piątek, 28 września 2018

Walka o uczucia


Autor: Krystyna Mirek
Tytuł: Pojedynek uczuć
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7229-335-0

Czy uczucia mogą stanąć w szranki? Czy mogą się pojedynkować? Według Krystyny Mirek tak, czemu dała wyraz w swej powieści Pojedynek uczuć.
„Masz to, na co się godzisz”, wróciły do niej słowa piosenki. (s. 22)
Trzydziestoletnia Maja mieszka ze swoim 4-letnim synem Krzysiem w Krakowie, w apartamencie kupionym na kredyt we frankach szwajcarskich. Namówił ją do tego Adam, prezes dobrze prosperującej firmy, ojciec chłopca. Maja od kilku lat jest w trwałym związku. Spełnia się zawodowo i po cichu marzy o ślubie, wspólnym, rodzinnym życiu. Jednak sielanka nie trwa wiecznie. Los przyszykował Mai ostre zakręty na jej ścieżce życiowej. Adam ją zostawia, w pracy ma urwanie głowy, zostaje po godzinach, a samotne wychowywanie dziecka odbija się na dziecku. Bohaterka ledwo wiąże koniec z końcem. Została sama ze wszystkimi problemami i radzi sobie, jak umie. A to dopiero wierzchołek góry lodowej…
Następny prezes w jej życiu. Krzywdzi, oszukuje i wydaje mu się, że ona nic nie rozumie i przełknie gładko każde kłamstwo. (s. 148)
Prezes Adam były partner życiowy, prezes Leon Burski jej szef, prezes Szymon Burski jej koszmar. Praca w korporacji, w dużej prywatnej firmie, w której szef wymaga rzeczy niemożliwych na wczoraj i rozdwojenia się, to czysty wyzysk. Ale takie są realia rynku i albo się godzi na tak nieludzie warunki i traktowanie, albo nie ma się za co żyć. Obraz korporacji przedstawiony przez autorkę to smutny widok. Realia pracy w polskich prywatnych firmach mogą przerażać. To kobiet w nich mają najgorzej, bo to one stają przed trudnymi osobistymi wyborami. Coś kosztem czegoś. Nie ma dobrego wyjścia z sytuacji. A panowie prezesi dali Majce w kość, zniszczyli jej dobre i spokojne życie. Pozbawieni uczuć myślą tylko o sobie i własnych przyjemnościach, kierując się często egoizmem i widzimisię.

To nie była sympatia wynikła ze zgodności charakterów, rozumowy podziw dla osobowości czy fascynacja seksualna. To była, dziejąca się poza jego świadomym udziałem, zmiana, która przebudowała jego wnętrze, poprzestawiała priorytety i wyburzyła całkowicie dotychczasowy porządek. (s. 149-150)
W powieści o uczuciach jest ich bardzo wiele. Są one różne w zależności od relacji między poszczególnymi bohaterami. Na plan pierwszy wysuwa się Maja i jej uczucia do Adama, ale to szybko przechodzi do lamusa. Po jakimś czasie pojawia się Szymon, którego kobieta nie znosi. Ten wszelkimi sposobami próbuje przekonać do siebie Maję, w której niepostrzeżenie się zakochał. Walczy o nią, lecz ich uczucia są sprzeczne. Wątek miłosny tych dwojga to małe pole bitewne, zwłaszcza na początku. Czytelnik staje się nie tyle świadkiem pojedynku, ile kibicem – serce jest za Mają, a rozum za Szymonem. Łatwo się domyślić, jak zakończy się ten pojedynek. Jednak w powieści jest ich jeszcze kilka i nie wszystkie mają szczęśliwe zakończenie. Tu autorka kilka razy zaskakuje czytelnika rozwiązaniami.
Prawdziwej lojalności nie zdobywa się siłą. (s. 219)
Czytelnika tym bardziej. Książka mnie wciągnęła od pierwszych stron i pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Lekkie pióro, potoczysty język, realizm opisywanych wydarzeń, zwłaszcza pracy w polskich prywatnych firmach i samotnego macierzyństwa. I przede wszystkim uczucia stające w szrankach i walczące o prymat bohaterów z krwi i kości. Do tego życiowa mądrość, nieco humoru, troszkę więcej łez i trudne życiowe decyzje, które zaważą o dalszej przyszłości Majki i Krzysia oraz jej bliskich.
Jeżeli drążysz problem wystarczająco długo, w końcu dokopiesz się do rozwiązania. (s. 180)
Życiowe zakręty pojawiają się w naszym życiu po coś. Pokonywanie trudności, rozwiązywanie problemów to samo życie, które uczy nas wytrwałości, cierpliwości, hartu ducha, motywacji do działania i dążenia do celu, daje też nadzieję. Aż w końcu wyjdziemy na prostą.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.