wtorek, 27 października 2015

Baju, baju, będziesz w rajuAutor: Teresa Małgorzata Wilk
Tytuł: Krótki powrót do raju
Wydawnictwo: Mazowsze
Liczba stron: 244
Oprawa: miękka
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-933297-1-7

Raj – idylla, eden, ogród szczęścia, kraina szczęśliwości. Miejsce, w którym każdy chce się znaleźć. A jak się w nim znajdzie to nie chce go opuszczać, a nawet jak go opuści, to może do niego wrócić – na długo lub na krótko. I tak było z główną bohaterką powieści Teresy Małgorzaty Wilk Krótki powrót do raju – Ewą Sandomierską. Tu raj to syn Adam, matka Ewa i… wąż, eksmąż i ojciec Jacek Kluska.
Akcja rozgrywa się w Wiedniu. Rozpoczyna się w momencie, gdy Ewa po wielu latach bezowocnych poszukiwań swego syna uprowadzonego przez ojca geja, Jacka Kluskę, otrzymuje wiadomość od austriackiego detektywa. Wkrótce już jest w Nowym Jorku w niechlujnym mieszkaniu swego syna Adama i jego "przesympatycznej" rodzinki. Niestety, syn nie chce matki znać. Po powrocie Ewa spotyka się ze swoją przyjaciółką Felą. To od niej dowiaduje się, że Jacek Kluska to obecnie Jack Williams, wzięty chirurg plastyczny, który od pół roku w Wiedniu ma własną klinikę poprawiania urody. Ewa odwiedza go wieczorem, a następnego dnia o 5.00 rano sprzątaczka znajduje go martwego z 5 kulami w ciele. Od tego momentu łańcuszek podejrzanych osób lub zamieszanych w śledztwo przewija się przez komisariat policji i gabinet Sandry Berger, inspektor do spraw morderstwa.
Po pierwszych dwóch rozdziałach myślałam, ze to kryminał, ale po przeczytaniu całej książki stwierdziłam, że to raczej obyczajówka z rozbudowanym wątkiem kryminalnym. (a może odwrotnie?). Mam mieszane uczucia co do treści tej powieści. Jak na niepozornej wielkości książkę dużo tu wszystkiego, czasem bardzo skrajnych wątków i odległych miejsc.

Przyjaźń między Ewą i Felicją jest podszyta fałszem i zazdrością, chęcią skrzywdzenia. Fela jednocześnie lubi Ewę za jej dobroć i okazaną pomoc, a z drugiej strony nienawidzi. Jest też wątek miłości – adwokat Ewy zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, zaś Fela wciąż szuka miłości i ją znajduje. Jest wątek straty bliskich osób, który bardzo często przenosi czytelnika w przeszłość, by mógł zrozumieć przyczyny późniejszych zdarzeń, motywy postępowania bohaterów, którzy skrywają różne tajemnice. Owe sekrety są ciekawe i dobrze wkomponowane w akcję. Pojawia się mafia z Nowego Jorku, sekta z Indii polująca na bogaczy. Udajemy się w podróż poślubną do Izraela, zwiedzamy Kraków i poznajemy jego historię, rozmawiamy z emerytowanym profesorem psychologii. Losy wybranych bohaterów zostały tak przedstawione, że nawet mnie ich przeszłość zaciekawiła.
Dużo tego, naprawdę. Jednakże autorka wszystkie te elementy i kilka pomniejszych złożyła i splotła w sensowną całość. Naprawdę nie mam się do czego przyczepić, jeśli chodzi o treść. Ale… nie odczułam austriackości w powieści. Główna akcja toczy się w Wiedniu, epizod w Krakowie czy Izraelu pomijam, a ja nie czułam Widnia i austriackości. Rzeczywistość wydała mi się raczej polska. Nawet przełożony pani inspektor nazywany był… Uszatkiem!
Powieść dobrze mi się czytało. Niektóre pomysły autorki zaskakiwały mnie, jednocześnie jeszcze bardziej przykuwając moją uwagę do książki. Akcja toczy się swoistym rytmem, raz wolniej, raz szybciej. Język i styl przyjemne w odbiorze, choć zauważyłam kilka drobnych błędów, nawet w zapisie dialogów i wypowiedzi narratora. Niektóre wypowiedzi w dialogach okraszone są humorem, a nawet nutę ironii. Bohaterowie, poza Jackiem Kluską i jego synową, budzą ciepłe uczucia, choć niektórzy dopiero z czasem. Ich przeszłość, momentami typowo polska (mieszkali za komuny w ojczyźnie), przypomina naszą, bo jest osadzona w polskiej mentalności i nierozerwalnie związana z historia kraju.
Krótki powrót do raju nie porywa, lecz zarazem ma w sobie coś, co przykuwa uwagę czytelnika. Moją przykuła na dwa dni. Wszystkie wątki zostały rozwiązane, zaś zakończenie jest pozytywne. Morderca jest, a zarazem go nie ma. Dlaczego? O tym przekonajcie się sami!

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

12 komentarzy:

 1. Szkoda, że ogólnie książka nie zachwyca, niemniej jeśli przypadkiem trafi w moje ręce, to z czystej ciekawości przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każda książka musi zachwycać. ważne, aby dobrze się czytało, a treść przemawiała do czytelnika.

   Usuń
 2. Zainteresowało mnie zakończenie o mordercy. Jest, ale go nie ma. To bardzo intrygujące ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo tajemnicza książka :) Może uda mi się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zobaczymy, czy sięgnę po ten tytuł. Fabuła wydaje się ciekawa, ale skoro książka nie porywa - waham się. Niech zadecyduje los ;) Może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę polecę jak najbardziej dziewczynie:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Też mnie to zaskoczyło, a przed oczami widziałam sympatycznego misia z dobranocki!

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.