poniedziałek, 26 października 2015

Roztropna decyzjaAutor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Panny roztropne
Wydawnictwo: Filia
Seria: Milaczek
Tom: 2
Liczba stron: 263
Oprawa: miękka
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-63622-43-5 


Drugie spotkanie z bohaterami serii Milaczek Magdaleny Witkiewicz zatytułowane jest Panny roztropne. Tytuł może dziwić tych, którzy nie byli na zamku w Malborku. Tam na wycieczce był Bachor. Dowiedział się, że były panny roztropne i nieroztropne. Roztropne są zawsze na wszystko przygotowane i mają oliwę do lamp. Bachor tez chce być przygotowany, dlatego w swoim zeszycie do specjalnej tabeli skrzętnie wpisuje każdą pannę... i sam postanawia być panną roztropną.
Akcja rozgrywa się w Gdańsku w dzielnicy Matemblewo. Milaczek wciąż szuka miłości swego serca. Nie domyśla się, nie widzi, że ma ją na wyciągnięcie ręki, ale jak to w życiu bywa – pod latarnią zawsze najciemniej. Wkrótce okazuje się, że jej wybranek ma długie włosy, zna się na komputerach, sam wychowuje dziecko i lubi Milenkę. Zofia Kruk wciąż tryska energią i entuzjazmem, nie brak jej hartu ducha. Ma pomysły na urozmaicenie życia sobie i mężowi. Studia geriatryczne to jest to! W dodatku jako doświadczona kobieta i znawczyni mężczyzn udziela rad Milence:
Kobieta czasem musi sobie kupić coś nowego i w tym się zaprezentować. (s. 175)
Młodszym pokoleniom przekazuje zasady postępowania z mężczyznami:
Jak mężczyzna chce zabłysnąć, trzeba mu stworzyć ku temu okazję. (s. 134)
Jednak wywód pani Zosi na temat golenia nóg a ulegania mężczyznom rozbawił mnie niesamowicie. Ciotka podsumowuje swoje rozważania, daje swej siostrzenicy krótką radę:


By nie ulec, nóg nie golisz. (s. 118)
Nie powiem, coś w tym jest. jednak najbardziej rozbawiła mnie scena pożyczania soli. Nie zdradzę Wam szczegółów. Wspomnę tylko, że piałam w głos, a w oczach miałam łzy ze śmiechu.

W tym tomie pojawiają się również nowi bohaterowie. Zuza vel Bachor ma nowego kolegę w klasie, adoratora, którego przezywa Harry Potter. Z kolei w dawnym mieszkaniu Staszka zamieszkała utytułowana, była gimnastyczka, Aleksandra Pieczka, która niedawno rozstała się z chłopakiem. Często pojawia się jej przyjaciel gej, Maciek, lubiący stawiać tarota. Oraz bracia Roguscy. Wkrótce okazuje się, że sportsmenka prowadzi w mieszkaniu… dom publiczny!
I w tym tomie perypetii pisanych przez życie co niemiara. Niewierny narzeczony, przyjaciel gej, wścibski sąsiad, panny i kawalerowie, żywiołowa cioteczka, zatroskane dziecię – wszyscy oni dostarczają czytelnikowi całej gamy emocji, dawki humoru. Trafne spostrzeżenia i celne obserwacje autorki skłonią czytelników także do chwili refleksji. Na pewno każda kobieta zada sobie pytanie, czy jest panną roztropną czy nieroztropną.
Panny roztropne to lekka powieść z ciekawą fabułą pełną autentycznych i barwnych postaci z zaletami i wadami. Ta powieść to też nieocenione źródło wiedzy o kobietach, mężczyznach i relacji damsko-męskich. Rady ciotki Zosi warto wziąć sobie do serca.
Jak zauważyłam, pani Magda lubi stawiać kropkę nad i. Bardzo spodobało mi się, gdy poszczególne fragmenty książki kończyły się pewnym schematem składniowym. Coraz krótsze zdania, a właściwie wypowiedzenia dopełniały opisu danej sytuacji. Podkreślały jej istotę, głębię, np.:
W same usta. Niedoczekanie. Phi.
Książkę polecam pannom roztropnym i nieroztropnym! Także mężczyznom! Zaiste.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

10 komentarzy:

 1. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, dlatego chętnie poznam ciąg dalszy tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy jestem roztropna, czy nieroztropna - mogłabym się zawahać ;) Ale książkę z chęcią bym pochłonęła, tylko muszę wpierw dopaść pierwszy tom tej serii, bo jego treść wciąż stanowi dla mnie zagadkę. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach całą serię. Na pewno się nie zawiodę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam, chętnie przeczytam, ale rozglądnę się najpierw za pierwszym tomem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię twórczość Witkiewicz - "Panien roztropnych" jeszcze nie czytałam, ale są w planach. :)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.