czwartek, 2 lutego 2017

Na działce u ciociAutor: Jolanta Barthel
Tytuł: Mitek
Ilustracje: Jolanta Barthel
Wydawnictwo: Psychoskok
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7900-658-8„Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi…” – pamiętacie ten wierszyk z dzieciństwa? Ślimaków nie musicie pamiętać, bo zaraz jednego z nich poznacie. To bohater książki dla dzieci Jolanty Barthel Mitek.
Wakacje lada moment, a pogoda nie rozpieszcza. Pada dużo deszczu. Jednak nawet dżdżysta pogoda może być dobra, gdy ma się kalosze…:
naprawdę śliczne, niebieskie, w małe, drobne zwierzątka: żabki, rybki i ślimaczki. (s. 3)
Ich właścicielem jest Kacperek, uczeń pierwszej klasy. Wypróbowuje swe nowe buty tuż po tym, gdy przestał padać deszcz. Razem z rodzicami pojechał do cioci Emmy na działkę. Po drodze chłopiec skakał od kałuży do kałuży, tupał po nich, aż woda rozpryskiwała się wokoło. Na brzegu jednej z nich Kacper zauważył małe i długie zwierzątko. Mama opowiedziała mu o dżdżownicach.


U cioci Emmy na działce chłopiec odkrywa, że… sałata ma dziurki! Po jakimś czasie znalazł dziwne zwierzątko. To był ślimaczek, który nie mógł, nie chciał przywitać się z chłopcem. Tymczasem rodzice uzgodnili z ciocią, że tuż po zakończeniu roku szkolnego chłopiec spędzi kilka dni u cioci. Kacper nie za bardzo wie, co będzie robił w tym czasie, więc ciocia mu wyjaśnia:
W dzień będziemy przychodzić na działkę. Tu jest dużo do odkrycia. Wiele ciekawych zwierzątek mieszka na działce. (s. 8)

Kilka dni później zaczynają się wakacje i zaczyna się mała przygoda Kacpra w świecie owadów żyjących na działce jego cioci. Najważniejszy jest ślimaczek, który ma na imię Mitek i który potrafi mówić. To on odkrywa tajniki świata małych zwierząt przed chłopcem, przedstawia swoją rodzinę, zaprasza go na wielki bal małych księżniczek w wytwornych sukniach. Również ciocia Emma dzieli się z siostrzeńcem swoją wiedzą, choćby na temat obserwacji zwierząt i jadłospisu ślimaków.
Akcja rozgrywa się w ciągu kilku, kilkunastu dni. Świat zwierząt z działki cioci Emmy odkrywa przed chłopcem swe tajemnice, a on przed młodym czytelnikiem swoje myśli. Są one typowe dla kilkuletniego dziecka, które chce po prostu wiedzieć więcej i więcej. Kacper jest wnikliwym obserwatorem i w krótkim czasie zostaje przyjacielem Mitka. Poznaje życie ślimaków. Nie wiem jak dzieci, ale ja czuję pewien niedosyt. Chciałabym po prostu wiedzieć jeszcze więcej o ślimakach, o balu i dlaczego w ostatniej scenie ciocia zachowała się tak, a nie inaczej.
Mitek to niewielkich rozmiarów książeczka jest ładnie wydana. Dobrej jakości papier, lekko śliski, duża i wyraźna czcionka i do tego kilka kolorowych ilustracji autorstwa Jolanty Barthel. Prawdopodobnie ilustracje są wykonane pastelami. Żywe barwy przyciągają oko i nadają kolorów opisywanej historii.
Autorka w przystępny sposób pokazuje dziecku, w jaki sposób obserwować przyrodę. Na co zwracać uwagę, gdy się jest na działce, jak spędzać wolny czas w czasie wakacji. Wątek fantastyczny w postaci mówiących zwierzątek to część życia małych dzieci, które mówią do swoich zabawek czy zwierzątek, a nawet prowadzą z nimi dialogi. Okazuje się, że chłopca i ślimaka może połączyć przyjaźń, choć z początku wydaje się być to nierealne.
Mitek to książeczka, w której ciekawość świata dziecka została połączona z wiedzą przyrodniczą oraz sposobem spędzania wolnego czasu w wakacje, a przy tym okraszona barwnymi ilustracjami.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję:


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

4 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.