niedziela, 16 września 2018

Ale GRANDA! Na tropie zbrodni.


Tak, tak. Poznański Festiwal Kryminału GRANDA zbliża się wielkimi krokami. To już w najbliższy weekend 21-23 IX 2018 r. Profesjonaliści i amatorzy zafascynowani światem kryminalnym będą świętować przez trzy dni. I ja też będę! 


CO: Poznański Festiwal Kryminału GRANDA – edycja 2018
GDZIE: Pawilon, ul. Ewangelicka 1 oraz Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań
KIEDY: 21-23 września 2018
STRONA FESTIWALU: www.festiwal-granda.pl
PROFIL FB:  www.facebook.com/festiwalgranda

Idiom tegorocznej GRANDY: Bohater – to pojęcie bez dna, mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. Będziemy go z naszymi gośćmi oglądać z każdej strony i rozkładać na czynniki pierwsze. Jak prawdziwi tropiciele zagadek. Bo mamy bohaterów kryminałów. Ale są też nimi pisarze, specjaliści-konsultanci, którzy z nimi współpracują na co dzień, są nimi miasta. Mamy nadzieję, że nasza publiczność wyjdzie z Festiwalu głodna kolejnych wrażeń i jak zawsze zadowolona. Tego ostatniego jesteśmy w sumie pewni – w tym roku mamy na pokładzie Festiwalu jasnowidza, więc przyszłość nie jest już dla nas zagadką.

Co mnie czeka i innych kryminalistów? Duuużooo ciekawych spotkań i różnych atrakcji. Będę na zamkniętym spotkaniu dla mediów i blogerów z Jørnem Lierem Horstem i Rachel Abbott. Wejście na wszystkie wydarzenia przygotowane w ramach Festiwalu jest bezpłatne, lecz na niektóre z nich obowiązują zapisy lub bezpłatne zaproszenia.
Nowym towarzyszem GRANDY jest Miasteczko Książek, w którym będzie można zapoznać się z szeroką ofertą wydawniczą, odpocząć w strefie chill-outowej oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych.

CO W PROGRAMIE?PIĄTEK 21 WRZEŚNIA, PAWILON ul. Ewangelicka 1
15.30 – Bohaterskie, oficjalne otwarcie Festiwalu.
16.00 – zMOTYWowani. Z Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem rozmawia Magdalena Rataj.
17.30 – Kogo? czego? (nie ma) BOHATERÓW!? Spotkanie z reportażystką Justyną Kopińską poprowadzi Gosia Sikorska.
19.00 – Przypadki widzenia. Przemysław Semczuk rozmawia z Krzysztofem Jackowskim o współpracy z policją i jasnym widzeniu zbrodni.
20.00GRANDA 18+  Wykład dra Bogdana Lacha. Co łączy Icemana i Teda Bundy? Profilowanie kryminalistyczne. Na spotkanie obowiązują zapisy.
21.30GRANDA 18+ Wykład dr Joanny Stojer-Polańskiej. Zabójstwa rozwiązane po latach. Prawdziwi bohaterowie w zbrodniach prawdziwych.

SOBOTA 22 WRZEŚNIA, Pawilon ul. Ewangelicka 1
10.00DLA DZIECI: Rozwiązywanie zagadek z detektywami z Tajemniczej 5. Spotkanie z Martą Guzowską dla młodych czytelników poprowadzi Natalia Szenrok-Brożyńska.
11.00 – Tajna broń pisarza. Michał Larek i Joanna Opiat-Bojarska zdradzą sekrety warsztatu pisarskiego i przedstawiają swoich konsultantów. Ich gośćmi będą: Marek Bronicki – były komendant lubuskiej policji oraz  “Marek” – były funkcjonariusz Biura Spraw Wewnętrznych. Spotkanie poprowadzi Przemysław Semczuk.
12.30 – Dekonspiracja. Co kogo kręci w szpiegowaniu i jak to się kręci. Tomasz Sekielski i Vincent V. Severski odpowiedzą na pytania Przemysława Poznańskiego.
14.00 – Bohaterowie niepokorni. Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i Mariuszem Czubajem poprowadzi Anna Misztak.
15.30 – ZAKŁAD I KATEDRA MEDYCYNY SĄDOWEJ ZAPRASZAJĄ NA WYKŁAD.

SOBOTA 22 WRZEŚNIA, Aula Artis ul. Kutrzeby 10
Goście festiwalu będą podpisywać książki po spotkaniu.
16.00 – Spotkanie z  Rachel Abbott. Rozmowę poprowadzi Justyna Zimna. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia.
18.00 – Spotkanie z Jørnem Lier Horstem. Rozmowę poprowadzi Przemysław Czarnecki. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia.
19.30 – GALA PREMIER, czyli co nowego w kryminale. Książki zaprezentują: Robert Małecki, Marcel Woźniak, Michał Larek, Max Czornyj, Mateusz Lemberg, Piotr Bojarski, Dagmara Andryka, Bartosz Szczygielski, Anna Bińkowska, Jacek Ostrowski, Krzysztof A. Zajas, Piotr Liana, Agnieszka Pruska, Lilia Łada. Spotkanie z pisarzami poprowadzi Dariusz Milejczak Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia.

NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA, PAWILON ul. Ewangelicka 1
9.30DLA DZIECI: Laboratorium Małego Detektywa. Pędzelki, tusze, proszki, taśmy, teczki, słuchawki, tajne mikrofony… – czyli czego potrzebuje detektyw? Zapraszamy do Laboratorium Małego Detektywa i na wspólną zabawę z bohaterami serii Operacja Jørna Lier Horsta!
11.00 – Zawód – policjant. Rozmawiać będą Katarzyna Puzyńska, autorka  książki Policjanci. Ulica, przedstawiciel policji oraz ekspert w zakresie terroryzmu i terroru kryminalnego Andrzej Mroczek. Spotkanie poprowadzi Błażej Wandtke.
12.30 – Trzech panów i zbrodnia. Z Robertem Małeckim i Marcelem Woźniakiem rozmawiał będzie Wojciech Chmielarz.
13.30 – Pokaż mi bohatera, a napiszę ci tragedię (Francis Scott Fitzgerald). Spotkanie z Małgorzatą Rogalą, Joanną Jodełką i Piotrem Bojarskim poprowadzi Justyna Zimna.
15.00 –  Bohaterowie w cudzysłowie, czyli zbrodnie fantastyczne Anety Jadowskiej. Rozmowę poprowadzi Anna Misztak.
16.00 – Zmysłowość słuchania. Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Max Czornyj i Kalina Olejniczak będą dyskutować o audiobookach, słuchowiskach i innych doznaniachczytelniczych”.


17.30 – Bohaterki zza krat. O kobietach w więzieniach w kontekście książki Skazane na potępienie. Dyskutować będą: reportażystka Ewa Ornacka, psycholog Małgorzata Gamian-Wilk, była więźniarka Beata Krygier. Rozmowę poprowadzi  Anna Wojtkowiak.
19.00 – Kabaret w kryminale, czyli tu się (nie) morduje. GRANDOWY wieczór z  Marcinem Wrońskim, Marcelem Woźniakiem i Magdą Sobczak.

NIEDZIELA: Spacer literacki z Aleksandrem Przybylskim, który śladami swojej książki oprowadzi po “Abisynii”.

W całym Poznaniu będą również STACJE SENSACJE, których program jest aktualizowany przez organizatorów na bieżąco.Będzie się działo!
Kto się wybiera na GRANDĘ?

4 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.