poniedziałek, 26 grudnia 2016

Wilcza mafiaAutor: Vera Eikon
Tytuł: Między prawami. Polowanie na wilka
Wydawnictwo: Wyd. Katarzyna Woźniak
Seria: Między prawami
Tom: 1
Liczba stron: 257
Typ książki: e-book
Format: epub
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-932990-8-9

Wszyscy znali podstawowa prawdę – to biznes żerujący na ludzkiej słabości.
Zachęcona przez Cyrysię i korzystając z okazji ściągnęłam darmowy e-book – kryminał Very Eikon Między prawami. Polowanie na wilka.
W Warszawie od jakiegoś czasu działa gang narkotykowy, którym dowodzi Rodion Vlacic, pseudonim Wilk. Mężczyzna jest poszukiwany także przez rosyjską policję. Bardzo dba o swe interesy. Ma misję do spełnienia. Jego kartel narkotykowy cechuje się brutalnością, a dodatkowo zajmuje się haraczami, kradzieżami, wymuszeniami.
Na tropie Wilka od dłuższego czasu jest oficer Centralnego Biura Śledczego Policji, komisarz Alan Berg, pseudonim Proca. Jego grupa operacyjna „Szakal” ma na koncie kilka małych spektakularnych akcji, lecz od roku śledztwo praktycznie stoi w miejscu. Berg czeka na taki moment, aby ująć szefa gangu, a nie tylko przechwycić narkotyki. A ma z nim osobiste porachunki sprzed 20 lat. To ten narkotykowy boss przyczynił się do śmierci brata Berga. Teraz policjant nie tylko pracuje w interesie państwa, ale też pragnie osobistej zemsty. W dodatku zadanie komplikuje się, gdyż na drodze komisarza stają osoby dbające o własne interesy, zaś policyjny światek nie jest taki kryształowy, jak powinien być.
Berg rozporządzał swymi przemyśleniami rozważnie.
Alan Berg ma obycie w środowisku narkotykowym. Jego metody pracy są specyficzne. Niby kieruje grupą operacyjną w składzie: Mazur, Impuls, Chaber, ale tak naprawdę woli pracować sam i po swojemu, a nie przebiera w środkach. Jest samotnym wilkiem i pracoholikiem.
Zawsze prześladowała go myśl, że tylko on może dopilnować najważniejszych spraw, a powierzenie ich komuś innemu z pewnością zakończy się klęską wymiaru sprawiedliwości.

Respektuje zasady wydziału, które są święte, ale… dopóki nie związują mu one rąk. Lojalność wydziałowi oraz własnemu sumieniu, do tego, a do tego szanowanie konkurencji to podstawa pracy policjantów.
Szanuj przeciwnika i zadbaj o jego szacunek. Co za tym idzie? Musisz mówić ich językiem, przestrzegać ich zasad. U nich jest oko za oko, ramię za ramię. Muszą się ciebie bać, żeby cię szanować.
Nie po nosie Bergowi jest nowy partner, podkomisarz Julian Sikorski (ksywka Młody), ale to decyzja szefa i musi się z nią pogodzić. Najlepiej Chaber podsumował pojawienie się nowej osoby w ich profesjonalnej grupie:
Samo wyjdzie, z czym go jeść i do czego użyć.
Mimo urlopu i ogólnej niechęci do czytania skusiłam się na tego e-booka i nie żałowałam. Akcja szybko mnie wciągnęła, a że miała dobre tempo i fabuła mnie zaciekawiła, to dość szybko przeczytałam kryminał. Do połowy okazał się on dla mnie dość przewidywalny. Druga połowa była znacznie lepsza, bo wymagała głowienia się co i jak. W typowych scenach policyjnych czy mafijnych moim zdaniem autorka dobrze oddała realia i emocje. Czułam grozę, napięcie i ową niepewność, co się zdarzy, jak potoczą się wydarzenia.
Z miejsca polubiłam sympatycznego komisarza Berga i jego świat. Nawet duża religijność policjanta jakoś mi nie przeszkadzała. Poznałam też jego żonę i razem z nią martwiłam się i czekałam na powrót Alana do domu. Wątek rodzinny jest tu bardzo na plus, ukazuje wpływ pracy policjanta na życie rodzinne. Młody okazał się dla mnie oczywistą oczywistością, ale tylko do pewnego momentu. Potem mnie zaskoczył, pozytywnie! Pozostali bohaterowie również zasługują na uwagę. Trochę szkoda, że tak mało miejsca poświęciła autorka działaniu mafii i ukazaniu jej bossa. Jego światopogląd, pokręcona psychika zasługują moim zdaniem na więcej. Poniżej tylko próbka jego filozofii życiowej:
Ja chce coś dać od siebie temu światu, polepszyć go, uzdrowić ze słabości. Heroina… Heroina jest zbawienie, dla ludzkiego cierpienia. (…) Dla niej jestem testem. Testem na człowieczeństwo.
Między prawami. Polowanie na wilka to dobry kryminał ukazujący w sposób wiarygodny pracę policji i samych policjantów, rozpracowywanie mafii narkotykowej, życie osobiste komisarza, działanie mafii oraz pokręconą filozofię życia jej bossa.  

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że książka przypadła Ci do gustu. Moim zdaniem autorka ma potencjał, tylko ktoś musi o niego odpowiednio zadbać, ale jestem dobrej myśli. Tymczasem czekam z niecierpliwością na drugi tom ,,Między prawami''.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To darmowy e-book, więc wystarczy go sobie ściągnąć z internetu.

   Usuń
 3. Nie znam tej serii, ale skoro zapowiada się dobrze, to pomyślę o niej. Kolejne tomy powinny być jeszcze lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze co o niej słyszę, ale jakoś niezbytnio jestem do niej przekonana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Cyrysi była recenzja. Może kiedyś się przekonasz, a może nie...

   Usuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.