poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Depresja - wielki dołekAutor: Kwame McKenzie
Tytuł: Depresja. Poradnik medyczny
Tłumaczenie: Jarosław Białek
Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Liczba stron: 96
Oprawa: twarda
Data wydania: 2001
ISBN: 83-7184-041-1Depresja jest powszechna. (s. 9)
Dołek dołkowi nierówny… Mój jest wielki, żebym się do niego zmieściła i tak od razu nie wyszła :) Żarty żartami, ale wiele chorób jest wręcz nierozerwalnie związanych z depresją. Moja niestety też. Dlatego ostatnimi czasy wzięłam się ostro za ten aspekt mego choróbska i przy okazji sięgnęłam po książkę Kwame McKwenzie Depresja. Poradnik medyczny. Wprawdzie autor jest Anglikiem, ale w nawiasach kwadratowych konsultant polskiego wydania zamieścił informacje dotyczące polskiej rzeczywistości.

Poradnik o depresji skupia się na najważniejszych aspektach tej choroby, czyli czym jest depresja, jakie są jej postacie (różne odmiany) i przyczyny, czym się różni depresja u kobiet od depresji u mężczyzn, a nawet jak się ma do żałoby. Czytelnik dowie się, jak samemu sobie pomóc, jak ważna jest pomoc rodziny i przyjaciół. Na końcu poradnika zostały zamieszczone użyteczne adresy w Polsce oraz skorowidz.
Faktem jest, że ilość zachorowań na depresję na świecie wciąż wzrasta. Dotyczy ona ludzi w każdym wieku i niezależnie od wszelkich zmiennych, ale…:
U kobiet depresję rozpoznaje się dwa razy częściej niż u mężczyzn. Przyczyn tego jest wiele. Prawdopodobnie między innymi ta, że kobiety częściej i chętniej przyznają się do swoich odczuć. (s. 73)

Nieważne, kiedy depresja dopadnie człowieka. Ważne jest, aby jak najwcześniej zgłosił się do lekarza. Bowiem ta choroba jest wyleczalna!!! Sęk w tym, ze w naszym kraju depresję leczą psycholodzy i psychiatrzy (w Anglii lekarze rodzinni są bardzo dobrze do tego przeszkoleni), a wizytę na NFZ często trzeba długo czekać, zwłaszcza w dużych miastach.
Depresji nie można się wstydzić – należy ją leczyć. 
Tylko to gwarantuje powrót do zdrowia! (s. 90)
Sam tekst autor napisał przystępnym językiem, zrozumiałym, a gdyby nawet ktoś czegoś nie zrozumiał, to pomogą mu w tym schematy i podsumowania. Ważne jest też, że tekst został wzbogacany przykładami osób chorujących na depresję, co pozwala lepiej zrozumieć pewne mechanizmy tej choroby.
Dużym plusem są pomarańczowe ramki na końcu każdego rozdziału zatytułowane „Najważniejsze informacje”. W innych kolorowych ramkach różne informacje, np.: objawy depresji, najbardziej obciążające sytuacje życiowe, informacje o lekach. Szczególnie pomocne dla mnie okazały się być ćwiczenia relaksacyjne oraz co robić, żeby dobrze spać. Ilustracje i schematy wzbogacają poradnik.

Coraz częściej w Polsce mówi się o depresji, jej objawach i skutkach. Ludzie coraz częściej przestają się jej wstydzić, lecz wpierw muszą przemóc siebie albo mieć wokół siebie kogoś, kto wyciągnie pomocną dłoń, czy to w zorganizowaniu wizyty lekarskiej czy też rozmowy:
Wysłuchanie jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla osoby z depresją. (s. 90)
Depresja. Poradnik medyczny to pierwszy krok, do zrozumienia tej choroby duszy.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

16 komentarzy:

 1. Ja nie przepadam za poradnikami, nie ,,czuję ich" i pewnie tym razem byłoby tak samo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba chodzi o to, że człek nie lubi, gdy ktoś mu udziela "dobrych" rad.

   Usuń
 2. Moim ulubionym poradnikiem jest "Potęga podświadomości" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie są moje ulubione poradniki zapewne wiesz, bo pisałam o nich na blogu ;) Szkoda, że nie trafiłam na tą pozycję chwilę przed porodem ;) Ale z chęcią się z nią zapoznam przy okazji. Warto na ten temat wiedzieć coś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym poradniku same podstawy. Myślę, ze o depresji porodowej napisano już wiele poradników.

   Usuń
 4. Zgadzam się z tym podejściem, depresję trzeba leczyć i najlepiej jak najszybciej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Depresja wbrew pozorom potrafi zabrać człowieka na dno i już nigdy nie oddać, niestety.. ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. O depresji trzeba mówić i pisać. Uświadamiać ludzi!

  OdpowiedzUsuń
 7. O depresji czytałam co nieco, mimo to chętnie poznam powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obyczajówki sięgają po ten temat, ale warto go też poznać od strony medycznej, choćby w ogólnym zarysie.

   Usuń
 8. Standardowo: poradnik to nie dla mnie, ale jeśli komuś może pomóc, to super.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.