niedziela, 29 lipca 2018

Drogowskazy z kropel


Autor: Małgorzata Rosicka
Tytuł: 1000 kropel
Wydawnictwo: Komograf
Liczba stron: 88
Oprawa: miękka
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-64739-74-3
Największy sekret szczęścia to żyć w zgodzie ze sobą. (s. 26)
1000 kropel to debiut Małgorzaty Rosickiej, coacha życia i biznesu, który pomaga ludziom spełniać marzenia. Jednocześnie ta niewielkich rozmiarów publikacja jest spełnieniem marzeń autorki.
Marzenia się nie spełniają.
Marzenia się spełnia. (s. 7)
Od tych słów autorka rozpoczyna swoją publikację. I coś w tym jest. Jak niektórzy mówią – szczęściu trzeba dopomóc. Po kropelce, kropla za kroplą… Wprawdzie tytuł mówi o tysiącu kropel, lecz w rzeczywistości autorka skupia się na 24 z nich. Są to między innymi: spełnianie marzeń, przekonania, odpowiedzialność, sens życia, zaufanie, intuicja, harmonia, działanie, wartość, wsparcie, spontaniczność, zmiana, serce, miłość, wiara. Krople-rozdziały mają różną długość, a na ich końcu znajduje się podsumowanie. Najkrótsza z nich to Kropla 8 „Intuicja”, która bardzo mi się spodobała w swej krótkości i dosłowności przekazu:
Jeśli o czymś intensywnie myślisz, to TO przyciągasz. Ważne tylko, żeby twoje myśli były pozytywne. (s. 33)
W każdej kropli autorka omawia dany temat. Podstawą do rozważań i udzielania wskazówek są jej własne życiowe doświadczenia oraz zasłyszane bądź znalezione cytaty, zdania. Jest ich dużo. Autorka unika moralizowania, za to stawia retoryczne pytania, na inne sama odpowiada, skłania czytelnika do refleksji i wdrożenia zmian w swoim życiu, o ile jest on na to gotów, bo tylko wtedy zmiany będą owocne i trwałe. Także cytuje historie dające do myślenia, mnie najbardziej spodobała się o ojcu i synu oraz o zarobkach. Ważną rolę odgrywa u autorki wiara w Boga
Nie poddawaj się! Żyj! 
Tylko Ty potrafisz przeżyć swoje życie w wyjątkowy sposób. (s. 68)

Cały czas autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika z szacunkiem, wszystkie zaimki osobowe napisane są wielką literą. Padają też zwroty „Drogi Czytelniku”. Wiele jest rozkaźników, lecz nie mają one charakteru ostatecznej dokonaności, gdyż to od czytelnika zależy, czy podejmie działanie i jakie będą tego konsekwencje. Czasem pisze o oczywistych prawdach, na przykład, że każda chwila w życiu dzieje się tylko raz. Ale z drugiej strony podaje instrukcję obsługi twojego uśmiechu czy Jej receptę na siłę wewnętrzną i motywację działania:
Sprowadź do swojego życia cud (Czas Unieść Dupę)
i wykreuj w sobie moc (Mój osobisty cel). (s. 29)
Dobre. Mocne. Prawdziwe. Zarazem przewrotne. Do stosowania zawsze i wszędzie. Dwa krótkie słowa, słowa 3-literowe, które posiadają optymistyczny wydźwięk, autorka potraktowała jako skrótowce i rozwinęła na swój sposób. Bardzo trafny zresztą. Godny polecenia i zastosowania w praktyce, najlepiej od zaraz.  
Deszcz drogowskazów, dzięki którym możesz zmienić swoje życie.
Taki napis widnieje na tylnej okładce publikacji 1000 kropel. Dla mnie to raczej mżawka, która ewentualnie może zamienić się w deszcz, a nawet w ulewę, bowiem to każdy czytelnik może stworzyć katalog własnych kropel. Wówczas kropla po kropli będzie drążyła skałę, by zmienić człowieka i jego podejście do życia, by go uszczęśliwić i podnieść poziom jego wartości. Polecam osobom zainteresowanym.
Dziękuję Ci dobry losie, przybywaj! (s. 78)

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

6 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.