czwartek, 21 maja 2015

Rodzinne tajemniceAutor: Renata Kosin
Tytuł: Tajemnice Luizy Bein
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Cykl: Tajemnice Luizy Bein
Część: 1
Liczba stron: 528
Oprawa: miękka
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-10-12633-7 Na starówce w warmińskim miasteczku archeolodzy odkrywają cmentarzysko mnichów. Pośród zakonników znajdują szczątki kobiety w wianku ze srebrnych róż i z dzieckiem w objęciach. Okazuje się, że to Luiza Bein, dziedziczka i filantropka, której grób dotąd pozostawał nieznany. Ale kim jest dziecko? Kobieta miała tylko jednego syna, który dożył sędziwego wieku… Młoda dziennikarka postanawia wyjaśnić tę zagadkę. Aby odszukać potomków Luizy, skieruje swe kroki do Szwajcarii. Wraz z młodym i przystojnym Alexandrem Beinem odkryje wiele tajemniczych kart historii tej rodziny…

Po przeczytaniu ponad 100 stron zajrzałam na koniec książki i odkryłam notę OD AUTORKI. Z niej to się dowiedziałam, iż jedna z ważniejszych bohaterek czytanej przeze mnie powieści, niejaka Annette von Viereck, dama dworu królowej Luizy, była hrabiną i mieszkała w pałacu na terenie mej gminy! (Silginy) Tym bardziej wzrósł mój apetyt na książkę Renaty Kosin Tajemnice Luizy Bein. Choć i wcześniej był on już duży, bowiem autorka mieszka kilkadziesiąt kilometrów ode mnie i obie kończyłyśmy tę samą uczelnię.
Już od pierwszych stron autorka wprowadza aurę tajemniczości. Jakaś kobieta buszuje na strychu pałacu w Barczewie. Pod jedną z desek podłogi znajduje pakunek zawinięty w brudną szmatę. Wkrótce potem już go nie ma, bo ktoś ją napadł. I tak zaczyna się powieść pełna zawiłości, skrywanych rodzinnych tajemnic, zagadek i niejasności, momentów grozy okraszonych humorem.
Główni bohaterowie to Klara Figiel i Alexander Bein. Ona jest młodą dziennikarką, którą zafascynowało odkrycie archeologiczne na starówce Barczewa. Znalezienie cmentarzyska mnichów nie wzbudziłoby sensacji, gdyby wśród szczątków zakonników nie odnaleziono szczątków kobiety w wianku ze srebrnych róż i z dzieckiem w objęciach. Okazało się, że to Luiza Bein, jednakże jej jedyny syn dożył sędziwego wieku, więc to nie on był z nią pochowany. Klara rusza do Szwajcarii, by tam z potomkiem Luizy – Alexandrem odkryć prawdę o dziedziczce i filantropce z Barczewa. Tylko że młody Szwajcar wcale nie ma na to ochoty, nie jest zbytnio zainteresowany historią swej rodziny, woli pociągi i kolejki oraz kamizelki robione na drutach wątpliwej urody. Jednak zmienia zdanie, gdy ktoś z jego domu kradnie cenną rodzinną pamiątkę. Od tej pory w jego uporządkowanym życiu dzięki Klarze i jej śledztwu zapanował bałagan… Perfekcjonista i sztywniak w jednym jest zaintrygowany zachowaniem Polki i coraz częściej kieruje się impulsami.

Na kolejnych kartach powieści przybywa bohaterów, tych współczesnych, i tych historycznych, przodków Alexa i Klary, bowiem te dwie rodziny od dawna były związane ze sobą. Nie będę wymieniać wszystkich bohaterów, bo jest ich całkiem sporo. Można się momentami pogubić w członkach rodziny i ich koligacjach, gdy wyjaśniane są kolejne tajemnice rodzinne. Choć autorka opisała to w sposób przystępny, to jednak zawiłości nie brak.
W powieści mogłoby się znaleźć drzewo genealogiczne rodziny Beinów z Prus. Chociaż z drugiej strony czytelnik od razu miałby podane na tacy wszystkich krewnych Alexa i łączące ich pokrewieństwo; za dużo by poznał rodzinnych tajemnic i nie miałby możliwości stopniowego odkrywania więzów rodzinnych, rozplątywania tego kłębka powinowactwa. Jedno muszę przyznać, postać każdego bohatera jest starannie dopracowana, każdy z nich ma ciekawą osobowość i jest realny. Tacy ludzie, jak w tej powieści, są wokół nas. Kot Klary Pulicer z powodu fobii Alexa pomieszkuje u Józefiny lub Iwony, z kolei pies matki Alexa Fido to typowy kanapowiec, stary i leniwy, który ma swoje nawyki żywieniowe, co w sumie ratuje go przed psim rajem.
W ogóle w tej książce wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Wielowątkowość fabuły, rodzinne sekrety i intrygi są bardzo przemyślane i  umiejętnie połączone. Można by rzec, że owa skrupulatność i drobiazgowość autorki przełożyła się na objętość powieści, ale to tylko na plus. Dzięki zadbaniu o wiele różnorodnych szczegółów z różnych dziedzin życia powstał literacki majstersztyk. Renata Kosin na potrzeby tejże powieści musiała zgłębić choćby tajemnice zegarów i życiorys pierwszego prezydenta II RP i rzetelnie te informacje w swojej książce wykorzystała. Ale mam jedno "ale"… Zabrakło mi treści odnajdywanych listów. Dzięki nim jeszcze bardziej wzrósłby poziom uwiarygodnienia wydarzeń czy zaciekawienia czytelnika.
Autorka umiejętnie połączyła bohaterów historycznych z prawdopodobnymi, wydarzenia historyczne z prawdopodobnymi, a to wszystko umieściła w miejscach istniejących na mapach geograficznych. Jeśli ktoś zna Barczewo, Olsztyn, Gietrzwałd czy Szwajcarię, jeszcze bardziej wczuje się w klimat prezentowanych wydarzeń, odniesie wrażenie, że naprawdę towarzyszy głównym bohaterom w ich śledztwie, że razem z nimi odtwarza losy rodziny Alexa i ucieka przed tajemniczymi osobnikami czyhającymi na nich. 
Akcja rozgrywa się raz w Polsce, a raz w Szwajcarii. Razem z Klarą i Alexem przenosimy się między tymi krajami, bowiem kolejne odkrycia i nieprzewidziane zwroty akcji przenoszą nas z miejsca na miejsce, intrygują czytelnika i wciągają w wir wydarzeń. Pomieszanie z poplątaniem! Autorka sukcesywnie buduje napięcie i dawkuje przyjemność czytania. Tu wszystko jest bardzo skomplikowane. Nawet w epilogu autorka ujawniła pewną rodzinną tajemnicę i… zostawia czytelnika z niedosytem, jednakże daje mu nadzieję na kontynuację bardzo tajemniczej historii rodziny Beinów.
Powieść Renaty Kosin Tajemnice Luizy Bein to historia dwóch rodzin połączonych ze sobą w przeszłości w pałacu w Wartemborku, owiana sekretami, okraszona przygodami, gdzie groza miesza się z humorem i prawdami życiowymi, wywołując różne emocje i uczucia w czytelniku, a to wszystko zostało namalowane piękną polszczyzną. Od pierwszej do ostatniej strony powieść intryguje, zaciekawia i trzyma w napięciu. Polecam!
PS Tak przyszło mi do głowy… może któryś reżyser skusiłby się na nakręcenie filmu na podstawie tejże powieści…?

<!-- kod zBLOGowani.pl -->   <div style="text-align:center;margin: 0;padding: 0"><a target="_blank" href="http://effnet.pl/scripts/click.php?a_aid=0102&a_bid=10045a2a" title="Sprawdź serwis zBLOGowani.pl!"><img src="//zblogowani.pl/code/action/19/331139/btn.png" alt="zBLOGowani.pl"><span style="width:0;height:0;"><img src="http://effnet.pl/scripts/imp.php?a_aid=0102&a_bid=10045a2a" width="0" height="0"></span></a></div> <!-- koniec kodu zBLOGowani.pl -->

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

6 komentarzy:

 1. Dla mnie bardzo ważnym jest odtworzenie z precyzyjną dokładnością istotnych faktów historycznych, mimo, że powieść ma docelowo spełniać rolę typowo rozrywkową. Widać, że autorka włożyła mnóstwo czasu w opowiedzianą historię. Z tego co wiem, niedawno została wydana część druga:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano wyszła! To "Kołysanka dla Rosalie" i udało mi się ją zdobyć za punktu na kulturalnym portalu!

   Usuń
 2. Cieszę się, ze książka przypadła Ci do gustu. R. Kosin bardzo ciekawie opowiedziała swoją historię i przeniosła nas w czasie. Wszystko mi się w niej podobało i bohaterowie, i akcja, i zapętlenia rodzinne, i tajemnice :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znałam już inną powieść pani Renaty, więc wiedziałam na co ją stać. Ale ta powieść jest zupełnie inna gatunkowo, lepsza w zapętleniu i szczegółach.

   Usuń
 3. Brzmi naprawdę bardzo ciekawie. Ja w każdym razie czuję się mocno zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla miłośników tajemnic rodzinnych, akcji, przygody i historii umiejętnie podanej w formie beletrystyki.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.