piątek, 10 lutego 2017

Kółko i kółkoAutor: Dorota Dziamska
Tytuł: Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła
Fotografie: Norbert Piwowarczyk
Wydawnictwo: BIS
Seria: ABC origami
Liczba stron: 80
Oprawa: miękka
Data wydania: 2006
ISBN: 83-89685-03-5 


Na ferie przyjechały dzieci brata i musiałam zapewnić rozrywki. W bibliotece znalazłam książkę Doroty Dziamskiej Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła, jedną książeczkę z serii ABC origami.
Origami i bawi, i uczy. Rozwija zdolności manualne dziecka i estetykę oraz wyobraźnię, ćwiczy skupienie uwagi. A przy tym to miłe spędzenie czasu rodziców z dziećmi.
W tej książce autorka zaproponowała przeniesienie się do świata ulubionych bajek dzieciństwa: Królewna Śnieżka, Mała Syrenka, Pippi Langstrump, Harry Potter i Hermiona, Baba Jaga, krasnoludki, czarownica, Jaś i Małgosia…

Ale zamiast rysować tych bohaterów, można ich złożyć z papieru. Technika płaskiego koła polega na składaniu kolorowych pól i modelowaniu z nich form, które potem trzeba delikatnie podkleić na kolorowym kartonie.Wbrew pozorom sztuka składania nie jest taka prosta, o czym się sama przekonałam. Poniżej przykładowe sposoby złożenia:Zresztą najpierw trzeba się naciąć sporo kółek o różnych średnicach i w różnych kolorach… Przepis na Małą Syrenkę wydaje się prosty...Zabawa przednia, ale wymaga cierpliwości i dokładności. Ja zaczęłam od najprostszego według mnie bohatera – rybki. Która moja?


A tak w ogóle to koła można wykorzystać do twórczej zabawy. Tak naprawdę od tego z bratanicą zaczęłyśmy, by wprawić się w zginanie kół. Nasze wspólne dzieła:A tu bratanek upiększył mi człowieczka:I jak Wam się podoba takie origami?

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Zabawa faktycznie przednia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ kreatywne pomysły :) Świetna rozrywka, pewnie sprawiająca o wiele więcej radości niż szkodliwe oglądanie telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo pracy, ale jaki fajny efekt! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dużo pracy, wycinanie kółek w wielkich ilościach jest czasochłonne....

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.