czwartek, 4 kwietnia 2019

Zabawki Michasia na wakacjach


Autor: Joanna Łaczna
Tytuł: Zabawki na wakacjach
Ilustracje: Włodzimierz Kisiel
Wydawnictwo: Psychoskok
Liczba stron: 36
Oprawa: miękka
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7900-306-8

Czy wiecie, co robią zabawki, gdy ich mały właściciel lub mała właścicielka wyjeżdża na wakacje? Ja już wiem, dzięki książeczce dla dzieci Joanny Łacznej Zabawki na wakacjach.
Możesz wziąć tylko jedną zabawkę, Michasiu – powiedziała Mamusia. (s. 1)
Michałek wyjeżdża z rodzicami na wakacje. Ze względu na ilość spakowanego bagażu może wziąć tylko jedną zabawkę. Wybór pada na… białego, gąbkowanego bałwanka. Chłopiec wyciąga go z pudła schowanego na dnie szafy. Dlaczego bałwanek? Bo on nigdy nie widział łódek, jeziora, lasu, grzybów, nigdy nie widział lata, a teraz Michał mu to wszystko pokaże. W pokoju chłopca zapanowało zamieszanie i konsternacja. Inne zabawki poczuły się niedocenione, pominięte, ogarnął je smutek i żal. Zadawały sobie pytania: dlaczego nie one zostały wybrane, dlaczego właśnie bałwanek pojechał na wakacje? Pinokio wpadł na pomysł, by  zająć się zabawą albo…
 Albo wybierzemy się w podróż za Michałkiem. (s. 4)
Zabawki postanowiły odszukać swojego Michasia, a ponieważ potrafiły poruszać się i mówić, to przygotowały plan wyprawy. Wszystkim dowodził miś Poldek, który był najmądrzejszy z zabawek. Wkrótce zabawki ruszyły w drogę wozem strażackim. Tylko wóz drabiniasty z konikiem Karusiem został w domu.
Nie dam rady jechać z takim kichającym pasażerem – stwierdził wóz strażacki. (s. 12)

Podczas wyprawy na wakacje nie obyło się bez różnych przygód i perypetii. Zabawki miały cichych sprzymierzeńców, los też im sprzyjał. Za to szczęście Michałka i przewidzenia rodziców były ogromne. W ogrodzie przy wynajmowanym domku zabawki poznają zwierzęta, zaprzyjaźniają się z nimi. Zakończenie może wprawić małego czytelnika w zdumienie. Jak to jest z tymi bajkami? Osobiście chciałabym się więcej dowiedzieć o przygodach zabawek, o ich urlopie i poznać więcej szczegółów. Całość napisana lekko i przystępnie.

Bajka Zabawki na wakacjach podkreśla więź, jaka istnieje między małym dzieckiem a jego ukochanymi zabawkami. Na pewno maluch tęskni za nimi, gdy jest z dala od nich, od domu, ponieważ są one jego przyjaciółmi. One za nim prawdopodobnie też tęsknią. Charakter edukacyjny bajki to także postać misia Poldka. Swoją wiedzę zdobył on w szkole. W zapisie ujawnia się szacunek autorki do rodziców – nie ma mamy i taty, jest Mamusia i Tatuś. 


Warto zwrócić uwagę na stronę graficzną książeczki. Tekst umieszczony został na zielonym tle, dobrym dla oka, zaś barwne ilustracje na całą stronę przyciągają wzrok każdego czytelnika. Dużo się na nich dzieje, widać emocje zabawek i Michałka.
Zabawki na wakacjach to książka, przez którą rodzice mogą nie zamknąć walizki spakowanej na letni wyjazd!

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

Książka bierze udział w wyzwaniu:

7 komentarzy:

  1. Przyznam, że te ilustracje przyciągają wzrok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ilustracje faktycznie przepiękne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat jeśli chodzi o zabawki moich dzieci to na ten moment najważniejsze są samochody z https://modino.pl/samochody-i-pojazdy-serie-dickie i jestem przekonana, że długo te pojazdy zostaną numerem jeden. Tym bardziej, ze cały czas są one intensywnie używane.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.