wtorek, 4 września 2018

Zepsuty mózg


Autor: Susannah Cahalan
Tytuł: Umysł w ogniu
Tłumaczenie: Aneta Szaraniec
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-63622-36-7Pewnego dnia Susannah Cahalan obudziła się w szpitalnym pokoju, przywiązana do łóżka i pilnowana, niezdolna mówić i poruszać się. Jej kartoteka medyczna obejmowała miesiąc – z którego kobieta absolutnie nic nie pamiętała – i znajdowały się w niej zapisy o psychozie, zachowaniach pełnych przemocy i niestabilności psychicznej. A przecież zaledwie kilka tygodni wcześniej Susannah była zdrowa i szczęśliwie zakochana, do tego stała u progu błyskotliwej kariery dziennikarskiej.

W bibliotece trafiłam na książkę Umysł w ogniu. Prawdziwa historia młodej dziennikarki, która przeżyła medyczny koszmar Susannah Cahalan. Choć z reguły nie czytam książek o chorobach, to dla tej zrobiłam wyjątek.
Nic nie piłam. Myślę, że tracę rozum. (s. 55)
24-letnia młoda dziennikarka z dnia zaczyna się stopniowo dziwnie zachowywać. Najpierw twierdzi, że ma pluskwy w mieszkaniu i została przez nie pogryziona. Potem pojawiają się objawy grypopodobne, dochodzi drętwienie lewej ręki, bezsenność, niekontrolowane wybuchy płaczu, zmiany nastrojów. Spada dziennikarska wydajność Susannah Cahalan w „New York Post”. W piątek 13 marca dostaje pierwszego ataku. Trafia do neurologa, ale wszystkie badania są poprawne, zdaniem lekarza kobieta jest zdrowa. Wszystko było w normie, tylko ona nie.
Była niewolnikiem intryg swojego nieprzewidywalnego umysłu. (s. 70)
Jednak prawda jest taka, że z dnia na dzień jest z nią coraz gorzej. Sama jest zaskoczona zamieszaniem w jej umyśle i zakłopotana swoimi niewytłumaczalnymi logicznie zachowaniami – paranoje, halucynacje, zaburzony kontakt z rzeczywistością to norma. Podejrzenia idą w kierunku chorób psychicznych. Rozsądna Susannah wraca coraz rzadziej, jest obca dla rodziny i przyjaciół. W końcu zostaje przyjęta do szpitala – to początek jej utraconego miesiąca szaleństwa.
Tata spędzał ze mną znacznie więcej czasu niż zwykle. (s. 135)

Kolejni lekarze badają nową pacjentkę. To już sztab specjalistów. Ich zadanie nie skupia się na postawieniu diagnozy, bardziej na wyeliminowaniu kolejnych chorób. Tu nie ma miejsca na błędy. Rodzina roztacza nad nią parasol ochronny. Rozwiedzeni od dawna rodzice bohaterki razem stają do walki o zdrowie swej córki. Jest przy niej też jej chłopak nazywany „zaklinaczem Susannah”.
Jej mózg jest w ogniu. (s. 182)
Sytuacja zmienia się, gdy doktor Siegel rezygnuje z leczenia tego trudnego przypadku i konsultuje się w tej sprawie z doktorem Najjarem, genialnym lekarzem. Aż trudno uwierzyć, że prosty test zegara naprowadza lekarza na właściwy trop. To ten lekarz daje nadzieję. Dziennikarka zaczyna bolesny i długi marsz do zdrowia.
Nie mogę wypowiedzieć myśli kłębiących się w mojej głowie. (s. 206)
Autorka, dziennikarka, bohaterka i pacjentka w jednym oto Susannah Cahalan, autorka książki Umysł w ogniu. Z powodu przebytej choroby i jej wpływu na mózg kobieta niewiele pamięta z tego okresu. Dziennikarska żyłka dała o sobie znać i na podstawie dokumentacji medycznej, pamiętnika ojca, notatnika rodziców z jej pobytu w szpitalu, zeszytów ze wspomnieniami, rozmów z rodziną i przyjaciółmi, pielęgniarkami i lekarzami, fragmentów materiałów wideo ze szpitala. Te wszystkie dowody z jednej strony pomogły autorce uporządkować zapomnianą przeszłość, były formą terapii, a z drugiej przyczyniły się do powstania tej książki i opisania prawdziwej historii. To literatura faktu, połączenie reportażu z pamiętnikiem i podręczną encyklopedią na temat mózgu i tej choroby. Autentyczności opisanym wydarzeniom dodają zdjęcia m.in. notatek, wpisów lekarzy. Całość napisana w reporterskim stylu, jasno i przejrzyście, konkretnie i przystępnie, jeśli chodzi o fragmenty typowo medyczne. Budzi emocje.
Jestem osobą, która jest wyjątkiem. Jestem osobą, która ma szczęście. (s. 304)
Od początku wiadomo, że ta nieprawdopodobna, aczkolwiek prawdziwa historia, ma swoje szczęśliwe zakończenie – książkę napisaną przez dziennikarkę i byłą pacjentkę, która wiosną 2009 roku była 217 osobą ze zdiagnozowaną chorobą. Do niej los się uśmiechnął, ale nie zapomina o innych chorych. Krótko przedstawia ich w swej książce. Niektórzy zostali uratowani właśnie dzięki niej. Pojawia się pytanie – ilu chorym postawiono złą diagnozę? Ilu odzyskało samego siebie sprzed choroby?
Nasze mózgi tworzą swoje małe historie. (s. 329)
Książkę o „zepsutym mózgu” amerykańskiej dziennikarki polecam tym, których nie przerazi przeżyty przez nią koszmar i istne szaleństwo, który razem z nią przejdzie trudną ścieżkę przez fazy choroby i fazy zdrowienia i będzie ją wspierał jak rodzina i bliscy. To książka nie tylko o walce z chorobą, o powrocie do normalności i odzyskania dawnej siebie, ale także o sile rodziny, miłości, przyjaźni. O nadziei.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

10 komentarzy:

 1. Dobrze, że ta historia ma szczęśliwe zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochana bardzo Ci dziękuję za tą recenzję, ponieważ już nawet nie potrafię powiedzieć, jak długo ta książka leży w mojej biblioteczce.Zupełnie o niej zapomniałam. Koniecznie muszę ją przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno widziałam film na podstawie tej książki. A ponieważ wychodzę z założenia, że książka zawsze jest lepsza od filmu, to kupiłam i mam na półce. Teraz czekam na dogodny moment.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta historia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za przypomnienie mi o tej książce. Już od bardzo dawna czeka na przeczytanie :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.