czwartek, 6 grudnia 2018

Piekło na ziemi - sierociniec w Zabrzu


Autor: Justyna Kopińska
Tytuł: Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?  
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 232
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-813-9068-2 

Mówiły: Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zapisane.O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Ośrodku przez ponad trzydzieści lat, było w ogóle możliwe?
Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków – dzieci i dorosłych, normalnych i niepełnosprawnych umysłowo w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat – doszłoby do morderstwa małego Mateusza? W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka Ośrodka, ofiarę tamtejszej „pętli molestowania”, bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków.
„Czy Bóg wybaczy…” – opowiadająca z różnych stron historię koszmaru w Ośrodku, procesu z przesłuchaniami zastraszonych wychowanków - to przede wszystkim porażająca opowieść o przyzwoleniu. Głośnym i cichym. Jak to możliwe, że sprawy przez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z Ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon? Pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernardetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności i próba odpowiedzi na to, kim były i są owe kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami oraz dlaczego za potwory wcale się nie uważały – to jeszcze inna sprawa…


Panel z Justyną Kopińską
Na poznańskiej Grandzie gośćmi byli nie tylko pisarze kryminałów, ale też osoby zawodowo związane z przestępcami. Jedną z nich była Justyna Kopińska, reporterka, socjolog, dziennikarka „Dużego Formatu”. Doświadczenie zawodowe zdobywała w USA i Afryce Środkowej. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami, więziennictwem. To laureatka wielu nagród, w tym European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”. Zaskoczył mnie ciepły tembr jej głosu, postawa, mowa ciała, wewnętrzny spokój. To wszystko było dla mnie w opozycji do tego, jak ciężkimi sprawami kryminalnymi się zajmuje i jaki sama przez to musi dźwigać ciężar.
Tym razem, drodzy czytelnicy, musi Wam wystarczyć blurb książki Justyny Kopińskiej Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Została ona napisana na podstawie zebranych materiałów (książkę poprzedzał reportaż) o sierocińcu w Zabrzu prowadzonym od kilkudziesięciu lat przez siostry boromeuszki.

Autorka zaznacza, że pisała tylko o tych rodzajach przemocy sióstr, o których usłyszała przynajmniej z dwóch źródeł i które znalazły potwierdzenie w aktach. Wiele dialogów to jest w 100% autentycznych, bowiem pochodzą z nagrań z rozmów policji i eksperymentów procesowych. Wniosek – wszystko jest prawdą. Szokującą. Okrutną. Przerażającą. Prawdą. Tematyka to najtrudniejszy kaliber, najcięższy, zwłaszcza dla osób, które mają dzieci, które pracują z dziećmi i po prostu empatycznych czytelników, wrażliwych na każdy przejaw krzywdy ludzkiej, szczególnie wobec osób, które są małe i nie potrafią się bronić. Nic dziwnego, że ta publikacja to najbardziej wstrząsająca reportażowa książka roku.
Justyna Kopińska
Mnogość przestępstw dokonywanych na bezbronnych dzieciach chyba nie ma skali, a wszystko to robiły osoby w habitach, które z „założenia” powinny być dobre i miłosierne. Podkreślam: z założenia. Jednak w przypadku sióstr zakonnych z ośrodka w Zabrzu habit stanowił „przykrywkę” dla zła. Mało tego! Wszelkie instytucje, które powinny sprawować nad sierocińcem kontrolę, nie widziały uchybień. Nawet dawały nagrody. A i szkoły, do których chodzili wychowankowie sierocińca, nie do końca spełniły swoje zadania.
W książce znajdziecie przedstawienie tej zawiłej sprawy z każdego punktu widzenia i sami będziecie mogli zająć stanowisko, sami „wydacie wyrok” na siostrę Bernadettę, by na końcu odpowiedzieć na tytułowe pytanie – Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
UWAGA! Książkę czytasz na własną odpowiedzialność!  
   
Książki reportażystki Justyny Kopińskiej.
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

6 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.