wtorek, 9 kwietnia 2019

Dyrektorka przedszkola w Auschwitz


Autor: Mario Escobar
Tytuł: Kołysanka z Auschwitz
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Liczba stron: 190
Typ książki: e-book
Format: epub
Rozmiar: 3,4 MB
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-66234-89-5

Ostatnio zdobywam książki, których akcja dzieje się w obozach koncentracyjnych. To trudny temat, ale dla mnie osobiście ważny, dlatego też zdobyłam na portalu Czytam Pierwszy e-book Kołysanka z Auschwitz Mario Escobara.
Mój mąż był Romem, choć większość Niemców na określenie ludzi jego pochodzenia używała słowa Zigeuner, Cygan.
Z rozkazu Himlera Romowie zostaną umieszczeni w specjalnych obozach. Nic dziwnego, że majowy poranek 1943 r. okazał się brzemienny w skutkach dla Heleny Hannemann i jej rodziny. W ich życie brutalnie wkroczyła policja. Johann i pięcioro dzieci mieli zostać wywiezieni do Auschwitz, a ona zostać. Jednak Helene się na to nie zgadza, jest matką i nie zostawi dzieci samych oraz męża. Idzie tam, gdzie jej rodzina. Aby uspokoić dzieci, w trakcie schodzenia po schodach kamienicy nuci im kołysankę Dobrej nocy, czas spać. Wkrótce bydlęcym wagonem wyruszają w podróż w nieznane.
Jeżeli możemy kogoś uratować, warto codziennie podejmować walkę.
W obozie rodzinę rozdzielono. Pierwsze dni pobytu to piekło na ziemi. Helene ma nadzieję ochronić dzieci. Wkrótce trafiają do baraku dla Niemek. Kobieta zostaje pielęgniarką. Gdy rządy w szpitalu przejmuje doktor Josef Mengele, Helene otrzymuje od niego atrakcyjna propozycję. Zostaje dyrektorką Kindergarten, przedszkola w Auschwitz, by bliźnięta i cygańskie dzieci nie cierpiały na niedostatek. Kobieta podejmuje heroiczną walkę o życie i lepsze warunki dla dzieci w obozowym piekle. Tak zaczyna się nowe wyzwanie dla Helene Hannemann i dla… Ale o tym wiedzą ci, którzy znają historię i postać doktora choćby ze słyszenia.
Mamo, czy ten doktor jest dobry czy zły?

Co ma odpowiedzieć matka dziecku? Po obozie krążą plotki o tym, co się dzieje w szpitalu i jak się traktuje dzieci. Pielęgniarki pracujące bezpośrednio z doktorem Mengele nic nie mówią. Autor nie epatuje „dokonaniami” Anioła Śmierci, lecz wystarczą dwie sceny, żeby mocno wstrząsnąć czytelnikiem, przerazić go i poruszyć jego wyobraźnię. Sama postać doktora, szefa medycznego obozu, jego słowa i poglądy, wygląd, zachowanie zaskakują i przerażają. Inne osoby z personelu medycznego zajmują się walką z różnymi chorobami szerzącymi się w obozie z powodu głodu, chłodu, niedożywienia. Leczenie wydaje się fikcją.
Każdy kolejny dzień w Auschwitz oznaczał przeciąganie agonii, trzymanie duszy w więzieniu za okrutnymi kratami obojętności naszych katów.
Mario Escobar opisuje obozową rzeczywistość dokładnie, nie szczędząc okrutnych szczegółów czy chwil ulotnego szczęścia. Wiernie oddaje funkcjonowanie obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau, warunki w nim panujące, codzienność więźniów i ich traktowanie, ludzi tam pracujących i ludzkie dramaty. Serce się kraje. Łzy cisną się do oczu. Czuć metafizyczny ból. Jaśniejszą stroną staje się założenie orkiestry cygańskiej i przedszkola, w którym warunków można pozazdrościć. W czasach wojny zdobycie pewnych rzeczy graniczyło z cudem, ale cygańskie dzieci i bliźniaki w pewnym sensie były wybrańcami losu.
Ale matki mają tylko jedną ojczyznę, jedną ideę, jedną rasę – rodzinę.
Helene przede wszystkim jest matką Blaza, Otisa, bliźniąt Emily i Ernesta oraz Adalii. Dba o swoje dzieci, walczy o nie. Jednak odkąd została dyrektorką przedszkola staje się matką dla innych obozowych dzieci. Stara się im nieba przychylić, by mogły na chwilę zapomnieć o okrucieństwie wojny. Autor stale pokazuje, jaką kobietą i matką jest Helene, kilkakrotnie przedstawia jej słowa i myśli na temat bycia matką. Także żoną. Swoje emocje, miłość do męża i dzieci, nadzieję i utratę wiary, obozową codzienność opisuje w zeszytach, swoim pamiętniku.
Kołysanka z Auschwitz została napisana nieco siedemdziesiąt lat po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego w Auschwitz, po wizycie autora i jego żony w tym obozie. Oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Była inspirowana życiem Niemki Heleny Hannemann. Powstała na podstawie świadectw byłych więźniów obozu, którzy zapamiętali tę niezwykłą kobietę. Na końcu książki autor zamieścił: Kalendarium cygańskiego obozu w Auschwitz, Wyjaśnienia historyczne, Słowniczek, Plan cygańskiego obozu oraz Oryginalną mapę Birkenau (Auschwitz II). Czytelnik odnajdzie echa powieści Xaviera Guelle Uwięzieni w raju i przypomni sobie postać Janusza Korczaka.
Musimy przetrwać, Blaz.
Kołysanka z Auschwitz to literatura faktu, którą autor nieznacznie zmienił na rzecz fikcji literackiej. To hołd oddany niezwykłej kobiecie, Niemce Helenie Hannemann, która w obozie koncentracyjnym swoją niesamowitą odwagą, wewnętrzną siłą oraz miłością do dzieci wśród grozy i okrucieństwa dawała innym promyk nadziei, której walka i poświęcenie uczyniły życie lepszym i piękniejszym choć na chwilę.

Książka bierze udział w wyzwaniu:

10 komentarzy:

 1. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie będę ją czytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na książkę o tak trudnej tematyce muszę mieć odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czeka w kolejce do przeczytania

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam tę książkę u mnie w miejskiej bibliotece, ale się nie zdecydowałam ... Ciężka tematyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie ciężka, lecz ma też kilka lekkich i pozytywnych scen.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.