wtorek, 3 listopada 2015

Dziecko w świecie starożytnymOpracowanie: Zuzanna Szelińska
Tytuł: Krótka historia starożytnych cywilizacji
Ilustracje: Diana Karpowicz
Wydawnictwo: Zuzu Toys
Liczba stron: 16
Oprawa: twarda
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-937738-6-2

Świat starożytny zaczął mnie fascynować wieki temu, czyli w piątej klasie podstawówki. Zakochałam się w Grecji i Egipcie. Marzyłam o podróży do tych krajów, ale za czasów komuny to była utopia. Jednak marzenia ZAWSZE mogą się spełnić. Te moje spełniły się po ćwierćwieczu. Dziś rodzice wyjeżdżają z małymi dziećmi za granicę i mają okazję pokazać im bogactwo kultury, sztuki i architektury. Jednak zanim wyjadą, mogą wpierw pokazać dziecku świat starożytny w książce. Ale nie byle jaką! Powinni sięgnąć po Krótką historię starożytnych cywilizacji opracowaną przez Zuzannę Szelińską z ilustracjami Diany Karpowicz.
Tej książki się nie czyta! Ją się ogląda. Pokazuje się dziecku obrazki i opowiada o cywilizacjach ze świata starożytnego. A są to: Mezopotamia, Egipt, Minojczycy i Mykeńczycy, Grecja, Rzym, Celtowie, Chiny, Majowie.


Owe obrazki to 8 dużych 2-stronnych plansz. Każda z nich pokazuje, jak żyli ludzie tysiące lat temu, co jedli i pili, jak się ubierali, gdzie spali, jak spędzali czas. Mały "czytelnik obrazków" zapewne będzie szukał samochodów, komputerów, maszyn, fabryk, ale ich nie znajdzie. To nie te czasy! Lecz dzięki ilustracjom i opowieściom rodzica dowie się, jak sprawni i pomysłowi byli ludzie przed tysiącami lat.


Opowieści rodzica… Wiem, nie każdy ma wiedzę o starożytnych cywilizacjach, nie każdy uważał na historii, ale każdy może wejść na www.zuzutoys.pl/dopobrania i ściągnąć darmowy „Przewodnik rodzica”. To z niego dorośli zaczerpną wiedzę o danej starożytnej cywilizacji i opowiedzą swoim pociechom, co przedstawiają poszczególne plansze. Krótkie opisy osiągnięć poszczególnych kultur cywilizacyjnych powinny zainteresować także rodziców.A plansze są nadzwyczajne! Każda jest w kolorystyce charakterystycznej dla danej cywilizacji i otoczona charakterystycznym dla niej wzorkiem. Po prawej stronie na dole, wzdłuż brzegu kartki znajduje się nazwa cywilizacji wydrukowana charakterystyczną dla niej czcionką. Również elementy ilustracji, zwłaszcza przedstawienia postaci są charakterystyczne dla danej kultury cywilizacyjnej. I to mi się najbardziej podobało. Każda cywilizacja była ukazana jedynie i niepowtarzalnie, i to tak, jak w rzeczywistości z nią było. Ilustracje wiernie oddają każdą z cywilizacji starożytnych.


Nad napisem znajduje się zawsze polecenie dla dziecka, zaczynające się od słów: „Znajdź…”. Dziecko ma za zadanie znaleźć 2-3 elementy z mrowia szczegółów znajdujących się na planszy. W ten sposób ćwiczy także spostrzegawczość.


Każda plansza zawiera wiele elementów różnej wielkości. Niektóre z nich są podpisane drukowanymi literami, aby dziecko znające litery mogło same je przeczytać.

 

 Krótka historia starożytnych cywilizacji jest bardzo solidnie wydana. Trudno byłoby ją dziecku szybko zniszczyć, gdyż każda kartka jest kartą, kartą tekturową, nieco śliską. Książka ma format nieco większy niż kartka A-4. Dzięki temu nie będzie można jej tak łatwo zgubić ani łatwo umieścić na półce ze względu na duże gabaryty. Po rozłożeniu plansza ma 46 x 32 cm. 


Książka przedstawia 8 starożytnych cywilizacji, tych chyba najbardziej znanych. Mnie osobiście zabrakło choćby Fenicjan czy Persów, a nawet Germanów i Hetytów. Zdziwiło mnie, że są Grecy i Minojczycy z Mykeńczykami, a obok Rzymian nie było Etrusków. 


Krótka historia starożytnych cywilizacji pokazuje świat, który nasze dzieci powinny poznać jak najwcześniej, by umieć odnaleźć go we współczesnych czasach. Pozycję polecam dzieciom i dorosłym, zwłaszcza nauczycielom. Pomoc edukacyjna jak znalazł! 

6 komentarzy:

 1. Na dniach będę również przedstawiać te plansze. Rewelacyjna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czekam na Twe wrażenia! I fakt - plansze są rewelacyjne!

   Usuń
 2. Jak dzieciak byłabym zachwycona. Pamiętam jak z wypiekami na twarzy czytałam książeczki i albumy dotyczące starożytnego Egiptu czy cywilizacji Majów, Inków i Azteków. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam tak samo! I zostało mi do dziś :)

   Usuń
 3. Solidne wydanie to podstawa, zwłaszcza, jeśli ma z tego korzystać dziecko.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.