czwartek, 7 maja 2015

Najskrytsze pragnienieAutor: Katarzyna Michalak
Tytuł: Sklepik z niespodzianką. Lidka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria: Sklepik z niespodzianką
Tom: 3
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-10-12027-4Miasteczko Pogodna, które Bogusia pokochała od pierwszego wejrzenia, stało ciche i spokojne w promieniach przedpołudniowego słońca. Zegar na ratuszowej wieży wybijał kolejne kwadranse, kasztanowce w parku szumiały na wietrze od morza, a światło w kroplach fontanny tworzyło tęcze, którymi powinny zachwycać się maluchy. Zwykle o tej porze było ich w parku pełno. Nie dziś jednak. Bo chociaż tutaj, na rynku, panował leniwy letni spokój, parę przecznic dalej rozgrywał się dramat...
Sklepik z niespodzianką to wciąż miejsce spotkań kręgu zaprzyjaźnionych kobiet: uroczej właścicielki Sklepiku – Bogusi, pięknej i humorzastej tap madl – Konstancji, energicznej femme fatale – Adeli, zagubionej pani weterynarz – Lidki, dobrej duszy miasteczka – Stasi. Jednak w małej nadmorskiej miejscowości nastał czas zmian. Lidka była uroczą, kochającą życie kobietą. Była. Niespełnione marzenie o dziecku, własnym, ukochanym maleństwie, zmienia wszystko. Z lekarki weterynarii, którą w Pogodnej lubiano i szanowano, ze wspaniałej przyjaciółki, na którą Bogusia, Adela i Stasia mogły liczyć, Lidka przeistacza się w godną pożałowania istotę, raniącą najbliższych. Co jeszcze poświęci, by zostać matką? Niespodziewane trudności pojawiają się także w życiu Bogusi i Adeli. Czy kobiety odnajdą w końcu szczęście i spokój? Czy los się do nich uśmiechnie?

Za oknem piękna pogoda, a ja zapraszam Was do Pogodnej, uroczego miasteczka na wybrzeżu, w którym na pięterku nad sklepikiem przy ciachu i czekoladzie odbywają się sabaty przyjaciółek. Dziś ostatni tom serii "Sklepik z niespodzianką" Katarzyny Michalak poświęcony jest pani weterynarz, doktor Lidii Malinowskiej. O Bogusi Leszczyńskiej można przeczytać TUTAJ, zaś o Adeli Niwskiej TUTAJ.  
Zakończenie drugiego tomu pozostawiło czytelnika w wielkim napięciu i znakiem zapytania w oczach, zaś trzeci przywitał prawdziwą sensacją. Pani doktor porwała dziecko Koci, czyli Konstancji. Została obezwładniona przez policję i zabrana do tymczasowego aresztu. Jeszcze nie ucichły echa poprzedniej nowiny o powrocie żony Wiktora, a tu kolejny skandal wstrząsnął spokojnym miasteczkiem. Do tego dochodzi jeszcze wypadek Bogusi na koniu. Troll, kiedyś uratowany przez Panią Niespodziankę, tym razem przyczynił się do jej nieszczęścia. Na szczęście na ratunek rannej spieszy rycerz na białym koniu, czyli przystojny nieznajomy z aparatem fotograficznym w ręku…

Tym rycerzem okazał się być doktor Oliwier, który leczy duszę po pobycie na misji w obozie dla uchodźców w Somalii. A teraz też zaczął się zajmować duszą Bogusi, która cierpi przez Wiktora i Adelę. Jednak największe cierpienia przeżywa Lidka. Już od jakiegoś czasu jej stan psychiczny pogarszał się. Przyjaciółki jakoś specjalnie tego nie zauważyły, nic nie zrobiły, bo i między nimi zaczęło się gorzej dziać, a i prywatnych problemów przybywało. Czasoprzestrzeń wokół nich była obca i wroga, jednak mimo niesnasek Adela, Bogusia i Stasia musiały się zająć Lidką i Konstancją, małym Kajtkiem i matką Igora.
W tym tomie czytelnik poznaje życiorys Lidki, co ją ukształtowała, kto miał wpływ na nią od dzieciństwa, dlaczego została weterynarzem. Jest to historia do pewnego momentu jej dzieciństwa szczęśliwa, potem niestety już nie. I te nieszczęście jakby przełożyło się na jej dorosłe życie. Ciągnęło za nią, aż osiągnęło apogeum, a rozsądna pani doktor niemalże postradała zmysły. Jej pragnienie posiadania dziecka za wszelką cenę doprowadziło ją do więzienia, i nie tylko...
Mam wrażenie, że w tomie trzecim Sklepiku więcej jest niepogody w Pogodnej. Przyjaźń kobiet zamienia się w znajomość, więzienie Lidki, jej rozwód z mężem pasożytem, depresja poporodowa Koci, złamana noga Bogusi, mącenie w głowach kobiet i manipulowanie ich uczuciami przez Wiktora. W tym całym emocjonalnym bałaganie tylko Stasia wydaje się być ostoją ciepła, spokoju, zrozumienia i normalności. Nawet Piegusek i Kot Adeli niewiele wnoszą humoru. Mało ich w tej powieści, o co mam żal do pisarki, bowiem zwierzaki zawsze towarzyszyły bohaterom i dostarczały rozrywki czytelnikowi. Ubarwiały życie ich i nasze.
Niewiele złotych myśli, życiowych mądrości (brak cytatu). Zabrakło mi również wstawek z wyrafinowanymi przepisami, poradami. Za to mamy kilka przepisów różnych wywarów i naparów Ojca Grzegorza Franciszka Sroki z Poradnika ziołowego z 1988 r. coś na zasadzie „kopiuj wklej”.
Powieść przeczytałam prawie jednym tchem. Prawie, bo jakoś pod koniec zabrakło Powera w tej książce, jakby autorce zabrakło dobrego pomysłu na dokończenie tego tomu i całej serii. Epilog napisany jest chyba tylko po to, by był happy end. Może dobrze, że nie będzie tomu o Stasi czy Konstancji.
Nie mniej jednak cała seria "Sklepiku z niespodzianką" to ciepła lektura i skrajne emocje. Problemy zwyczajne mieszają się z tymi niezwyczajnymi, a małe smutki towarzyszą małym radościom. A w tym wszystkim siła przyjaźni i miłość w różnych swych przejawach. Bohaterki dzielnie walczą z przeciwnościami losu, zaś czytelnik im dopinguje. Wprawdzie wszyscy bohaterowie są wyraziści, zaś ich życiorysy barwne, to jednakże czasem zdarzała się odrealniona scena z ich udziałem. Wtedy odbierałam powieść jako bajkę dla dorosłych, zwłaszcza z tym totalnym happy endem.
"Sklepik z niespodzianką" to lekka, kobieca powieść w trzech odsłonach, pozwalająca się oderwać od rzeczywistości na jakiś czas.

<!-- kod zBLOGowani.pl -->   <div style="text-align:center;margin: 0;padding: 0"><a target="_blank" href="http://effnet.pl/scripts/click.php?a_aid=0102&a_bid=10045a2a" title="Sprawdź serwis zBLOGowani.pl!"><img src="//zblogowani.pl/code/action/19/331139/btn.png" alt="zBLOGowani.pl"><span style="width:0;height:0;"><img src="http://effnet.pl/scripts/imp.php?a_aid=0102&a_bid=10045a2a" width="0" height="0"></span></a></div> <!-- koniec kodu zBLOGowani.pl -->


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Nie lubię pani Kasi Michalak, więc nie sięgnę, niestety, po jej powieść, mimo Twojej rekomendacji. Pozdrawiam serdecznie :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz prawo do swojego zdania. Jednak czasem warto zrobić coś wbrew swoim przekonaniom... ja tak kiedyś niechcący przeczytałam powieść o zombie :)

   Usuń
 2. Mam wszystkie trzy tomy. Na pewno w końcu je przeczytam, jak znajdę czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że masz 3 tomy, od razu ciurkiem przeczytasz i nie będziesz się denerwować, gdy skończy się tom.

   Usuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, a tyle pozytywnych ocen jej twórczosci. Muszę koniecznie to nadrobić!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to masz w czym wybierać - w tytułach, i w gatunkach!
   I ja pozdrawiam :)))

   Usuń
 4. Na razie czytałam jedynie pierwszy tom tej serii, ale bardzo mi się podobał, dlatego mam zamiar poznać kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To od razu miej tom drugi i trzeci, bo końcówka drugiego podnosi adrenalinę i wzbudza ciekawość do maksimum.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.