poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Dokonać właściwego wyboru


Autor: Marek Wójcik
Tytuł: Las tajemnic
Ilustracje: Krzysztof Kałucki
Wydawnictwo: Dygresje
Liczba stron: 80
Oprawa: miękka
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-65419-30-9 Ale świat nie może być wspanialszy niż jest naprawdę. (s. 74)
Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno żył chłopiec. Nazywał się Marek Wójcik. Gdy stał się dorosły, został lekarzem psychiatrą w Warszawie. Zaczął pracować w pewnym stowarzyszeniu. Leczył osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu i leków. W międzyczasie urodziła mu się córka Monika. Gdy dziewczynka miała 7 lat, jej tato napisał zainspirowany pracą napisał dla niej bajkę. Zatytułował ją Las tajemnic…. To taki baśniowy wstęp, który jest prawdą.
Do Królewskiego Lasu przybyły 2 wróżki o imieniu Szczęście. Każda z nich zamieszkała po innej jego stronie, a sosna zgodziła się zostać najważniejszym drzewem w lesie. Nie wiedziała, że w ten sposób zmieniła swoje życie na zawsze, a potem żałowała tej zmiany:
„Jaka byłam naiwna i łatwowierna?”, myślała [sosna] często. „Jak mogłam uwierzyć, że można zostać kimś lepszym i ważniejszym bez najmniejszego wysiłku?”. (s. 13)
Nieszczęście się stało. Ale to było tylko pierwsze z wielu, bo w lesie działy się dziwne i tajemnicze rzeczy. Ludzie z królestwa zaczęli nazywać go Lasem Tajemnic, bowiem w lesie zamieszkała magia, a tak naprawdę to…
Obie wróżki rywalizowały miedzy sobą o ludzi. (s. 15)
Król zwołał Królewską Radę, na której głos zabrał mędrzec Wielowiej:
Moim zdaniem w lesie zamieszkały Wróżki Dobrego i Złego Wyboru. Wszędzie, gdzie się pojawiają, pojawia się nieszczęście. (s. 19-20)I od tej pory coraz gorzej się dzieje w lesie i w królestwie, bowiem król i jego poddani nie mają grzybów, jagód i malin… A poza tym Wróżki łamią swoje zasady i ściągają na ludzi kolejne nieszczęścia. Jednak ich podstawowym zadaniem
Obie jesteśmy Wróżkami Wyboru. (…) Jedna z nas pokazuje dobre wybory, a druga złe. (s. 44)
Las tajemnic to pozycja moim zdaniem obowiązkowa dla wszystkich. Dokonywanie wyborów to jedna z najtrudniejszych sztuk w życiu. Często dopiero po pewnym czasie człowiek odczuwa skutki dokonanego wyboru i na przykład ma wyrzuty sumienia lub jest zły sam na siebie. Ale czy nauczy się na błędach? To już sprawa indywidualna.
Janka była w rozterce. Zupełnie nie wiedziała, w którą stronę ma iść. (s. 39)
W każdym razie w tej bajce edukacyjnej odkryłam wiele wskazówek do życia. Małe dziecko na pewno zrozumie, że nie może zostawiać rodzeństwa samego, ale może dla bliskich osób zrobić coś dobrego. Starsze odkryje kolejne prawdy życiowe, a dorosły najwięcej. Nie będę tu wszystkich wymieniać, ale wspomnę o najważniejszej moim zdaniem, jak ważna jest umiejętność czytania i rozumienia tekstu.
Bianka i Janka to córeczki króla, małe księżniczki. Bianka już umiała czytać, a młodsza Janka tylko oglądała obrazki. W królewskiej bibliotece spotkały magiczną księgę, w której jedne strony były napisane, a drugie zilustrowane.  Po zniknięciu młodszej księżniczki, która czytała tylko obrazki, jej starsza siostra doszła do wniosku:
Ta książka ma nie tylko obrazki. Muszę ją najpierw przeczytać! (s. 34)
Książeczkę czytało się bardzo przyjemnie i lekko. Język jest dostosowany do młodszego czytelnika – prosty, a jednocześnie działający na fantazję i pozwalający wyobrazić sobie ów tajemniczy las. Fabuła wciągnęła mnie i przeniosła do magicznego lasu pełnego tajemnic, w którym rządziła magia i dwie podstępne wróżki dobrego i złego wyboru. Dałam się oczarować i oczarować oraz życiowo wyedukować. W dodatku oczarowały mnie duże i przepiękne ilustracje Krzysztofa Kałuckiego. Piękne, nasycone barwy, uchwycona dynamika zdarzeń, uczucia malujące się na twarzach bohaterów i magia promieniująca na wszystkie strony.  


Bajka Las tajemnic opowiadająca o pokusach życia i podejmowaniu właściwych wyborów ma szczęśliwe zakończenie z przestrogą dla wszystkich, bowiem ta książeczka jest przeznaczona dla czytelników w wieku od 6 do 126 lat! Polecam wszystkim!

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

4 komentarze:

 1. Dobrze, że język jest dostosowany do czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe ugryzienie problemu. Już nie diabeł i anioł, a wróżki - idealne dla dziecka :) I ta sosna. Zaintrygowałaś mnie. O i mieszczę się w przedziale czytelniczym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Wszystkie się mieścimy. Wiele mądrości w tej książce i podkreślenie, jak ważną umiejętnością jest czytanie ze zrozumieniem!

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.