niedziela, 27 sierpnia 2017

Ardeny - siła i piekno - fotorelacja

Witajcie! Dziś ostatnia odsłona pokazów koni w Stadzie Ogierów w Kętrzynie. I dziś dużo o samych ardenach. Trzeba Wam wiedzieć, iż koń ardeński, czyli arden to zimnokrwisty koń pociągowy, wyhodowany w Ardenach, maści kasztanowatej, gniadej lub dereszowatej.
W moich fotorelacjach z pokazów koni widzieliście ardeny w różnych odsłonach. Dzisiejsza powinna w Was wzbudzić najwięcej emocji, gdyż będzie to tzw. poręcz. Polega ona na złączeniu w rzędzie kilkunastu ogierów zimnokrwistych.
Łączenie koni poręczą zgodnie z umaszczeniem:

 
Po prawej ciemna, po lewej jasne, a tak to razem wyglądało na padoku, czyli pierwsze okrążenie małych poręczy zgodnie z umaszczeniem ardenów:



Tuż przed moim nosem przemaszerowały ardeny "jasne grzywy"…


A zaraz potem ardeny "ciemne grzywy"… Nie wiem, które ładniejsze!


Gdy uważnie spojrzycie na zdjęcia, to dostrzeżecie, że masztalerze nie tylko pilnują swoich koni, czuwają także nad równym przejściem i połączenia poręczy.
Dojście małych poręczy do środka i minięcie się:


Bo utrzymać rozbuchane ogiery ardeńskie w ryzach wcale nie jest tak łatwo! Ogiery ardenów generalnie się nie lubią, za dużo buchającego testosteronu. A że to potężne i silne konie, to masztalerze musieli wykazać się też siłą.No i trochę się kurzyło.
Ponowne dojście do środka, wspólny obrót i rozejście się:


Poręcz złożona z 10 ardenów naprzeciwko mnie!
Tym razem nie było rekordu. Ten został ustanowiony w 2006 roku. Wtedy to w Kętrzynie 22 ogiery zimnokrwiste udało się połączyć w poręcz. Rekord Stada Ogierów w Kętrzynie stał się rekordem świata!

  
Obrót poręczy nie jest sztuką łatwą ani małą:


Po rundzie wokół padoku poręcz złożona już z 11 ardenów zatrzymuje się na środku naprzeciwko pana prowadzącego imprezę (w szarym garniturze):


Runda honorowa już indywidualnie…


Ardeny – siła i piękno, nieprawdaż?


I cóż mogę rzec na koniec… Mordy moje kochane!


4 komentarze:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.