poniedziałek, 18 maja 2015

Stara miłość nie rdzewiejeAutor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Tytuł: Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna
Wydawnictwo: Novae Res
Seria: Szukaj mnie wśród lawendy
Tom: 1
Liczba stron: 228
Oprawa: miękka
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7942-234-10Piękna Dalmacja Południowa, malowniczy Półwysep Pelješac, trzy siostry, trzy historie, trzy miłości. Czy można zapomnieć o zdradzie i niespełnionych obietnicach? Mówi się, że każdy zasługuje na drugą szansę, ale czy takim dobrodziejstwem Zuzanna obdarzy Roberta?  Nie tak łatwo przecież zamknąć karty przeszłości i napisać nową opowieść o wspólnym życiu. Zuzanna to pierwszy tom historii trzech kobiet w gorących chorwackich klimatach. Opowieść o tym, jak łatwo i szybko można zniszczyć wszystko, co w życiu najcenniejsze i jak trudno potem  to odzyskać.

Pióro Agnieszki Lingas-Łoniewskiej znam. Trylogia Zakręty losu zawładnęła moim serduchem. Literki wciągnęły mnie w świat braci Borowskich, więc tym chętniej sięgnęłam po trylogię o siostrach, po pierwszy tom z serii Szukaj mnie wśród lawendy, czyli po Zuzannę.
Książka ta opowiada o najstarszej spośród trzech sióstr Skotnickich, o Zuzannie, korposzczurze pnącym się po szczeblach kariery, by dostać się na sam szczyt. W tym wyścigu kobieta zapomina o sobie samej, o kobiecie, o człowieku. Jest pracoholikiem przez duże P.
Praca to nie wszystko, to tylko mały przyczynek do czegoś innego. Pomocnik codzienności, ale nie recepta na wszystkie inne pragnienia. 181
Kobieta nie założyła własnej rodziny, a dla sióstr i rodziców praktycznie nie ma czasu. Dobrze, że są telefony i internet. Zuzannę ciężko oderwać od pracy, ale udaje się ten wyczyn, gdy w wyścigu szczurów ubiegł ją mężczyzna.
Prawda powoli docierała do umysłu Zuzanny: Jesteś tylko częścią mechanizmu, zatraciłaś siebie i swoje człowieczeństwo, pasje, marzenia. Wszystko podporządkowałaś pracy, a przecież ona nie może być wszystkim, co masz. Bo wszystko, co masz, to ty sama, twoje życie, rodzina i może… (…) Tylko nie zapominaj o kimś niezmiernie ważnym. O sobie samej. 62

Za namową sióstr i w obecnej sytuacji politycznej firmy Zuza bierze urlop i zaczyna wychodzić ze swego pancerza. Odnajduje w sobie kobietę, człowieka, córkę i siostrę.
Trzeba czasem oderwać się nieco od rzeczywistości, by się oczyścić i spojrzeć trochę z boku na siebie, na innych, na życie. 123
Wraz ze swoją siostrą bliźniaczką Zosią, jej mężem Adamem oraz pracownikami jego firmy jedzie na tydzień do Chorwacji. Okazuje się, że pracownikiem jej szwagra jest jej dawna miłość, pierwsza miłość – Robert… Mężczyzna za wszelką cenę chce, by Mała Zu znów była jego, jednak na drodze do szczęścia stoi nieszczęście sprzed lat. Robert postanawia walczyć o siebie i swoją miłość, a sceneria pięknej Chorwacji, jej przyrody i zabytków tylko mu sprzyja. Zuza ma burzę z piorunami w głowie i zagwozdkę miłosną w sercu. Poza tym kibicują mu młodsze siostry Skotnickie, które są ciekawe, co się wydarzyło lata temu między zakochanymi w sobie do nieprzytomności ludźmi.
Jak się dalej potoczą losy Małej Zu, można się łatwo domyśleć. Fabuła jest raczej przewidywalna, tym bardziej zakończenie. Ale oprócz losów Zuzanny, autorka dość wyraźnie sygnalizuje już problemy miłosne w małżeństwie Zofii i Adama oraz nieszczęśliwą miłość Gabrysi do Chorwata Iva. Wszystkie siostry Skotnickie mają jakieś problemy miłosne.
W pierwszym tomie trylogii głowni bohaterowie stawiają trudne, życiowe pytania. Jako dojrzalsi ludzie potrafią przyznać się do popełnionych błędów i zadośćuczynić im, mają motywację, by walczyć o swoją przyszłość i miłość. Powiadają, że stara miłość nie rdzewieje… Może i nie, lecz trzeba umieć wybaczyć i dać człowiekowi drugą szansę. A nie jest to łatwe, gdy straciło się zaufanie. Rozmowa, szczera rozmowa jest podstawą do budowania nowych relacji, odbudowania starych i tę prawdę Agnieszka Lingas-Łoniewska ukazuje w swej książce.
Dużym plusem są zabawne dialogi, zwłaszcza między siostrami, które są mistrzyniami komplikacji i mają problem z uzewnętrznianiem własnych uczuć. To dialogi w tej powieści najbardziej mi się podobały. Opisy Chorwacji tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że powinnam udać się do tego kraju w celach turystycznych. Tytuły piosenek zamieszczone na początku każdego rozdziału aż się proszą o stworzenie z nich płyty i dołączenie do książki.
Lecz w czasie lektury treść mnie nie porwała, bowiem nie jest to powieść z suspensem, znanym mi z wcześniejszych powieści autorki. Dobrze się książkę czytało, ale bez żadnych porywów. Mogłam ją odłożyć na dłuższy czas i nie tęskniłam do jej literek. Trochę męczyłam się przy natłoku wspomnień bohaterki, jej roztrząsaniu różnych spraw, zadawaniu wielu retorycznych pytań. Akcja w akcji to w dużej mierze wspomnienia o początkach jej miłości. To było dla mnie po prostu przegadane. W dodatku całe strony bez żadnego akapitu doprowadzały me oczy do rozpaczy! O ile książka jest pięknie wydana, o tyle redaktor nie pomyślał o przełamaniu strony akapitem. Żart z brodą o bacy i ogólnie męcącej żonie spalony jest skrócony do puenty i według mnie spalony. Mimo tych minusów jestem ciekawa perypetii miłosnych młodszych sióstr Skotnickich.
Zuzanna to prosta, lekka i krótka lektura, romans na wakacyjny czas, nie wymagająca zbyt wiele od czytelniczki, a przystępny język i prosty styl ułatwiają czytanie.

<!-- kod zBLOGowani.pl -->   <div style="text-align:center;margin: 0;padding: 0"><a target="_blank" href="http://effnet.pl/scripts/click.php?a_aid=0102&a_bid=10045a2a" title="Sprawdź serwis zBLOGowani.pl!"><img src="//zblogowani.pl/code/action/19/331139/btn.png" alt="zBLOGowani.pl"><span style="width:0;height:0;"><img src="http://effnet.pl/scripts/imp.php?a_aid=0102&a_bid=10045a2a" width="0" height="0"></span></a></div> <!-- koniec kodu zBLOGowani.pl -->


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. A ja aktualnie jestem po lekturze trzeciego tomu, który bardzo mi się podobał, więc polecam czym prędzej sięgnąć po kolejne części trylogii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki. Niektórzy czytają już trzeci tom tej serii, a ja mam takie zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się w pełni z Twoją opinią, nawet i ja złapałam bakcyla na słoneczną Chorwację. Co do kontynuacji, czytam właśnie tom drugi i muszę przyznać, że jakoś...bez szału :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepszy niż pierwszy moim zdaniem. Ciekawe, jaki będzie trzeci.

   Usuń
 4. okładki tych książek bardzo mi się podobają, co do fabuły to nie jestem pewna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzenie: "Nie oceniaj książki po okładce" ma rację bytu.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.