wtorek, 20 grudnia 2016

Idzie Mikołaj...


Autor: Barbara Lewandowska
Tytuł: Święty Mikołaj. Zadania, ćwiczenia, zagadki.
Ilustracje: Dorina Maciejewska
Wydawnictwo: Podsiedlik-Raniowski i S-ka
Liczba stron: 10
Oprawa: twarda
Data wydania: 2001
ISBN: 83-7212-743-3 Za kilka dni Wigilia, ale wpierw ta szkolna. Idę do drugoklasistów w gościnę. Przygotowuję się merytorycznie. Jedną z pomocy jest książka Barbary Lewandowskiej Święty Mikołaj. Zadania, ćwiczenia, zagadki.
Książka jest przepięknie wydana. Okładka z uśmiechniętym Świętym Mikołajem woła do siebie wszystkie dzieciaki. W dodatku nietypowy jej kształt został dopasowany do chodu bohatera. Kartki to wielkie, większe niż A-4, strony z tektury. Dzięki temu książka jest solidna i małe dzieci jej tak szybko nie zniszczą.

Na początku jest opowiastka o spierających się Mikołajach i Mikołajku, a obok piękna ilustracja obrazująca ów spór. Dziecko się z niej nie tylko dowie, jak ciężka jest praca Mikołajów, ale też jak można ich wyręczyć.


Następnie zamieszczonych jest 10 różnorodnych zadań, po 2 na każdej stronie. Mały czytelnik porządkuje ilustracje, uczy się robić ozdoby choinkowe, papier do pakowania prezentów, przygotowuje kartki świąteczne czy ozdoby na stół wigilijny.. Ale także poznaje podstawowe informacje o Mikołaju, ćwiczy umiejętności manualne, spostrzegawczość, wyrabia gust, a przede wszystkim uczy się kultywować świąteczne tradycje. Bo tak naprawdę o to chodzi w tych zabawach – by tradycje zostały przekazane kolejnym pokoleniom.

A na końcu, przysłowiowa kropka nad i, czyli kolęda, ta najpiękniejsza i najbardziej znana – „Cicha noc”. Obok tekstu jest też zapis nutowy i ilustracja.

Jak wskazuje wydawca, książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 0-4 lata, choć ja uważam, że i 7-latek z niej dużo skorzysta. Polecenia są jasne i dokładne, zaś ilustracje wyraźne i precyzyjne, by łatwo można było coś wykonać.
Jeśli macie maluchy w domu, to ta książeczka związana ze Świętym Mikołajem jest dla nich, oczywiście z Waszą pomocą.


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

10 komentarzy:

 1. Świetna. Będę polecać na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książeczkę zaliczam warunkowo.
  Normalnie nie zaliczam łamigłówek i ćwiczeń do wykonania przez dzieci, ale tę pozycję traktuję inaczej.
  Widzę tu też porady i instruktaże, książeczka może być wykorzystywana przez lata, jak poradnik przedświąteczny dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest też opowiadanie o sprzeczających się Mikołajach.

   Usuń
 3. Martuś, widzę właśnie wpis Magdy... Ale ja nie mogę Ci zaliczyć tej książeczki... Jest jednak bardziej zadaniowa i byłabym nie fair wobec innych, gdybym zaliczyła, zwłaszcza że całość to 10 stron...
  Ale od Nowego Roku uściślam zasady w Pod hasłem, także nie będzie wątpliwości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ale chyba do końca roku już nic nie zdążę przeczytać. W grudniu czytanie mi nie idzie, urlop mnie rozleniwił, a przedświąteczna zawierucha zabiera mi czas.

   Usuń
  2. A Ty mi coś zgłaszałaś w tym miesiącu już? Bo nie uzupełniłam jeszcze wszystkiego...

   Usuń
  3. Nie, w grudniu mam posuchę z czytaniem...

   Usuń
  4. Ok, w takim razie ugnę się i wezmę pod uwagę opowiadanie i zaliczę Ci książeczkę. Wyjątkowo :)

   Usuń
  5. Dziękuję. Doceniam Twoją wyrozumiałość!

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.