poniedziałek, 19 czerwca 2017

Podróże w czasie do starożytnościAutor: Zofia Kaliska
Tytuł: Niezwykła podróż do Starożytności
Wydawnictwo: Printex
Seria: Historia z przygodą
Tom: 1
Liczba stron: 119
Oprawa: miękka
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-6082-613-3 Ta Starożytność, to jednak dziwna epoka… (s. 41)
Może i dziwna, ale jakże fascynująca! Przynajmniej dla mnie. Także dla głównych bohaterów książki Zofii Kaliskiej Niezwykła podróż do Starożytności, pierwszego tomu serii Historia z przygodą.
A ci bohaterowie to rodzeństwo – czwartoklasistka Iga i szóstoklasista Igor. Chłopiec jest zafascynowany historią, zdaniem siostry wie o niej wszystko. Nic dziwnego, że na dwunaste urodziny dostaje od dziadka starą, grubą książkę historyczną z pożółkłymi stronami. Wyglądała niepozornie i mało zachęcająco, ale… to tylko pozory.
W każdym razie dziadek twierdził, że ta książka ma nadprzyrodzone, magiczne właściwości, ale do tej pory nikomu nie udało się z nich skorzystać… (s. 7)
Okazuje się, że księga przekazywana w rodzinie z dziadka na wnuka posiada magiczną moc. Nikomu do tej pory nie udało się o tym przekonać. Dopiero Igor w niewiadomy sposób nagle „uruchomił” magię księgi. Zdążył przeczytać tytuł pierwszego rozdziału, a niewielki pokój zawirował, na chwilę zapadła całkowita ciemność i rodzeństwo znalazło się… w dziwnym miejscu.
To nie film. To rzeczywistość. Rzeczywistość sprzed paru tysięcy lat. (s. 6)
Dzieci w tajemniczy sposób nagle przeniosły się w czasie do starożytności. Igor dzięki znajomości historii szybko zorientował się, że są w Mezopotamii. Bohaterowie nie mieli problemu z porozumiewaniem się z ludźmi. Ale szok kulturowo-cywilizacyjny trochę im namieszał. Dzieci nie do końca wiedziały, jak się zachować i co mówić. Zwłaszcza Iga, która była młodsza i dopiero zaczynała się uczyć historii, choć ten przedmiot w szkole jak dotąd w ogóle jej nie interesował. Wszystko dla nich jest nowe. 
Niestety, zaliczają kilka wpadek, gdy mówią o internecie czy pieniądzach, które dopiero za jakieś tysiąc lat wymyślą Fenicjanie. Ich znajomość przyszłych wydarzeń bywa kłopotliwa dla obu stron i tu dzieci muszą się wykazać refleksem, sprytem i inteligencją, bo popadanie w tarapaty nie jest im potrzebne. Ale w czasie podróży w czasie Iga i Igor poznają ciekawych ludzi, między innymi króla Babilonii (Mezopotamii) Hammurabiego, poznają kulturę i cywilizację, mieszkańców i bogów. Młoda kobieta, na wieść, że Igor i Iga czczą jednego Boga, była zbulwersowana:
W jaki sposób jedno bóstwo może samo opiekować się całym krajem? My mamy dwunastu bogów i jedną boginię, a i tak każde z nich ma tyle spraw na głowie, że ledwie daje sobie radę. (s. 11)

Bohaterowie odbywają jeszcze trzy podróże w czasie – do Egiptu, Grecji i Rzymu. A że znają kolejne tytuły rozdziałów, to się do tych podróży dobrze przygotowują. Szczególnie Iga, która zaczyna na poważnie interesować się historią i która na lekcjach historii zadaje nauczycielce wiele pytań.
Książka Igora posiada magiczną moc, a z magicznymi mocami lepiej uważać. (s. 30)
Spodobała mi się ta książka, chociaż nie znalazłam w niej odpowiedzi, jak do końca z tą magią było. No cóż, w końcu fabuła dotyczyła magicznej księgi. Autorka rzetelnie się przygotowała do napisania książki, zadbała o szczegóły historyczne takie jak: ubiór, architektura, codzienne życie mieszkańców, w tym niewolników, relacje międzyludzkie, wydarzenia historyczne i przedstawienie ważnych ludzi. Za każdym razem wybrała taki okres w historii danego kraju, który był znamienny dla dalszych losów historii świata. Prawdopodobnie cel był taki, by czytelnicy poznali te ważne wydarzenia i postacie historyczne z nimi związane, ludzi zmieniających świat. By poznali kilka ważnych pojęć. Narratorka Iga tłumaczy, co to kepresz, abakus, rylec, ginceum itp. Z drugiej strony to ludzie z danego starożytnego państwa tłumaczom obcym przybyszom swój świat, na przykład kim według nich jest barbarzyńca.
„Historii nie da się zmienić…” – stwierdziłam filozoficznie. (s. 104)
Owszem, nie da, ale można się z niej wiele dobrego nauczyć i wykorzystać wnioski w przyszłości. A książka może być nawet ściągawką przed sprawdzianem ze starożytności. Bowiem młody czytelnik oprócz książki przygodowej i fantastycznej dostaje do ręki mini podręcznik historii starożytnej. W dodatku wiedza podawana jest mimochodem, w trakcie przemieszczania się dzieci i rozmów, a nie na przymus jak w szkole. Iga w pewnym momencie stwierdza, że są w centrum wydarzeń historycznych opisanych w Biblii. Dużo w powieści ciekawostek i obrazków codziennego życia sprzed tysięcy lat ludzi znanych, ludzi bogatych i niewolników.
Wprawdzie znalazłam kilka błędów, ale można na nie przymknąć oko. Nie wiem, dlaczego nazwa epoki pisana jest przez autorkę wielkimi literami. Nie do końca odpowiadała mi narracja w wykonaniu Igi, która pod względem wiedzy historycznej nie dorastała swemu bratu do pięt. Chociaż kilka razy błysnęła inteligencją, wykazała się sprytem i talentem krasomówczym, to w moim odczuciu to nie jest to. Doszłam do wniosku, że przydałyby się ilustracje szkicowane ołówkiem, by nadać książce bardziej starożytnego klimatu i by mali czytelnicy wi(e)dzieli, o czym czytają.
Potem skończy się starożytność. I rozpocznie następna epoka. (s. 118)
Niezwykła podróż do Starożytności gwarantuje młodemu czytelnikowi przygodę, podróż w czasie i sporą dawkę wiedzy o starożytności i jej ważnych postaciach, o kulturze i cywilizacji. Sama chciałabym razem z bohaterami przenieść się do starożytności i zobaczyć tamten świat na żywo, a nie tylko to, co z niego zostało. Teraz ciekawa jestem kolejnego tomu o wikingach.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:


10 komentarzy:

 1. Fajnie, że daje tyle wiedzy. To niewątpliwie duży plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę tę książkę mojej nastoletniej siostrzenicy. Myślę, że będzie zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka nie dla mnie, więc... ufff... lista mi się nie wydłuży. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Starożytność to nie moja epoka, ale tytuł zapamiętam. Musze mieć co polecać moim dziewczynom.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.