wtorek, 23 maja 2017

Na pomoc książkom!Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: Zbawcy książek
Ilustracje: Kalina Zatoń
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Już czytam!
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7983-844-4


Wprawdzie Tydzień Bibliotek już za nami, ale trafiłam przypadkiem na książeczkę Agnieszki Stelmaszyk Zbawcy książek. I cóż mogę powiedzieć – nie mogłam się oprzeć ze względu na tytuł.
Bibliotekarka szkolna, pani Sylwia, ma nie lada zmartwienie. Ktoś niszczy książki z jej biblioteki, a ona jest bezradna. Codziennie znajduje zniszczoną książkę. Ta wiadomość pocztą pantoflową dotarła do dwóch małych książkoholiczek – Kasi i Tośki. Blady strach pada na uczennice, a Kasia wyraża go głośno: 
  Jak tak dalej pójdzie, to nie będziemy miały co czytać! (s. 9)
Oburzone dziewczynki postanawiają działać i ruszają książkom na ratunek. O pomoc proszą Marcina i Tomka, ale ci są na nie, bo ich nie interesują książki, zdecydowanie wolą gry komputerowe. W końcu dają się przekonać. Cała czwórka na dużej przerwie udaje się do biblioteki. Po krótkiej rozmowie z panią bibliotekarką Kasia ma na oku podejrzanego, o czym głośno obwieszcza:
To z pewnością troll! (s. 26)
I tu zaczyna się robić i niewiarygodnie, i wesoło, i niebezpiecznie. Trójka uczniów z Kasią na czele prowadzi śledztwo. Oczywiście, można się łatwo domyślić, ze zagadka zostanie rozwiązana, zaś winny ukarany. Kto niszczy książki? Skąd się wziął troll? Tego dowiecie się z tej małej książeczki wydanej w serii Już czytam!
Ta seria przeznaczona jest do samodzielnego czytania dla dzieci, które dopiero zaczynające swoją przygodę z książkami. Zalety tej serii to: duża czcionka, atrakcyjna szata graficzna i dobrze dobrane ilustracje do tekstu, zabawne historie z niezwykłymi bohaterami i ich niesamowitymi przygodami, wciągająca, wartka akcja oddana prostym i barwnym językiem.
W tekście pojawiają się trudniejsze wyrazy, ale umieszczone są przy nich gwiazdki, to znaczy, że tych wyrazów należy szukać w „Słowniczku trudniejszych wyrazów”. 
A na końcu książeczki znajduje się zadanie sprawdzające rozumienie tekstu. Należy tekst uzupełnić wyrazami umieszczonymi w nawiasie w odpowiedniej formie, by napisać opowiadanie o wydarzeniach w szkolnej bibliotece Tosi.

Książki z tej serii skonsultowane były przez metodyka edukacji wczesnoszkolnej.  
 W tej książce autorka promuje nie tylko dbanie szanowanie książek i dbanie o nie, ale także czytelnictwo, zaś bibliotekę jako miejsce ciche i przyjazne uczniowi, w którym można interesująco porozmawiać z bibliotekarką. Ponadto autorka słowami dziewcząt przytacza argumenty za czytaniem książek, a przeciwko grom komputerowym. Na końcu okazuje się, kto jest lepszy w grach i dlaczego. Zabrakło mi tylko powodu niszczenia książek przez trolla…

Powiem tak na koniec – dla  małych książkoholików pozycja obowiązkowa.
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

4 komentarze:

  1. Jak córka podrośnie - kupię jej obowiązkowo :) Wedle zalecenia, bo mam nadzieję, że po mamusi książkoholikiem będzie. Fajnie, że pojawia się zadanie sprawdzające rozumienie tekstu. Przyjemne z pożytecznym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, nauka i zabawa + miłość do książek.

      Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.