wtorek, 19 kwietnia 2016

W świecie małych zwierząt



Autor: Karen Wallace, Tudor Humphries
Tytuł: Zapytaj dlaczego małe zwierzęta tak dobrze się maskują
Wydawnictwo: Book House
Seria: Zapytaj dlaczego
Liczba stron: 18
Oprawa: twarda
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7612-077-5 


Najliczniejsza grupa zwierząt to owady, zwykle nielubiane przez ludzi. To o nich jest pięknie wydana książka dla dzieci Zapytaj dlaczego małe zwierzęta tak dobrze się maskują autorstwa Karen Wallace i Tudora Humphriesa.



Małe zwierzęta, czyli co? – takie pytanie każdy sobie zada na początku, dlatego już w pierwszym rozdziale autorzy wyjaśniają, co nazywają małymi zwierzętami. Mały czytelnik poznaje podstawowe informacje o owadach: ich budowę, różnorodność gatunkową, miejsce występowania. W kolejnych 6 rozdziałach autorzy opowiadają o najważniejszych z nich. Bohaterami są: biedronki, mrówki, motyle, pająki, pszczoły, ważki. Na końcu książki znajduje się indeks – według mnie nowość jak dla tak małego czytelnika.

 

Każdy rozdział ma specyficzną budowę. Wpierw są podstawowe informacje o danym gatunku owadów, a na sąsiedniej połówce strony, nienumerowanej – 3 pytania, na które dziecko nie zna jeszcze odpowiedzi. Po przewróceniu mniejszej kartki jej ilustracja jest inną wersją rysunku z poprzedniej strony – pięknie się to zazębia i uzupełnia. A odpowiedzi na pytania znajdują się na sąsiedniej normalnej kartce.

Obok nich po prawej stronie znajduje się ilustracja przedstawiająca jakąś specyficzną czynność charakterystyczną dla omawianej grupy owadów, np.: monarcha odlatująca zimą na południe, budowanie pajęczyny, ważka w zagrożeniu.


Książka jest ślicznie wydana. Dobry papier w twardej okładce, pomysł na przekazanie treści i pomysł z połówkami kartek – to strzał w dziesiątkę! Kolorowe ilustracje to małe rysunkowe zdjęcia wiernie oddające szczegóły wyglądu i życia owadów. Do tego duża czcionka, krótkie zrozumiałe teksty.



Ale… ktoś spartaczył robotę! Tłumacz? Redaktor? Nie wiem! Jedno pytanie jest źle sformułowane, a może ma złą odpowiedź – mieć podwójne skrzydła, a mieć silne skrzydła, to raczej nie to samo. No i nie wiedziałam, że motyle i królowa pszczół wysiadują jaja! Chyba chodziło o składanie jaj. Ktoś… ech, szkoda słów. No i nie do końca otrzymałam odpowiedź na tytułowe pytanie.
A teraz zagadka – znajdź różnicę między wyrazami:


Tak, Wy też znaleźliście orta, że aż Was w oczy zakuło. W dodatku ów błąd jest tuż obok poprawnej wersji wyrazu zamieszczonego na tej samej wysokości na sąsiedniej stronie. Ktoś tego nie wyłapał…
Mimo wszystko polecam książkę, by wprowadzić dziecko w świat małych zwierząt, ale z zachowaniem dużej ostrożności w przekazywaniu wiedzy.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

10 komentarzy:

 1. Piękna książka o owadach? Wydawałoby się niemożliwe, a jednak! Szkoda popełnionych błędów, ale mimo wszystko ładnie ją zaprezentowałaś i jeśli moja mała trochę podrośnie i będzie mieć ochotę na poznanie tych "cudnych" stworzeń to z chęcią jej sprezentuję ;)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, ze pięknie o karaluchach i pluskwach nie napisali :)

   Usuń
 2. Szkoda, że ktoś jednak nieco popsuł tak dobrą książkę. Nie wiedziałam, że takowa w ogóle jest dostępna na rynku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano szkoda. Książka jest od 7 lat na polskim rynku, a to robi swoje odnośnie dostępności.

   Usuń
 3. Po tę pozycję raczej nie sięgnę. Zdecydowanie nie jestem fanką owadów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fajna książeczka! Kupiłabym córce kuzyna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A potem przyniesie do domu żuczka, pajączka... :)

   Usuń
 5. Rzeczywiście, ktoś był bardzo nieuważny, ale tak czy siak publikacja wspaniała.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.