sobota, 5 września 2015

Literkowo - kot ministra i homonimia zdaniowaSkoro się już znamy, to pora… przygarnąć kota ministra ;) Można go również zagłaskać na śmierć. Tylko bez skojarzeń politycznych proszę!

„Kot ministra jest…” to taka zabawa wstępna na rozruszanie szarych komórek i wzbogacenie słownictwa. Osoby siadają w kręgu. Jedna z nich w myśli mówi alfabet. Druga osoba w pewnym momencie mówi STOP. Litera, na której zatrzymano alfabet, jest głośno podawana. Na daną literę trzeba znaleźć słowo, by dokończyć zdanie Kto ministra jest… Najpierw zaczyna się od słów powszechnych i przechodzi do coraz bardziej absurdalnych i idiotycznych. Podawane wyrazy muszą być przymiotnikami i rzeczownikami. Osoba, która w ciągu 5-10 sekund nie poda nowego określenia dla kotka lub powtórzy już wymienione, odpada z gry. Zwycięzca jest nowym właścicielem kota ministra.

PRZYKŁAD: litera „i”:
Kot ministra jest: irytujący, intrygujący, inny, identyczny, ignorantem, inżynierem, impotentem... aż po igłą, Ibizą, Indianinem, Irakijczykiem… i co tam Wam jeszcze przyjdzie do głowy. Można się nieźle ubawić!


Skoro Wasze szare komórki już zostały rozruszane, to pora solidnie połamać sobie głowę.
Homonimy to wyrazy o tym samym brzmieniu, ale innym znaczeniu, etymologii i pisowni (może – morze, boks – pięściarstwo, pomieszczenie).
W homonimii zdaniowej mamy do czynienia z kilkoma wyrazami. Dane zdanie jest zapisane ciągiem bez spacji między wyrazami. Zabawa polega na tym, żeby znaleźć jak najwięcej miejsc podziału zdania na wyrazy, a tym samym znaleźć jak najwięcej wersji zdania. Warunek… po podziale na słowa to wciąż ma być zdanie (wypowiedzenie)!

Np.: TRZYMAMKSIAŻKI.
Odp.: Trzymam książki. Trzy mam książki.

A teraz propozycje dla Was:
1.      ŻYDKARABINNIESIE. (2)
2.     SZALBIERZZPANI. (2)
3.     MAMAMANASTROJE. (6)
4.     ADAMAADAMAPASIKONIKA. (8)

Dla ułatwienia w nawiasie podałam prawidłową liczbę rozwiązań. Uwaga, przecinek dużo zmienia w zdaniu. Prawidłowych odpowiedzi nie zamieszczę na blogu. Jeśli macie ochotę się sprawdzić, możecie przesłać mi Wasze rozwiązania na e-mail i wówczas otrzymacie odpowiedź.

I jak Wam się podoba cykl "Literkowo"? Jak się bawicie literkami? O czym chcecie post literkowy za tydzień? Czekam na Wasze sugestie, propozycje, wolne wnioski.

9 komentarzy:

 1. Ojej, od rana mój mózg jeszcze prawidłowo nie funkcjonuje :) Ale cykl super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się cieszę! Mój mózg najlepiej funkcjonuje nocą. Jam ci....nocna Marta :)

   Usuń
 2. Muszę się napić kawy, inaczej bez tego nie ruszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O kurcze z tego ostatniego aż 8 rozwiązań? :O Ja jeszcze jednego nie wymyśliłam :) co do reszty mam po jednym rozwiązaniu:) Muszę przyznać świetny cykl :D
  Pozdrawiam Justyna z książko miłości moja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za słowa uznania. Spójrz na przykład i działaj. Powodzenia życzę w łamaniu głowy. Serdeczności!

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Wysłałam maila, ale to wcale nie było łatwe do odgadnięcia! :)

   Usuń
  2. Dlatego pisałam wcześniej o łamaniu głowy i mobilizacji szarych komórek.

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.