niedziela, 5 sierpnia 2018

Konkurs urodzinowy - wyniki


Witajcie niedzielnie!
Cieszę się, że mój konkurs „Z cytatami za pan brat” z okazji pięciu lat istnienia bloga bardzo Wam się podobał, dostarczył wiele rozrywki i generalnie nie sprawił trudności. Ja miałam niezłą zabawę, gdy bawiłam się słowami. Gdy mnie odwiedza literkowa przyjaciółka Wena, to nie ma zmiłuj się. Czasami trudniej było wybrać odpowiedni fragment do przeróbki – szukałam czegoś z Balladyny Słowackiego i nic mi nie podpasowało, a są takie cytaty, szczególnie u Mickiewicza, które wręcz same prosiły się o przeróbkę. Sławny cytat z Zemsty Fredry można było przerobić na kilka sposobów, problem był z wybraniem najlepszej wersji. Ale do rzeczy.
Prosiłam o podanie dokładnych tytułów odgadywanych cytatów. Jednak wpierw korepetycje z języka polskiego gratis. Epopeja narodowa pióra Adama Mickiewicza zatytułowana jest:
Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem.
Trudność Wam sprawił tytuł cytatu 13. Większość podawała incipit, a naprawdę to Kronika olsztyńska XIX Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, z kolei cytat 6. to Reduta Ordona. Opowiadanie adiutanta.

Niniejszym ogłaszam, że Mistrzynią Cytatów literatury polskiej został(a):

Ejotek!

Serdecznie gratuluję! Paczka już do Ciebie idzie. Gratuluję też pozostałym uczestniczkom i dziękuję za wspólną literkowo-cytatową zabawę. Literki rządzą!

7 komentarzy:

  1. Oooooo :) Ale niespodzianka, dziękuję :) Ależ dostałam piękny tytuł - Mistrzyni Cytatów :)
    Czekam zatem na przesyłkę :)

    Kronikę i Redutę dobrze wytypowałam, ale w przypadku Pana Tadeusza to nawet na studiach mnie uczono (nie była to polonistyka i może dlatego), że wystarczy podawać do Litwy i na tym - podając Tobie - poprzestałam :) Widać u Ciebie nie ma lekko hihi

    Raz jeszcze dziękuję za świetną zabawę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję :)
    Nie wiedziałam, że tak dokładne tytuły trzeba podawać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję! Ale w 'Panu Tadeuszu' to rozwinięcie to podtytuł. Troszkę zabrzmiało jak na sprawdzianie. Nie sądzę, że ktokolwiek podawał go, chyba że pedant.

    OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.