niedziela, 19 marca 2017

Książkowy strzelecWprawdzie już połowa marca za nami, ale na horoskop roczny nigdy nie jest za późno, szczególnie gdy jest to horoskop literacki. Jak wygląda książkowy strzelec? Jakim jest czytelnikiem, a jakim pisarzem? Odpowiedzi na pytania znalazłam przypadkiem na portalu Lubiyczytać.pl o TUTAJ. Ponoć książki prawdę powiedzą…

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)
Strzelce to osoby praktyczne i przedsiębiorcze, odważne i konsekwentnie postępowe. Nic, co nowe nie jest im obce, a wszystkie innowacje zawsze chętnie stosują w życiu. Cenią porządek i oszczędność. I choć od oszczędności do skąpstwa jest już blisko, nie popadają w nie – znają zdrowy umiar. Strzelce mają inne wady: są wybuchowe i łatwo wyprowadzić je z równowagi. Potrafią tym zrazić do siebie ludzi. Poza tym ich największymi zaletami są szczerość i otwartość. Zresztą te cechy czasem są również ich największymi mankamentami.
Na co dzień Strzelcom trudno jest usiedzieć w miejscu. Bywają do przesady ruchliwe i energiczne. Ich przeznaczeniem jest spędzać niewiele czasu w domu, ich żywiołem są podróże – czy to dla przyjemności, czy związane z zawodem. Osoby spod Strzelca lubią zmiany i nie boją się śmiało podejmować ryzyka.
Aby uwieść Strzelca-czytelnika, trzeba mu zaoferować to, czego poszukuje też we wszystkich innych aspektach życia: obietnicę przygody, ucieczkę od nudy, przeżycie czegoś kompletnie nowego. Strzelec jako czytelnik chce, by go zaskoczyć i wyrwać z codziennych kolein. Zbić z pantałyku i zachwycić. Jak się domyślacie, to się rzadko zdarza… Z tego powodu Strzelce bywają markotne. Pocieszenia szukają w marzeniach o przygodach, z których część zrealizują, bo po prostu nie będą mogły się powstrzymać.


Jako pisarz Strzelec jest wizjonerem i ma słomiany zapał. Strzelce co chwilę wpadają na nowe pomysły, zapalają się do koncepcji fabuł, które wpadają im do głowy w najmniej spodziewanych momentach (na zakupach, pod prysznicem, na zebraniu w pracy), gorączkowo notują je na tym, co akurat mają pod ręką i obwieszczają światu: to będzie wielkie dzieło. I gdyby siadły do pracy, zamiast pozwalać się rozproszyć (pięknu świata, dobremu jedzeniu, życiu towarzyskiemu, ogólnej skłonności do sybarytyzmu), to może faktycznie by powstało. A tak – zazwyczaj nie powstaje nic. Co po jakimś czasie owocuje złym nastrojem i autodestrukcyjnymi myślami. Na szczęście, to też Strzelcom szybko przechodzi.

Jako czytelnik Strzelec zachowuje otwarty umysł. Jeśli ktoś mówi, że czegoś nigdy w życiu nie spróbuje, to możecie być 100-procentowi pewni, że to nie Strzelec. Strzelce lubią urozmaicenie i zaskoczenie. Ich upodobanie do zmian odnaleźć można w dobieranych książkach: prowadzą swego rodzaju płodozmian. Po przeczytaniu grubej powieści sięgną po opowiadania, po reportażu przychodzi czas na komiks, po kryminale wybiorą ciekawą biografię. Szukają inspiracji i nowych fascynacji, gdzie tylko się da – w ogóle Strzelce to ta grupa czytelników, która zawsze folguje swoim chętkom i kaprysom.

Wybrani pisarze spod znaku Strzelca:
André Gide – 22.11.1869
Marjane Satrapi – 22.11.1969
Wiktor Pielewin – 22.11.1962
Arturo Pérez-Reverte – 25.11.1951
Eugène Ionesco – 26.11.1909
Jonathan Swift – 30.11.1667
Mark Twain – 30.11.1835
Karl Ove Knausgård – 6.12.1968
Emmanuel Carrère– 9.12.1957
Jane Austen – 16.12.1775
Philip K. Dick – 16.12.1928
Tadeusz Boy-Żeleński – 21.12.1874

Jeśli jesteście ciekawi swoich literacko-książkowych horoskopów, poszukajcie na portalu Lubimyczytać.pl. U mnie bardzo dużo się zgadza, bardzo…


10 komentarzy:

 1. Mój tata jest strzelcem, znam więc ten charakter od podszewki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, że Strzelcom trudno jest usiedzieć w miejscu. Mam koleżankę spod tego znaku i energia wprost ją rozpiera :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nosi, nosiło mnie... po Polsce i świecie.

   Usuń
 3. Super pomysł z książkowym horoskopem. Ja niestety nie znam żadnego strzelca, ale czekam na mój znak zodiaku. Pozdrawiam i zapraszam do siebie http://krysiaklaraiksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukaj na Lubimy czytać. Ja swój podałam dla zaostrzenia Waszej książkowej ciekawości :)

   Usuń
 4. Ciekawe co horoskop powiedziałby o czytelniku-raku. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz poszukać na Lubimy czytać :)

   Usuń
 5. Będę musiała poczytać co nieco o Byku... :D

  OdpowiedzUsuń

Gościu, atramentowy ślad zostaw po sobie,
A na każdy komentarz odpowiem wnet Tobie.