piątek, 30 listopada 2018

Dochować wierności


Autor: Agata Przybyłek
Tytuł: Wierność jest trudna
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Seria: Miłość i inne szaleństwa
Tom: 2
Liczba stron: 392
Oprawa: miękka
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-7976-999-5 Małżeństwa tylko z definicji bywają ciągle szczęśliwe. (s. 251)
Trudno zdefiniować szczęście. Jeszcze trudniej utrzymać szczęście w miłości. Współczesny świat kusi na wiele sposobów i „namawia” do zdrady. Może skusić nawet tych najwytrwalszych i najbardziej zakochanych, o czym przekonała się główna bohaterka powieści Wierność jest trudna Agaty Przybyłek, drugiego tomu serii Miłość i inne szaleństwa.
W rodzinie Dudków wielkie przygotowania do ślubu Elizy i Patryka. Tych dwoje spija sobie z dzióbków. Młoda kobieta wygląda i zachowuje się jak bardzo, ale to bardzo grzeczna dziewczynka, słuchająca mamy, wszystkim potakująca, bojąca się kogoś urazić słowem czy gestem. Jest cicha, spokojna, delikatna, taktowna, poukładana, pedantyczna, perfekcyjna. Nie pasuje do obecnych czasów. Jej wychowanie pod kloszem przynosi konsekwencje w dorosłym życiu. Z kolei jej siostra bliźniaczka Patrycja jest jej zupełnym przeciwieństwem. Ogień i woda. Te dwa żywioły skupią się na jednej osobie – niepokornym Szczepanie. Ogień pali, woda cicho brzegi rwie…
Nie jakimś, tylko lovestory.pl. Certyfikowanej platformie, na której można poznać naprawdę interesujące osoby. (s. 73)

O ile w przypadku Elizy zakochanej po uszy wierność do jej narzeczonego jest wyrywana po kawałeczku przez codzienne sploty okoliczności lub zamierzone działania płci brzydkiej, o tyle w przypadku Sabiny i jej poligamicznych zapędów to już recydywa. Kto czytał pierwszy tom, ten wie. Sabina nie zapomniała o swoich potrzebach, a mąż tak. Jej żywiołowy temperament, kryzys wieku średniego robią swoje. Ponoć Sabina głupia nie jest, lecz jak nazwać to, co wyprawia? W rodzinie Dudków aż się roi od nieporozumień rodzinnych, a zarzewiem większości z nich jest Sabina.
Chyba przyjechałam do ciebie po coś w rodzaju rozgrzeszenia. (s. 194)
Autorka na przykładzie literackich bohaterów pokazuje, że niezależnie od wieku i statusu związku oraz wspólnie przeżytych lat naprawdę trudno jest zachować wierność, być wiernym cały czas jednemu partnerowi zgodnie z obietnicą. I w którym momencie zaczyna się zdrada? Czy to spacer ze znajomym? Czy częstsze myśli o nim? Czy pierwszy pocałunek? A może zatajenie tego przed narzeczonym, odwlekanie powiedzenia prawdy? Jedno jest pewne – gdy się zdradza, zawsze ktoś cierpi, ktoś zostanie skrzywdzony. Do tego dochodzą wyrzuty sumienia, o ile je się w ogóle ma. Całą powieść zbierane są przez los okruchy zdrady i kumulowane, aż dochodzi do kulminacji. Takiego pokazu „fajerwerków” w finale jeszcze nie widziałam. W końcu coś, co miało znamiona adrenaliny i pazura.
Tej powieści nie nazwałabym komedią omyłek, o ile śmiało tak mogłam uczynić z jej poprzedniczką Ja chyba zwariuję! Wierność jest trudna to w moim odczuciu typowa obyczajówka z rozwijającymi się różnymi wątkami miłosnymi, w tym jednym mocno osłodzonym. Ale żeby nie było tak słodko. Rywalizacja o Szczepana… to za duże słowo, zważywszy na charakter i osobowość Elizy. Jedna rzecz mnie bardzo poruszyła i zdenerwowała. Patrycja namawia Szczepana do wypicia kieliszka wina, mimo że ten ich przywiózł motorem. Tłumaczenie, że po jednym kieliszku nic się nie stanie…
Wierność jest trudna to powieść o słodko-gorzkim wydźwięku, która udowadnia ludziom, istotom nieidealnym, że swoich uczuć tak naprawdę nie mogą być pewni.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

8 komentarzy:

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.