wtorek, 13 grudnia 2016

Królewna na podwórkuAutor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Tytuł: Królewna
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-60577-11-0 Bajka Królewna Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego organizowanym przez dwutygodnik „Miś”.
Na zwyczajnym podwórku, pod zwyczajnym trzepakiem pojawiła się wytwornie ubrana królewna w pięknej koronie, ale była chuda i blada, co nie pasowało do jej majestatu. Dzieci bawiące się na podwórku za namową Kasi znającej się na bajkach nie zwracały uwagi na królową i zajęły się budowaniem szałasu. Przez cały tan czas królewna uważnie obserwowała dzieci – Kasię, Zosię, Martę, Szymona i Wojtka. Po jakimś czasie zwyciężyło zwykłe dziecięce zainteresowanie innym dzieckiem. Królewna ma na imię Amelka i poprosiła dzieci o możliwość zabawy z nimi. Okazało się, że Amelka jest bardzo samotna. Opowiedziała nowym znajomym o swoich rodzicach, królestwie, codziennym życiu.
Królewnom nie wolno pracować. Miałam się tylko bawić i być grzeczna. (s. 16)

Dzieci tak naprawdę marzą o tym, czego nie mają, co jest poza ich zasięgiem, o innych zabawach i zabawkach albo o przegranej w grze, plamie na sukience czy zwykłej kłótni. Mali czytelnicy dzięki Amelce cieszącej się z przegranej czy zaplamionej sukienki i pierwszej w życiu kłótni zupełnie inaczej spojrzą na otaczający je świat. Docenią swoje zabawy, siłę wyobraźni, a pojęcie „skarb” zmieni dla nich znaczenie. Dzieci ze zwykłego podwórka oczarowane ładnymi strojami, wymarzonymi zabawkami, koroną i skarbcem, a nawet brakiem obowiązków w domu zrozumieją, że dobrze jest mieć marzenia, ale ich spełnienie nie zawsze będzie oznaczało bycie szczęśliwym. W takiej sytuacji „skarbem” jest to, co niematerialne – przyjaźń, poznawanie innych ludzi, wspólna zabawa, wyobraźnia.
Autorka poprzez swoją bajkę zwraca uwagę rodzicom na ich zachowanie i czyny. Rodzice są zbyt zajęci, zbyt zabiegani, by zauważyć swe dzieci, ich problemy oraz samotność. Nowe, piękne ubrania i najlepsze zabawki nie zastąpią dziecku miłości, nie zastąpią rodziców.
Poprzez ciekawą fabuła okraszoną barwnymi ilustracjami i pod płaszczykiem królewskości i bogactwa maluchy zaczną odkrywać prawdziwe wartości w życiu.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Najważniejsze, że książka przemyca tak ważne wartości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w książkach dla dzieci najważniejsze, moim zdaniem.

   Usuń
 2. To królowej nie można być niegrzeczną? :( To ja nie chcę. :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro ta książeczka otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim, to wypadałoby ją jednak poznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialna, wspaniale ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.