czwartek, 20 grudnia 2018

Ulec perswazji


Autor: Mateusz Grzesiak
Tytuł: Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 232
Oprawa: twarda
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-283-4816-5 
Znajomość technik perswazyjnych ma wymiar praktyczny. (s. 12)
Na portalu Czytam Pierwszy jakiś czas temu zobaczyłam okładkę książki, która mnie zaintrygowała. Był to Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją Mateusza Grzesiaka. PERSWAZJA – słowo klucz, które przyciągało mnie do siebie przez dłuższy czas jak magnes. W końcu uległam perswazji (!) i zakupiłam książkę. Nie powiem, także okładka miała w tym swój mały udział. Trybiki w głowie człowieka i poza nim ciągle się kręciły, aż i mnie wkręciły. A ta zieloność… Słowem – jedna z najładniejszych okładek, jakie widziałam. A i cała książka jest starannie i pięknie wydana, dopracowano szczegóły.
Dr Mateusz Grzesiak interesuje się najnowszymi odkryciami naukowymi z różnych dziedzin, m.in.: biologii, psychologii, ekonomii, politologii. Bada mechanizmy różnych relacji międzyludzkich. Analizuje komunikację między sprzedawcą a klientem, przygląda się zależnościom między szefem a jego zespołem, pasjonują go rozmowy małżeńskie i wywieranie wpływu na grupy. Zupełnie inne światy, lecz łączy je wspólny mianownik. To zasady. Zasady perswazji.
Mózgi dwa.
Uniwersalnych zasad perswazji, która działa, można się nauczyć! (s. 11)
Codziennie świadomie lub nie wywieramy wpływ na innych. Skutki tego są różne, nie zawsze pożądane. Nie wiemy, jak się chronić przed wpływem innych. Przez brak umiejętności komunikacyjnych ludzie tracą wiele możliwości, dają sobą manipulować, robią coś wbrew sobie. Mimo różnorodności ludzie ulegają podobnym złudzeniom, popełniają te same błędy, a ich umysły stosują te same mechanizmy. Jest na to sposób – nauczyć się technik perswazji! A pomoże w tym książka dr. Mateusza Grzesiaka, w której autor na początku wyjaśnia podstawowe pojęcia: perswazja (nie mylić z manipulacją), technika perswazji, błąd poznawczy. 

Niniejsza pozycja to zbiór ponad stu technik perswazji. Każda technika jest zaprezentowana na nieparzystej stronie, a na parzystej znajduje się miejsce na notatki. Super pomysł! Omówienie techniki składa się z czterech elementów: nazwa techniki po polsku lub po łacinie, „Teoria”, „Praktyka”, „Przykład”. Najpierw autor tłumaczy łacińską nazwę. Potem dokładnie wyjaśnia technikę, podaje cel, czasem popiera badaniami i eksperymentami. W części praktycznej przechodzi do konkretnego działania – wydaje polecenia do wykonania dla czytelnika (znajdź, poznaj, użyj, przedstaw, umieść), a potem podaje swoje przykłady. Proste? Niby tak, lecz różnorodność technik perswazji i stopień ich trudności oraz nieznajomości sprawia, że niektóre z nich wymagają poświęcenia im więcej czasu.

Przykładowa strona.
Umysł ludzki dąży do szeregowania zjawisk, przedmiotów, osób etc. (s. 189)
Wiele technik każdy z nas zna podświadomie i posługuje się nimi intuicyjnie. To na przykład techniki: lubienie, uzasadnienie, przyznanie się do błędu, wzajemności, znajomości, racjonalizacja zakupów, efekt wyświadczonej przysługi, odwołanie się do autorytetu rozmówcy, analogia. 

Praktyka i przykłady techniki "kija".
Z wielu technik korzystają marketingowcy – społeczny dowód słuszności („8 na 10 klientów wybiera…”), argumentum ad novum („Bułki prosto z pieca”), efekt czystej ekspozycji (częste emitowanie jednej reklamy), efekt posiadania (próbna jazda autem). Przyczyną porażek osób na stanowiskach jest nieznajomość techniki delegacja z odpowiedzialnością. Technika potok słów używana jest często w popularnych programach telewizyjnych w rozmowach polityków. Media często „gdybają”, posługując się argumentum ad petitio proncipii („Załóżmy, że Y…”, „Gdyby było X, to czy wtedy przypadkiem…”). Z kolei organizacje charytatywne odwołują się do emocji i sumienia ludzi za pomocą argumentum ad misericordiam. Rodzice często wobec swych dzieci używają techniki argumentum ad baculum (kija). Namiętni gracze w Lotto działają pod wpływem techniki paradoks hazardzisty. Wydawcy książek często używają techniki fałszywe zwycięstwo, drukując na okładce świeżo wydanej książki „bestseller”(!). A która technika jest charakterystyczna dla Polaków? Moim zdaniem efekt Pollyanny, np.: „jakoś to będzie”, „wszystko będzie dobrze”, „nie ma tego złego…”. Zgadzacie się? 

Przykładowa technika perswazji - zmiana tematu.
 Potraktuj ją jako zbiór gotowych do zastosowania instrukcji służących wywieraniu wpływu. (s. 12)
W tej pozycji niebywale ważny jest język. Autor świadomie operuje słowem. Zwraca uwagę na różne kategorie słów, wymienia operatory modalne, presupozycje (ukryte założenia), sugestie itd. Świadomie wybiera wyrazy i ich używa, ot perswazja słowna. Przedstawiając się i swoje zainteresowania Mateusz Grzesiak pisze w pierwszej osobie. We wstępie, pierwszym rozdziale i epilogu czyni z czytelnika swojego ucznia, partnera, że oto razem będą działać (nim przejdziemy, dotarliśmy). Często zwraca się do niego bezpośrednio, używając trybu rozkazującego (potraktuj, pamiętaj, nie odkładaj), który nie brzmi kategorycznie jak rozkaz, bardziej jak prośba. Jednak w dziale o technikach perswazji rozkaźniki w części „Praktyka” brzmią jak polecenia, polecenia nauczyciela, które trzeba bezwzględnie wykonać. W końcu to podręcznik, więc… trzeba się uczyć. A tak naprawdę to podręcznik, poradnik, instrukcja i notatnik w jednym.

Powodzenia w skutecznej komunikacji i w prawdziwych relacjach z ludźmi! (s. 225)
Podręcznik perswazji to zbiór technik, które można czytać wyrywkowo, wybierając sobie jedną z nich i ją ćwicząc. Podręcznika nie należy czytać w jeden wieczór, to nie tego typu publikacja. Wtedy niewiele się z niego wyniesie. Trzeba studiować go i na bieżąco praktykować, trenować, uczyć się technik. Wtedy to ma sens i przyniesie pożądany efekt. Zawarte w nim narzędzia gotowe do użycia sprawdzą się w różnych rozmowach, a Ty będziesz miał przewagę w każdej sytuacji.
Dla kogo ten podręcznik? Skorzystają z niego na pewno marketingowcy, biznesmeni, politycy, dziennikarze, copywriterzy, coachowie, nauczyciele. Jednak tak naprawdę, to książka dla każdego, bo każdy z nas używa perswazji na co dzień. Sięgnij po Podręcznik perswazji i poznaj techniki, tylko na tym skorzystasz, bowiem perswazji i odporności na nią po prostu można się nauczyć. Polecam!

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

2 komentarze:

  1. Myślę, że każdy może wynieść coś dla siebie z takiej publikacji.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.