wtorek, 2 kwietnia 2019

Zwierzaki i dzieciaki


Autor: Tomasz Piekarski
Tytuł: Zwierzaki i super dzieciaki
Ilustracje: Krzysztof Kałucki
Wydawnictwo: Psychoskok
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-8119-436-5
Jeśli masz dziecko w wieku 2-7 lat, a nawet starsze, to koniecznie sięgnij po książeczkę Tomasza Piekarskiego Zwierzaki i super dzieciaki. Wprawdzie lat mam znacznie więcej, ale z wielką przyjemnością przeczytałam wiersze pana Tomasza.
Chcesz posłuchać, nie ma sprawy,
Tutaj mnóstwo jest zabawy.
Dobra, dosyć już gadania,
Zapraszamy do czytania. (s. 4)
Także i ja zapraszam do przeczytania jedenastu wierszy, w których bohaterami są głównie zwierzęta te typowo nasze polskie oraz te dzikie zagraniczne. Mały czytelnik pozna muchę denerwująca Karola, mrówkę myślącą wyłącznie o zabawie, sprytną małpkę w zoo, krowę zaproszoną na obiad, szykanowaną żyrafę ze względu na nietypowy wygląd. Dziecko dowie się, o czym śni kogut; jak zachować ostrożność, gdy w wodzie jest rekin; co piszczy w trawie, dlaczego bocian stoi w wodzie na jednej nodze. Rzadziej bohaterami są dzieci.

 Lecz to jest nauczka spora,
Baw się, kiedy na to pora. (s. 12)

W każdym utworze autor nawiązuje bezpośredni kontakt z dzieckiem, kierując do niego pytania, czy wypowiadając się w liczbie mnogiej. W ten sposób maluch bierze czynny udział we wspólnym czytaniu i staje się pełnoprawnym bohaterem. Bajki mają wydźwięk edukacyjny. Postacie zwierząt to symbol, pod którym ukrywa się człowiek i jego złe zachowania, uczynki, nawyki. Mrówki słyną z pracowitości, a nie z lenistwa i zamiłowania do zabawy. Czym może się skończyć brak współpracy w grupie?


Jaka z tego jest nauka?
Informacje niesprawdzone
Bardzo często są zmyślone. (s. 22)
To morał z wiersza Niebezpieczna plotka. Na przykładzie zwierząt autor opowiada, jak powstaje plotka w świecie owadów, jak się zmienia i ile krzywdy wyrządza „słowna wojna”. Z kolei w bajce Żyrafa autor podkreśla, że „wygląd nie jest najważniejszy”, a wyśmiewanie się z wyglądu innej osoby jest złe. Tak samo złe jest rzucanie śmieci w trawę, bo tam toczy się życie – „życia tutaj cała chmara”. Z niektórych sytuacji opisanych w wierszach można się także pośmiać. Wyobraźcie sobie żabę, która grozi palcem bocianowi czy mrówkę skaczącą do basenu z kapsla.
Czy już wiesz, co to za ryba,
Która zjada wszystko chyba? (s. 16)
Jeśli nie wiesz, to podpowie ci ilustracja z następnej strony. Jeszcze nie widziałam książeczki tak pięknie ilustrowanej dla dzieci. Tu nie ma białych kartek, poza stronami redakcyjnymi. Wszędzie są żywe kolory! Wszystkie wiersze mają białą czcionkę, lecz każdy z nich ma tło innego koloru, przez co książeczka zamienia się w barwną galerię obrazków dla dzieci. Wielki ukłon w stronę ilustratora Krzysztofa Kałuckiego, bo to jego zasługa, że zwierzęcy bohaterowie wierszy wyglądają jak żywi. Mogą wywołać salwy śmiechu lub chwilę grozy.Zwierzaki i super dzieciaki to książeczka, w której każde dziecko znajdzie coś dla siebie i wyniesie z niej naukę, taką życiową. Przepiękne ilustracje pomogą wyrobić gust estetyczny. Małe cudo.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

Książka bierze udział w wyzwaniu:

6 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.