piątek, 16 marca 2018

Co czytają poloniści?



Wczoraj (15 marca) zostały opublikowane najnowsze badania Biblioteki Narodowej. Całość znajduje się na stronie www.granice.pl Dziś przytoczę Wam fragment dotyczący mej dawnej półki zawodowej:

Szczegółowej analizie poddano w tym roku nauczycieli-polonistów ze szkół ponadgimnazjalnych. Badacze uznali, że ta grupa społeczna ma szczególnie duży wpływ na czytelnictwo Polaków, postanowili więc przyjrzeć się ich nawykom i preferencjom związanym z książką. Badanie wykazało, że poloniści czytają zdecydowanie więcej i chętniej niż ogół badanych (co nie zaskakuje), ale także zdecydowanie wyróżniają się in plus nawet w porównaniu z podobną sobie grupą demograficzną (kobiety, aktywne zawodowo, wykształcone, w wieku 2560 lat).



Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 3185 respondentów w wieku co najmniej 15 lat oraz na próbie celowej 323 nauczycieli polonistów uczących w szkołach ponadgimnazjalnych. Wywiady przeprowadzono metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) w domach respondentów, a na próbie celowej nauczycieli – metodą CAPI w miejscu pracy badanych lub metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), za pomocą tego samego kwestionariusza, porównywalnego ze stosowanym w latach ubiegłych (nauczycielom zadano kilka dodatkowych pytań związanych z ich pracą). Cele poznawcze badania, założenia dotyczące doboru próby, a także narzędzie badawcze przygotowano w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, zaś realizację badania w terenie wykonała firma Kantar Public.

Ja czekam na cały raport. A co Wy sądzicie o zainteresowaniu się czytelnictwem polonistów ze szkół ponadgimnazjalnych?

3 komentarze:

  1. Nie wiem czemu, ale mnie jakoś te raporty nie ruszają. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie zastanawia technika i metoda badawcza poziomu czytelnictwa w Polsce. No cóż, ja obracam się w kręgach, które czytają...

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.