo brzmi. I tak się zastanawiałam, w jakim stopniu to fikcja literacka, a w jakim prawda…

Im ciszej idziesz, tym dalej zajdziesz.

Moim zdaniem wybór narracji pierwszoosobowej i opisywania wydarzeń pozbawił książkę emocji, napięcia, odpowiedniego klimatu, przez co całość wypada dość monotonnie. Miałam wrażenie, że tytułowy cesarz opowiada prokuratorowi o swoim życiu, władzy, biznesie, machlojkach. Taka prywatna spowiedź, aczkolwiek momentami nasączona wulgaryzmami. Nie powiem, to co cesarz wyprawiał i jaką miał władzę nad ludźmi, robiło na mnie wrażenie, lecz kaliber jego dokonań umniejszyła forma przekazu.

Cesarz to dobra powieść, zanurzona w świecie polityki i wielkiego biznesu, ujawniająca kulisy działania rzutkiego przedsiębiorcy, jego sposoby pomnażania majątku zarówno te legalne, jak i nielegalne. To także pewnego rodzaju lekcja życia – samotności w życiu prywatnym, rozmów z wewnętrznym diabłem, lecz również przedsiębiorczości, relacji z ludźmi i zaskoczeń. Jak to zwykle bywa, czynnik ludzki okazuje się najsłabszym ogniwem.

Numer akredytacji: 06/05/2020

2 komentarze:

  1. Polityka i wielki biznes to niezłe bagno. Ależ jestem ciekawa tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzieś ostatnio przemknęła mi ta książka. Może po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.